Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Papa Francis, 3 saatlik bir karın ameliyatı sırasında yara dokusunu çıkardı ve fıtıkları onardı

Papa Francis, 3 saatlik bir karın ameliyatı sırasında yara dokusunu çıkardı ve fıtıkları onardı

ROMA (AP) – Papa Francis Çarşamba günü bağırsak yara dokusunu çıkarmak ve en son rahatsızlık olan karın duvarı fıtığını onarmak için başarılı bir ameliyat geçirdi. İki yıl önce kolonunun bir kısmı aldırılan 86 yaşındaki piskoposa.

Vatikan, Francis’in genel anestezi altında olmasını gerektiren üç saatlik ameliyat sırasında herhangi bir komplikasyon olmadığını söyledi. Papa’nın Roma’daki Gemelli Hastanesi’nde birkaç gün kalması bekleniyordu ve tüm papalık ayinleri 18 Haziran’a kadar iptal edildi.

Francis’in 2021 kolon ameliyatını da gerçekleştiren Gemelli’de Abdominal Bilimler ve Endokrinoloji direktörü Dr. Sergio Alfieri, ameliyatın başarılı olduğunu söyledi. Kısa bir süre sonra papa ayağa kalktı, tetikteydi ve hatta şaka yapıyordu.

“Üçüncüyü ne zaman yapacağız?” Francis’in söylediği aktarıldı.

Papa’nın sağlığı hakkında daha fazla bilgi

Ameliyat sırasında doktorlar, son aylarda ağrıya ek olarak, bağırsaklarda kısmi tıkanıklığa neden olan iç yapışıklıkları veya yara izini çıkardılar. Alfieri, Francis’in 2013’ten önce Arjantin’de daha önce açıklanmayan karın ameliyatları geçirdiğini ve bunun da onda yara izleri bıraktığını açıkladı.

Alfieri, önceki bir yara izinin üzerinde oluşan bir fıtığı onarmak için karın duvarına sentetik bir ağ yerleştirildiğini söyledi. Papa’nın başka bir hastalığının olmadığını, alınan dokunun iyi huylu olduğunu ve iyileştikten sonra sağlığına kavuşacağını sözlerine ekledi.

Fıtık yırtığı boyunca bağırsakta korkunç bir yumru veya şişkinlik bulunmadı.

Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi kolorektal cerrahi şefi Dr. Walter Longo, ameliyatta yer almadı ve prosedür hakkında Vatikan açıklamasına danıştıktan sonra yorum yaptı.

Acil durumlarda fıtık ameliyatları nadiren yapılıyor ve Alfieri ameliyatın planlandığını söyledi. Kamuya duyurulmamış olsa da, Francis’in bu yazın ilerleyen zamanlarındaki yoğun seyahat programından önce iyileşmek için bolca zamanı olacak şekilde zamanlanmış gibi görünüyordu.

READ  Rus Ordusu gazisi Khudaryonok, Ukrayna savaşının lanetli bir değerlendirmesinde

Üç saatte, Pope’un ameliyatı standart 60 ila 90 dakikadan çok daha uzundu, doktorlar bir fıtık ameliyatının genellikle sürdüğünü söylüyor, ancak Alfieri önceki ameliyatlardan kalan yara dokusunun tamamen çıkarıldığını kaydetti.

Uzmanlara göre, anestezi altında daha fazla zaman geçirmek ve uzun süre ventilatöre bağlı kalmak – genç bir adam olarak bir akciğerinin bir kısmını kaybetmiş biri – Pope’u solunum komplikasyonları veya beklenenden daha uzun bir iyileşme süresi riskine sokabilir. söz konusu.

Francis iktidarda kaldı Kilise yasasına göre, Vatikan’dan ve 1,3 milyar güçlü Katolik Kilisesi’nden, bilinçsiz ve hastanedeyken bile.

Temmuz 2021’de Francis 10 gün geçirdi kalın bağırsağından 33 cm (13 inç) çıkarmak için Gemelli’de. Associated Press’e verdiği röportajda Ocak ayında Francis, ameliyatı geciktiren şeyin divertikül veya bağırsak duvarındaki çıkıntılar olduğunu söyledi.

O ameliyattan sonra Francis, genel anesteziye iyi yanıt vermediği için pişman oldu. Bu tepki, onu bir yıldan fazla bir süredir tekerlekli sandalye ve yürüteç kullanmaya zorlayan gergin diz bağlarını onarmak için ameliyat olmayı reddetmesini kısmen açıklıyordu.

Ancak Alfieri, Francis’in 2021 veya Çarşamba günü anesteziye karşı herhangi bir yan etkisi olmadığını söyledi.

Yanında Vatikan sözcüsüyle birlikte akşam hastanede düzenlediği basın toplantısında, “Kimsenin ameliyat olmayı ve uyumayı sevmediği açık çünkü suya girdiğimiz anda bilincimizi kaybediyoruz.” dedi. “Ama iki yıl önce veya bugün fizyolojik bir sorun yoktu.”

University College London’da kolorektal cerrahide uzmanlaşmış bir cerrahi profesörü olan Dr Manish Chand, bundan sonraki en büyük sorunun ağrıyı yönetmek ve yaranın düzgün bir şekilde iyileşmesini sağlamak olacağını söyledi.

“Bu tür bir ameliyattan sonraki ilk altı hafta içinde, bunun tekrar olma riskiyle karşı karşıyasınız” dedi. Bundan kaçınmak için, hastalara yorucu bir şey yapmamaları tavsiye edilir.

READ  Putin, Batı'nın Rusya'yı "parçalamayı" amaçladığını söyledi

Imperial College London’da emeritus kolorektal cerrahi profesörü olan Dr Robin Phillips, karın cerrahisinin akciğer fonksiyonuna da zarar verebileceğini belirtti.

Arjantinli papanın akciğerinin bir kısmı gençken alındı. Mart ayı sonlarında Francis, bronşit nedeniyle Gemelli’de üç gün geçirdi. Damardan antibiyotik tedavisi gördü. 1 Nisan’da “Hala yaşıyorum!”

Phillips, “Bunu şimdi yaptıklarından şüpheleniyorum çünkü daha karmaşık bir hal alabileceğinden ve acil bir operasyonla sonuçlanabileceğinden endişeleniyorlar ki bu, onu kendi haline bırakmaktan veya şimdi çalışmaktan daha fazla risk taşır.”

Papa, Çarşamba günü haftalık genel izleyici kitlesini kutladıktan sonra Fiat 500’üyle saat 11.00’den kısa bir süre sonra Vatikan’dan götürüldü ve polis eşliğinde yaklaşık 20 dakika sonra Gemelli’ye ulaştı.

Vatikan yaptığı açıklamada, “Sağlık tesisinde kalış, normal bir ameliyat sonrası döngüye ve tam işlevsel iyileşmeye izin vermek için birkaç gün sürecek.” Dedi.

Papa, çarşamba sabahı Aziz Petrus Meydanı’ndaki dinleyicilerine aferin bir görünüm kazandırmış, inananları selamlamak için alışveriş arabasıyla meydanda dolaşmıştı. Vatikan, bundan önce de iki toplantı yaptığını söyledi.

Francis’in son zamanlarda her gün birden fazla izleyiciyle yoğun bir programı oldu. Vatikan geçtiğimiz günlerde, Ağustos’un Vatikan ve İtalya’nın genellikle tatilde olduğu seyahat dolu bir ay olduğunu doğruladı. Ağustos ayının ilk haftasında yapılması planlanan Portekiz’e dört günlük bir ziyaret ve 31’inde başlayacak benzer şekilde uzun bir Moğolistan seyahati yapıyor.

Vatikan, uçuşların hala devam ettiğini gösteren bir işaret olarak Salı günü, Francis’in 2 Ağustos’tan 6 Ağustos’a kadar Dünya Gençlik Günü etkinlikleri için Portekiz’e yapacağı ziyaret için planlanan güzergahı açıkladı. Gençlerle birden fazla etkinliğe ek olarak ziyaret ve Fatima’daki Marian Mabedi’ne günübirlik bir gezi.

___

Cheng, Londra’dan bildirdi.