Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin’deki emlak krizi kötüleştikçe Country Garden 7 milyar dolar zarara uğradı

Çin’deki emlak krizi kötüleştikçe Country Garden 7 milyar dolar zarara uğradı

Ücretsiz Çin işletme ve finans güncellemelerini alın

Satış açısından Çin’in en büyük özel emlak geliştiricisi Country Garden, likidite sıkışıklığından kurtulmaya çalışırken yılın ilk yarısında 48,9 milyar RMB (6,7 milyar $) rekor zarar açıkladı.

Çarşamba günü açıklanan altı aylık sonuçlar, yakın zamana kadar emsallerinin çoğundan daha güvenli kabul edilen grup için şimdiye kadarki en yüksek kayıpları temsil ediyor. Bu aynı zamanda Çin’in ekonomik faaliyetinin dörtte birinden fazlasından sorumlu olan bir endüstrinin kasvetli görünümüne de dikkat çekiyor.

Şirketin sorunları, geliştirici China Evergrande’nin 2021’de temerrüde düşmesiyle başlayan ve Çin’in yatırım sektörüne yayılma işaretleri gösteren iki yıllık gayrimenkul likidite krizinin bir parçası.

Kriz devam ederken Country Garden’ın zararı 2022’nin ikinci yarısında 6,7 ​​milyar RMB’den arttı. Bu haftaki sonuçların aksine, geçen yılın ilk altı ayında 612 milyon RMB kar açıkladı.

Guangdong merkezli grup, bu yılın ilk yarısında gelirinin yüzde 39 artarak 226 milyar RMB’ye yükseldiğini söyledi.

Ancak “hazır mülklerin doğru teslimatını sağlamak” amacıyla “bazı emlak projelerinde satış hacmi ile satış fiyatı arasında bir denge sağladığını” ekledi; bu da birimleri dönüştürmek için fiyatları düşürdüğünün açık bir kabulü.

Country Garden’ın mali durumuyla ilgili endişeler bu ay Eurobond kuponlarında temerrüde düştüğünde arttı. Salı günü geliştirici, Çinli alacaklılardan gelecek hafta vadesi dolacak renminbi tahvilleri için 40 günlük ödemesiz süre talep etti.

Country Garden, 2023’ün ilk yarısının sonu itibarıyla yaklaşık 1,36 trilyon RMB tutarında borcunun bulunduğunu söyledi. “Aşamalı likidite sıkışıklığı” olarak tanımladığı durumu “çözmek için çeşitli borç yönetimi önlemleri almayı değerlendireceğini” söyledi.

READ  Japon hisse senetleri, G7 toplantısının gerçekleşmesiyle 1990'dan beri en yüksek seviyelerine yükseldi.

Pekin, koronavirüs pandemisinin başlarında Çinli geliştiricilerin borçlanmasına kısıtlama getirdi ancak ülke ekonomisini canlandırmak için çabalarken yaklaşımını yumuşatmak zorunda kaldı.

Yetkililer üzerindeki baskıyı yansıtan bir hareketle, güneydeki Guangzhou ve Shenzhen şehirleri Çarşamba günü ilk ev alıcılarına yönelik ipotek kredisi koşullarını hafifletti.

Banka ipotek kredilerine uygulanan tavanlar, başlangıçta aşırı ısınan konut fiyatlarına çözüm bulmak için tasarlanmış daha geniş bir yaklaşımın parçasıydı. O tarihten bu yana, satışlardaki düşüş ve yeni daire inşaatlarındaki gecikmeler nedeniyle uzun süreli bir yavaşlama konut fiyatları üzerinde baskı oluşturdu.

Hükümet herhangi bir kurtarma operasyonu yürütmeyi durdurdu ancak Country Garden’a yaklaşımı yakından izleniyor.

Dealogic’in verilerine göre Çinli geliştiriciler önümüzdeki dört ay içinde ödenmesi gereken 38 milyar dolarlık renminbi ve dolarlık tahvil ödemeleriyle karşı karşıya.

JLL Büyük Çin baş ekonomisti Bruce Pang, “Neredeyse tüm özel geliştiriciler yakın zamanda ortadan kalkmayacak nakit akışı baskılarıyla karşı karşıya olduğundan geliştirici temerrütlerinin devam etmesi kesin” dedi. “Gelecek herhangi bir siyasi desteğin nakit akışına, ev satışlarına ve yeni inşaatlara yansıması zaman alacak.”

Country Garden, Temmuz ayı sonlarında hisse senedi arzıyla 300 milyon dolar toplamayı planlamıştı ancak anlaşmayı son dakikada aniden iptal etti.

Geliştirici ayrıca Çarşamba günü, Hong Kong’da Salı günkü kapanış fiyatına göre yüzde 15 indirimle 270 milyon HK$ (34 milyon ABD Doları) değerinde yeni hisse ihraç etmeyi planladığını ve toplanan tüm fonların mevcut kredilerin geri ödenmesine tahsis edileceğini duyurdu.

Country Garden hisseleri, şirketin ilk yarı sonuçlarının ardından Perşembe sabahı Hong Kong’da yüzde 5,7 arttı. Hisse senedi yıl başından bu yana üçte iki oranında düştü ve bu durum piyasa değerindeki 7 milyar dolardan fazla kaybı yansıtıyor.

READ  Tesla hissedarları, yıllık toplantıda yönetim kurulu tavsiyelerini geniş ölçüde takip ediyor