Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Japonya’da işçiler süpermarket satışları nedeniyle onlarca yıldır ilk grevini gerçekleştirdi

Japonya’da işçiler süpermarket satışları nedeniyle onlarca yıldır ilk grevini gerçekleştirdi
  • Grev, bir Japon süpermarketinde 61 yıl aradan sonra yapılan ilk grev oldu
  • Sendika, Sogo & Seibu biriminin bir Amerikan fonuna satışını protesto etti
  • Seven & i, birimin 1 Eylül’de Fortress’e satılacağını duyurdu
  • Birimin değeri 205 milyon dolar azaldı

TOKYO (Reuters) – Tokyo’daki bir süpermarketteki işçiler, şirketin onlarca yıldır ilk büyük grevi olan şirketlerinin satışı konusunda yönetimle yapılan görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Perşembe günü greve gitti.

Kalabalık Ikebukuro bölgesindeki Seibu amiral mağazasındaki yaklaşık 900 işçi, Japon perakende devi Seven & i’nin (3382.T) bir birimi olan Sogo & Seibu’nun US Fortress Investment Group’a satışını protesto ediyor.

Elektronik perakendecisi Yodobashi Holdings’in mağazanın neredeyse yarısını devralma yönünde açıkladığı planlarından memnun olmayanlar, iş ve iş sürekliliği garantisi arıyorlar.

Aralarında Ikebukuro yetkililerinin de bulunduğu eleştirmenler, böyle bir değişikliğin mağazanın birçok bireysel mağazasını değiştirerek Seibu’nun imajını düşüreceğini söylüyor.

Anlaşmanın Cuma günü tamamlanacağını söyleyen Seven & i, Sogo & Seibu’nun satış değerini, Fortress’in “maksimum değerlendirme” talep etmesinin ardından başlangıçta kararlaştırılan 250 milyar yen değerinden 30 milyar yen (205 milyon $) düşürdüğünü ekledi. işin devamı için.” Sogo & Seibu ve çalışmaya devam etmek.”

Seven ve ben ayrıca anlaşmanın bir parçası olarak 91,6 milyar yenlik borçtan veya birimine ödünç verdiği tutarın yarısından fazlasından vazgeçeceğiz.

Fortress yaptığı açıklamada, Sogo & Seibu yönetimini iş gücünü “mümkün olan en geniş ölçüde” korumak için Seven & i ile birlikte çalışacağını söyledi. Sogo & Seibu mağazalarını yenilemek için ortağı Yodobashi ile birlikte 20 milyar yenden fazla yatırım yapmayı planladığını söyledi.

Ücretler ve çalışma koşullarıyla ilgili müzakerelerin genellikle dostane bir şekilde kararlaştırıldığı Japonya’da grevler son derece nadirdir. 61 yıldır bir Japon süpermarketinde gerçekleşen ilk günlük grev, Sogo & Seibu yönetimi ile sendika arasında aylarca süren müzakerelerin ardından geldi ve Japonya’da ciddi bir iş gücü sıkıntısının yaşandığı bir dönemde gerçekleşti.

READ  Dow Jones Endeksi, Fed Toplantı Tutanakları Öncesinde Düştü Tesla hissesi yeni bir dip seviyeye düştü

Perşembe sabahı, Cebu işçileri yaz sıcağında mağazanın önünde protesto gösterisi yaparken, diğer çeşitli sendikaların üyeleri de desteklerini göstermek için el ilanları dağıttı.

Seven & I grevden dolayı özür diledi ve yan kuruluşun sendikayla görüşmelere devam edeceğini söyledi. Diğer Cebu ve Suzhou mağazaları her zamanki gibi açıktı.

Sendika lideri Yasuhiro Teraoka satışı duyurduktan sonra gazetecilere verdiği demeçte, “Sonucu değiştiremediğimiz için üzgünüm, ancak gerçek şu ki bizim işimiz de sıkıntı çekiyor.”

“Belki de henüz sesimizi yükseltmemek bizim başarısızlığımızdı… ama bence bu kadar çok insanın söylediklerimizi görmesi ve duyması bunu bir olay haline getirdi.”

Alıcının sorumluluğu

Grev, büyük şirketlerdeki işçilerin bu bahardaki iş görüşmelerinde son otuz yılın en büyük ücret artışlarını kazandığı Japonya’daki işgücü piyasasının son derece sıkı olduğu bir dönemde gerçekleşti. Ancak bu kazanımlar, 41 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyon nedeniyle erozyona uğradı ve ücretler reel olarak düşmeye devam etti.

Sogo & Seibu işçileri, Takashimaya ve Isetan Mitsukoshi (3099.T) gibi rakip süpermarketlerdeki işçi gruplarının desteğini aldı.

Rikkyo Üniversitesi’nde işçi sorunları konusunda uzman profesör Wakana Shoto, “Birçok işçinin bu konudan cesaret aldığını düşünüyorum” dedi. “Sektörün karşılaştığı zorluklar göz önüne alındığında, Sugo ve Cebu’daki koşullar benzersiz değil.”

Basında çıkan haberlere göre Seibu Ikebukuro, satış açısından Japonya’nın üçüncü büyük mağazası, ancak sahibi Sogo & Seibu son dört yıldır kırmızıda.

Tokyo merkezli şirket avukatı Stephen Givens, Japon markalarını yeniden yapılandırmak isteyen offshore fonlar için geri çekilmenin benzer engellerin ortaya çıkması ihtimalini artırdığını söyledi.

READ  Fed bankalar üzerinde çalışırken ABD hisse senedi vadeli işlemleri yükseldi

“Bir yabancı olarak bir Japon şirketini kaba kuvvetle devralabilirsiniz ve eğer Japon şirketini yöneten ve Japon şirketi için çalışan insanlar sonuçlardan memnun değilse, bunun size hiçbir faydası olmaz.” dedi.

“Bu, tüm potansiyel yabancı alıcıların akılda tutması gereken uyarılardan biri.”

(1$ = 145,9200 yen)

(Raporlayan: Ritsuko Shimizu, Mariko Katsumura, Kaori Kaneko ve Rocky Swift – Arapça Bülten için Muhammed tarafından hazırlanmıştır) Yazan: Chang-ran Kim. Düzenleme: Edwina Gibbs, Stephen Coates ve Miral Fahmy

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar