Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çalışma Bakanlığı fazla mesai hakkının önemli ölçüde genişletilmesini öneriyor

Çalışma Bakanlığı fazla mesai hakkının önemli ölçüde genişletilmesini öneriyor

Milyonlarca işçiyi etkileyebilecek bir hamleyle Biden yönetimi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, çoğu maaşlı işçinin otomatik olarak yarı zamanlı fazla mesai ücreti alacağı eşik değerde önemli bir artış önerdiğini duyurdu.

Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan önerilen kurala göre, haftada 40 saatlik çalışmanın ardından fazla mesai ücreti almanın maksimum tutarı, Trump yönetimi sırasında belirlenen yaklaşık 35.500 dolardan yıllık yaklaşık 55.000 dolara çıkacak.

Bakanlık, mevcut ve yeni eşik arasında kalan yaklaşık 3,6 milyon ücretli işçinin, teklif edilen kural kapsamında fiilen fazla mesai ücretine hak kazanacağını söyledi. Bazı işverenler fazla mesai ödemekten kaçınmak için işçilerin ücretlerini 55.000 doların üzerine çıkarmayı tercih edebilir.

Bakanlığın sekreter vekili Julie Su yaptığı açıklamada, kuralın “milyonlarca maaşlı işçiye fazla mesai koruması hakkı vererek işçiler için ekonomik güvenliğin yeniden sağlanmasına yardımcı olacağını” söyledi.

Başta perakende, restoran ve konaklama şirketlerinde olmak üzere bazı sektör grupları, fazla mesai hakkının artırılmasının, birçok işverenin bazı maaşlı işçileri saatlik işçilere dönüştürmesine ve toplam ücretlerinde değişiklik yapmamak için saatlik ücretlerini düşürmesine neden olabileceğini savundu.

Bu gruplar, fazla mesaiye uygunluğun büyük ölçüde artmasının, işverenleri, işçileri iyi maaşlı işlere giden yolu sağlayan giriş seviyesi yönetim pozisyonlarına terfi ettirmekten vazgeçirebileceğini, çünkü daha fazla işverenin, uzun saatler çalıştıklarında kıdemsiz yöneticilere fazla mesai ödemek zorunda kalacağını öne sürüyor.

Teklif, Obama yönetiminin 2016’da yaptığı, maaşlı çalışanların çoğu için maksimum fazla mesai sınırını yaklaşık 23.500 dolardan 47.500 dolara çıkarmaya yönelik benzer iddialı bir hamlenin ardından geldi. Ancak Donald J. Trump başkan olarak göreve başlamadan önce Teksas federal yargıcı Obama’nın kararını askıya aldı ve yönetimin fazla mesai sınırını önemli ölçüde artıracak yasal yetkiye sahip olmadığı sonucuna vardı.

READ  Rivian tankları ve 1,3 milyar dolarlık "yeşil" tahvil teklifini duyurdu

Trump yönetimi daha sonra mevcut fazla mesai sınırını yaklaşık 35.500 dolar olarak belirledi.

Biden yönetiminin önerisine göre fazla mesai sınırı, artan kazançlara ayak uyduracak şekilde her üç yılda bir otomatik olarak ayarlanacak.