Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin’in ekonomik toparlanması, fabrika üretimindeki artış ve perakende satışlardaki gecikmeyle birlikte karışık bir durumda

Çin’in ekonomik toparlanması, fabrika üretimindeki artış ve perakende satışlardaki gecikmeyle birlikte karışık bir durumda

Ücretsiz güncellemelerden haberdar olun

Çin’in sanayi üretimi geçen ay beklenenden fazla arttı, ancak perakende satışlar daha yavaş arttı; bu da zayıf tüketici güveninin dünyanın ikinci büyük ekonomisinin toparlanması üzerinde baskı yarattığının bir işareti.

Cuma günü Ulusal İstatistik Bürosu’ndan alınan resmi veriler, sanayi üretiminin Nisan ayında yıllık bazda yüzde 6,7 arttığını ve Bloomberg’in Mart ayındaki yüzde 5,5 ve yüzde 4,5 büyüme beklentilerinin anketine katılan ekonomistleri geride bıraktığını gösterdi.

Ancak perakende satışlar bir önceki yıla göre yalnızca yüzde 2,3 arttı; analistlerin yüzde 3,7’lik beklentilerinin oldukça altında ve Mart ayındaki yüzde 3,1’lik büyümenin altında kaldı; bu da yetkililerin yurt içi tüketimi canlandırma çabalarını hızlandırmaları gerekeceğini gösteriyor.

Çin ekonomisi son aylarda karışık toparlanma işaretleri gösterdi; ihracatın Nisan ayında yeniden büyümeye başlamasıyla birlikte, emlak sektöründeki derin gerileme nedeniyle yurt içi güven olumsuz etkilendi.

Hükümet ayrıca Çin Merkez Bankası’nın Cuma günü 1 trilyon renminbi (140 milyar dolar) değerinde uzun vadeli tahvil satmaya başlamasıyla teşvik çabalarını hızlandırmaya hazır olduğunun sinyalini verdi. Satıştan önce bir hükümet danışmanı, tahvillerin “ekonomik büyümeyi desteklemede hükümet yatırımının kritik rolünü tam olarak yerine getirmeyi” amaçladığını söyledi.

Çin kabinesi Devlet Konseyi de, borç yüklü gayrimenkul geliştiricilerini desteklemeye yönelik çok sayıda girişime rağmen yıllardır yavaşlama yaşayan konut sektöründeki sorunları ele almak üzere Cuma öğleden sonra bir toplantı düzenleyeceğini duyurdu.

Çin’in Şanghay ve Shenzhen’de listelenen hisse senetlerini kapsayan referans CSI 300 endeksi yüzde 0,2 düşerken, Hong Kong’da listelenen geliştiricilerden oluşan Hang Seng Emlak Endeksi yüzde 0,4 oranında düşüş yaşamadan önce yüzde 0,9 kadar düştü. yüzde.

Çinli politika yapıcılar, diğer sektörlerdeki gecikmeli büyümeyi dengelemek ve bocalayan emlak piyasası ve borç yükü altındaki yerel yönetimler üzerindeki baskıyı hafifletmek için sektöre yapılan yatırımlara giderek daha fazla güveniyor. Yüksek teknolojili endüstriyel üretim, Nisan ayı veri açıklamasında parlak bir noktaydı ve bir önceki yıla göre yüzde 11,3 arttı.

Ancak sanayi politikası, Pekin’i aşırı kapasiteyi artırarak ve pazarlarını düşük maliyetli mallarla doldurarak adil olmayan ticaret uygulamaları yapmakla suçlayan, Çin’in en önemli ihracat pazarları olan ABD ve Avrupa Birliği ile ticari gerilimleri körüklüyor.

ABD Başkanı Joe Biden bu hafta, yerel istihdamı korumak amacıyla seçim öncesi bir teklifle, elektrikli arabalardan güneş pillerine kadar 18 milyar dolar değerindeki Çin ithalatına yönelik gümrük vergilerini keskin bir şekilde artırdı. Avrupa Birliği ayrıca Çin’in elektrikli otomobil, rüzgar türbini ve güneş paneli endüstrilerine yönelik sübvansiyon karşıtı soruşturmalar başlattı.

Çin, ABD tarifelerine “sert” yanıt vereceği konusunda uyardı ve Washington’u Dünya Ticaret Örgütü kurallarını ihlal etmekle suçladı.

ING Büyük Çin baş ekonomisti Lin Song, otomobil üretiminin Nisan ayında bir önceki yıla göre yüzde 16,3 arttığını, ancak satışların yüzde 5,6 düştüğünü, bu verilerin “yangını körükleyebileceğini” söyledi. Çin. Kendisi, tüketici güveninin kötümser kalması nedeniyle tüketim artışının bu yıl “muhtemelen ılımlı kalacağını” da sözlerine ekledi.

Cuma günü yayınlanan diğer verilerde Ulusal İstatistik Bürosu, birinci kademe şehirler olarak adlandırılan şehirlerdeki emlak fiyatlarının Nisan ayında yıllık bazda yüzde 2,5 düştüğünü söyledi. Fiyatlar da bir önceki aya göre yüzde 0,6 düşüşle, mart ayına göre 0,5 puanlık düşüş gösterdi.

Bu arada, sabit kıymet yatırımları Ocak-Nisan döneminde yıllık bazda yüzde 4,2 artış göstererek, Bloomberg anketi analistlerinin Ocak-Mart dönemindeki yüzde 4,6 büyüme ve yüzde 4,5 artış beklentilerinin gerisinde kaldı.

Pekin, özellikle Avrupa Birliği ve ABD’dekilerle doğrudan rekabet eden yüksek teknolojili mallara yatırım yaparak, gelişmekte olan ve Batı dışı pazarlara doğru çeşitlenmeye çalışıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ticaret, yatırım, savunma ve Ukrayna’daki savaşa ilişkin görüşmelerin yapıldığı iki günlük bir resmi ziyaret için bu hafta Pekin’i ziyaret etti.

READ  Sabrina Carpenter "Short n" Sweet'in tanıtımı bir pazarlama dehasıdır