Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Wall Street Journal’ın haberine göre Çin, Apple’ın iPhone’larının hükümet yetkilileriyle kullanımını yasakladı

Wall Street Journal’ın haberine göre Çin, Apple’ın iPhone’larının hükümet yetkilileriyle kullanımını yasakladı


Hong Kong/New York
CNN

Wall Street Journal’ın haberine göre Çin, merkezi hükümet yetkililerinin iPhone kullanımını yasakladı adı geçenkonuyu bilen isimsiz kişilere atıfta bulunarak.

Apple hisseleri haberin ardından Çarşamba günü %3,6 düşerek New York’ta 182,91 dolardan kapandı. Bu, bir aydaki en büyük günlük düşüş. Çarşamba öncesinde Apple hisseleri bu yıl %46 oranında artmıştı.

Wall Street Journal, yöneticilerin yasağı çalışanlara aracılığıyla bildirdiğini bildirdi. Sohbet grupları veya toplantılar.

CNN, Çin Dışişleri Bakanlığı ve Apple’a ulaştı (Deve) ancak herhangi bir yanıt alamadı.

Çin merkezi hükümet kurumlarıyla düzenli olarak ilgilenen bir kaynak, CNN’e Çinli yetkililerin, resmi bir politikanın olmamasına rağmen pandemi öncesinden bu yana yazılı olmayan bir iPhone kullanımından kaçınma kuralını takip ettiklerini söyledi. Kaynak, konunun hassasiyeti nedeniyle isminin anılmamasını istedi.

Kaynak, merkezi hükümet yetkililerinin artık başta Huawei olmak üzere büyük yerel şirketler tarafından üretilen akıllı telefonları kullanmaya yöneldiğini ekledi.

Haziran 2022’de CNN, bazı Çin hükümeti bakanlıklarının güvenlik endişeleri nedeniyle Tesla arabalarının binalarına girmesini yasakladığını bildirdi.

Apple CEO’su Tim Cook, mart ayında ülkeye üst düzey bir ziyarette bulunmuştu. Çin, şirket için önemli bir pazar ve üretim merkezi olup, toplam gelirinin yaklaşık %19’unu oluşturmaktadır.

Hükümet yetkililerinin iPhone yasağı, ABD’nin Çin teknolojisine karşı yaptığı benzer hamlelere misilleme olabilir ve Apple ve Çin’de yerleşik bir varlığı olan diğer büyük yabancı markalar üzerinde caydırıcı bir etki yaratabilir.

Çinli şirketler Huawei ve ZTE uzun süredir ABD kısıtlamalarına tabiydi. Kasım 2022’de Biden yönetimi, ABD ulusal güvenliği açısından “kabul edilemez bir risk” oluşturduğu gerekçesiyle iki şirketin yeni telekomünikasyon ekipmanlarının onaylanmasını yasakladı.

TikTok’ta da var engellendi Çin hükümetinin Çinli ana şirketi aracılığıyla kullanıcı verilerine erişebileceği endişesi nedeniyle Temsilciler Meclisi, New York City, Montana, New Jersey, Ohio, Texas ve Georgia dahil olmak üzere birden fazla ABD kurumu tarafından yayınlanan cihazlardan. ByteDance.

READ  Kamuoyu yoklamalarının Modi'nin seçimleri kazanacağını öngörmesinin ardından Hint hisse senetleri rekor seviyelere ulaştı

CNN’in Pekin bürosu bu makaleye katkıda bulunmuştur.