Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

CNN TÜRK’te Ekümenik Patriklik: Yeni bir Soğuk Savaş dönemine giriyoruz

Konstantinopolis – Ekümenik Patrik Bartholomeos, Ukrayna-Rusya savaşı hakkında önemli açıklamalar yaptı. CNN TÜRK’ten Serdar Korucu’ya konuşan Bartholomew, savaştan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Bütün dünya Rusya’ya karşı. Yeni bir Soğuk Savaş dönemine giriyoruz. Rusya ile Batı dünyası arasındaki mesafe giderek açılıyor.
Rusya’nın Ukrayna taarruzu 7. gününde devam ediyor. Kiev’deki televizyon kulesinin dün gece Rusya tarafından saldırıya uğramasının ardından sivil konutun bulunduğu bölgede büyük yıkım yaşandı.

Konstantinopolis Ekümenik Patriği Bartholomeos, CNN TÜRK’ten Serdar Korucu’ya verdiği röportajda, Rusya-Ukrayna savaşını değerlendirerek, “Doğru düşünüp hareket eden hiç kimse bu durumdan hoşlanmayacaktır, bu yeni bir Soğuk Savaş dönemidir” dedi.

Ekümenik Patrik Bartholomeos ile yapılan röportajdan öne çıkanlar şöyle:

Başkan Jelensky ile görüşme

Öncelikle canlı röportaj yapmıyorum ama çok önemli bir konu olduğu ve tüm dünya ve insanlığı ilgilendirdiği için talebinizi kabul ettim. Başkan Jelensky ile iyi bir ilişkimiz var. Beyefendi iki kez vatanseverimize geldi ve beni Ukrayna’ya davet etti. Geçen Ağustos ayında Ukrayna’nın bağımsızlığının 30. yıl dönümü kutlamaları sırasında oldu. Jelensky beni bu kutlamalara davet etmek istedi. Davetini kabul ettim ve ayrıldım. O çok hoş biriydi. Devlet görevlilerinin yanı sıra kilise başkanı ve yardımcıları bana ve heyetime iyi davrandılar.

Ukrayna Başbakanı, Başbakanı ve Dışişleri Bakanı ile görüştüm. Ukrayna’nın bağımsızlığından çok mutlu ve gururlu olduğunu gördüm. Geçen Ağustos, Sovyetler Birliği’nden ayrılabilmenin ve kendilerini ayrı bir ulus olarak kurmanın onurunu ve ayrıcalığını yürekten kutladılar. Geldiğim ilk akşam, Başkan Zhelensky hafızamda bir akşam yemeğine ev sahipliği yaptı ve anavatanındaki durumu anlattı. Ekümenik Patrikliğimize teşekkürlerini iletti. Bağımsızlık Kilisesi’ni bağımsız Ukrayna ülkesine bağışladık.

Vatanseverimizin bu davranışı ne kadar takdir edildi? Bugünkü durumda vatanseverlerimizin çok hızlı hareket ettiğini ve bizim de çok iyi hareket ettiğimizi görüyoruz. Rus kardeşlerimizi üzdük ama bu olmalı. Tüm Balkanlardaki Ortodokslar uzun zamandır Patrikliğimizle ilişkilendirilmiştir. Ama öyle bir zaman geldi ki bütün bu kiliseler bizim Ekümenik Patrikliğimizden bağımsızlığını kazandılar. Ukrayna bunu hak ediyor.

READ  Turks ve Caicos'ta yeni bir mutfak noktası

‘Dünya Rusya’ya karşı’

Bize vatansever statüsünü vermek bir haktır, vatanseverimizin sorumluluğu ve yetkisidir. Bunu Ukrayna meselesinde kullandık. Şimdi bazı Ukraynalı din adamlarının hizmetlerinde Rus vatansever Grill’in adını anmak istemediklerini görüyoruz. Düşman ülkenin dini lideri olarak görülüyor. Yavaş yavaş o kiliseden ayrılırlar ve kendi kendini yöneten yeni kiliseye geçerler. Bundan memnun olsak da, olmasak da. Çünkü bu savaşın sonucudur. Rus Kilisesi’nin vatanseverlerimize ve bana karşı böyle bir düşmanlık göstermemesini ve kanonik eylemimizi kabul etmesini istiyor.

Ne yazık ki Rus Vatanseverleri kararımızı kabul etmediler. Vatanseverlerimiz ve ben şahsen onların hedefi olduk. Bütün dünya Rusya’ya karşı. Soğuk Savaş’ta yeni bir döneme giriyoruz. Rusya ile Batı dünyası arasındaki mesafe büyüyor, sadece Rusya ve Ukrayna için değil, tüm Batı dünyası için. Bu, yeni bir Soğuk Savaş dönemine girdiğimiz anlamına geliyor. Doğru düşünen ve hareket eden kimse bu ortamı, bu yeni Soğuk Savaş dönemini sevmez. Dini bir kurum olarak vatanseverimiz her zaman barış ve birlikten yana olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Bu günlerde özellikle dualarımızı güçlendirdik.