Eylül 28, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna ve Rusya, Bakhmut savaşında yüzlerce düşman askerinin öldürüldüğünü söylüyor

Ukrayna ve Rusya, Bakhmut savaşında yüzlerce düşman askerinin öldürüldüğünü söylüyor

11 Mart (Reuters) – Cumartesi günü Ukrayna ve Rusya, Bakhmut için yapılan çatışmalarda son 24 saat içinde yüzlerce düşman askerinin öldürüldüğünü iddia etti. .

Ukrayna ordusu sözcüsü Serhiy Chervaty, Bakhmut’ta 221 Moskova yanlısı askerin öldürüldüğünü ve 300’den fazla askerin yaralandığını söyledi. Rusya Savunma Bakanlığı, cephe hattından daha geniş olan Donetsk bölgesinde 210 kadar Ukrayna askerinin öldürüldüğünü söyledi.

Bakhmut’un kayıpları Moskova tarafından belirlenmezken, artık neredeyse terk edilmiş olan doğudaki Donetsk kasabası, bir yıl süren savaşın en kanlı ve en uzun savaşlarından birinin yeriydi.

Her iki taraf da acı çektiğini ve Bakhmut’a büyük kayıplar verdiğini kabul ederken, kayıpların kesin sayısını bağımsız olarak doğrulamak zordur.

İngiliz askeri istihbaratı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Wagner paralı asker grubunun Bakhmut’un doğu kesiminin çoğunun kontrolünü ele geçirdiğini söyledi – bu ilerleme grubun kurucusu Yevgeny Prigozhin tarafından Çarşamba günü iddia edildi.

En son güncellemeler

2 hikaye daha görüntüle

İngiliz Savunma Bakanlığı günlük istihbarat bülteninde, “Şehir merkezinde, Pakhmutka Nehri artık cephe hattını temsil ediyor.” Dedi.

Ukrayna, Bakhmut’un savunmasından sorumlu komutanın onu korumanın Ukrayna’nın karşı saldırısının anahtarı olduğunu söylemesiyle, Bakhmut’ta hâlâ direndiği ve Rus kuvvetlerine “makul bir savuşturma” sağladığı konusunda ısrar etti.

Albay Oleksandr Sersky Cumartesi günü ordu tarafından kaydedilen sözlerinde, “Yedek biriktirmek ve çok da uzak olmayan bir karşı saldırı başlatmak için zaman kazanmak gerekiyor.”

Moskova, Bakhmut’u ele geçirmenin Ukrayna savunmasında bir delik açacağını ve kilit hedef olan tüm endüstriyel Donbass bölgesini ele geçirme yolunda bir adım olacağını söylüyor. Kiev, savaşın en iyi Rus birimlerini ezdiğini söylüyor.

Prigozhin Cumartesi günü yaptığı açıklamada, şu anda şehrin idari merkezinden 1,2 kilometre (0,75 mil) uzakta olduğunu söyledi. Merkez, Pakhmutka Nehri’nin batı tarafında yer almaktadır.

READ  Ukrayna, Rus askeri harekatı nedeniyle hava sahasını sivil uçuşlara kapattı

İngiliz istihbaratı, nehrin bir miktar açık araziden akmasıyla, “bu bölge bir ölüm bölgesi haline geldi ve muhtemelen Wagner’in güçlerinin batıya doğru ön saldırılarına devam etmesini çok zorlaştırdı” dedi.

Ancak durum Ukrayna kuvvetleri için tehlikeli olmaya devam etti.

Açıklamada, “Ukrayna gücü ve batıdaki ikmal hatları, Rusya’nın kuzeyden ve güneyden savunucuları alt etmeye yönelik devam eden girişimlerine karşı savunmasız olmaya devam ediyor” diye ekledi.

David Leungren ve Lydia Kelly’nin yazdığı; Düzenleme: Grant McCall ve Raju Gopalakrishnan

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.