Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Covid Live güncellemeleri: Omicron haberleri, kısıtlamaları ve daha fazlası

Covid Live güncellemeleri: Omicron haberleri, kısıtlamaları ve daha fazlası
kredi…Thelo Schmolijn/Reuters

Uzmanlar, Avrupa’da hızla yayılan daha bulaşıcı sub-Omicron varyantının körüklediği yeni bir Corona virüsü dalgasının ABD’de yakın olabileceği konusunda uyarıyor, ancak eğilimin endişeden çok ihtiyat nedeni olduğunu söylüyorlar.

Bu ay, Omicron varyantı Avrupa çapında ikinci taramasına başladı ve önceki virüs dalgalanmaları Amerika Birleşik Devletleri’nde olacakların habercisiydi. Pek çok ülke, en kötü Covid’den arınmış olduğunu düşündü ve Şubat ve Mart aylarında kısıtlamaları kaldırmak için yarıştı, ancak bulaşıcılığı yüksek Omicron alternatifi BA.2, yeni artışa katkıda bulunuyor.

İngiliz gazetesi The Guardian’a göre, Avusturya, İngiltere ve Hollanda da dahil olmak üzere birkaç ülkede Covid hastalarının sayısı artıyor olsa da, keskin artışlar Avrupa’da hastaneye yatışlarda yaygın bir artışa yol açmadı. Verilerdeki dünyamız. ve BA. 2 Daha fazla sıkıntıya neden görünmüyor Hastalık BA.1 kaynaklıdır ve mevcut aşılar buna karşı etkilidir.

Dahil olmak üzere bazı ülkeler Almanya Ve Avusturya, yine rekor düzeyde vaka yüküne yaklaşıyor veya aşıyor. Avrupa’da kişi başına düşen vaka yükü, bu ayın başlarında yeniden ortaya çıkmaya başladığında, dünyanın diğer bölgelerinden çok daha yüksekti. Kıta, 3 Mart’ta 87 olan vaka sayısı 100.000 kişi başına 95’e yükseldi; Karşılaştırma için Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da 100.000 kişi başına 10 vaka var. New York Times veritabanı.

50 ABD eyaletinin tümü aynı seçimi yaptı Bu ayın başına kadar, kış Omicron dalgasının geri çekilmesinden sonra genel iç maske durumlarını kaldırıyor. Ülkedeki vaka sayısı o zamandan beri düşmeye devam etti ve bu hafta geçen yazdan bu yana görülmeyen seviyelere ulaştı. Times veritabanı.

READ  İngiltere hükümeti otuz yıldaki ilk yeni kömür madenini yakıyor

Ancak pandemi boyunca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Covid eğilimleri Avrupa’nın birkaç hafta gerisinde kalıyor. ABD atık su verileri şimdiden yeni bir dalgalanmanın belirtilerini gösteriyor.

Columbia Üniversitesi’nde epidemiyoloji ve tıp profesörü olan Dr. Wafaa Al-Sadr, verilerin dikkatli olunması gerektiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Çarşamba günü, “Ama henüz insanların üzülmesi gerektiğini söyleyemem” dedi.

İnsanlar virüsü dışkılarıyla attıkları için atık su, koronavirüsün nereye yayılacağını veya yayılacağını ve yeni bir türün yayılıp yayılmadığını tahmin etmek için kullanılabilir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki aktif kanalizasyon örnekleme alanlarının yaklaşık yüzde 38’i 26 Şubat’tan 12 Mart’a kadar koronavirüs seviyelerinde bir artış bildirdi. Atık su veri izleyiciülke genelinde 698 atık su alanını araştıran.

BA.1 varyantı, Amerika Birleşik Devletleri’nde hâlâ Omicron’un baskın varyantıdır, ancak BA.2 daha bulaşıcıdır ve hızla yayılır, bu nedenle Dr. Al-Sadr, Amerikalıların aşılanmasının ve takviye edilmesinin önemli olduğunu söyledi. “Bu bizi daha sonra olacaklardan koruyacak” dedi.

BA.2, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki koronavirüs vakalarının yalnızca bir kısmından sorumludur, ancak bu paya göre bu pay artmaktadır. tahminler CDC’den, varyantın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaygınlığı, insanların mevcut bağışıklığı ve varyantın ciddiyeti dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıdır.

DSÖ’nün koronavirüs yanıtı teknik sorumlusu Dr Maria Van Kerkhove, BA.2’nin vakalarda son zamanlarda küresel artışa yol açan faktörlerden biri olduğunu söyledi. Asya ve Avrupa’da vaka sayısının yüksek olması nedeniyle. Diğer faktörlerin pandemik kısıtlamaların kaldırılmasını, aşı direncini ve yanlış bilgilendirmeyi içerdiğini söyledi.

A’da söyledi. “Orada çok büyük miktarda yanlış bilgi var.” haber brifingi Çarşamba günü. “Omicron’un hafif olduğuna dair yanlış bilgi, salgının bittiğine dair yanlış bilgi, bunun başa çıkmamız gereken son alternatif olduğuna dair yanlış bilgi.”

READ  Rus askeri blog yazarı Igor Girkin, aşırılıkçılık suçlamasıyla dört yıl hapis cezasına çarptırıldı

Sophie Downs Raporların hazırlanmasına katkıda bulunmak.