Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Nazanin ve Ashouri, İran hapishanesinin çilesinden sonra İngiltere’ye geliyor

Nazanin ve Ashouri, İran hapishanesinin çilesinden sonra İngiltere'ye geliyor

İngiliz-İranlı yardım görevlisi Nazanin Zaghari-Ratcliffe ve Anousha Ashouri Perşembe günü İran’dan İngiltere’ye geldi ve İran’ın nükleer programı konusunda Batı ile yaptığı görüşmelerde bir pazarlık kozuna dönüşen bir çileyi sona erdirdi.

Amman’da kısa bir konaklama ile döndükten sonra yerel saatle 1’den kısa bir süre sonra Oxfordshire’daki Brize Norton İngiliz Askeri Hava Üssü’ne vardılar. Birlikte uçaktan indiler, terminal binasına girerken gülümsediler ve el salladılar.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Zaghari-Ratcliffe ve Ashouri’nin üsse gelmesinden kısa bir süre sonra, “Gerçekten zor bir 48 saat oldu,” dedi. “Beklenti serbest bırakılacaklarıydı, ancak son dakikaya kadar emin değildik, bu yüzden çok duygusaldı ama aynı zamanda aileler için de mutlu bir andı.”

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Başbakan Boris Johnson, günün erken saatlerinde çiftin serbest bırakılmasını Twitter’da kutladı.

Johnson, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Nazanin Zaghari-Ratcliffe ve Anousha Ashouri’nin İran’da haksız yere tutuklanmasının bugün sona erdiğini ve şimdi İngiltere’ye döneceklerini teyit etmekten memnuniyet duyuyorum” dedi.

Zaghari-Ratcliffe’in kocası Richard, uzun çilenin sonunda sona ermiş gibi göründüğünü söyledi. Karısı inmeden önce Londra’daki evinin dışında Reuters’e verdiği demeçte, “Sadece normal bir aile olmaya geri dönebileceğimiz, savaşmaya devam etmemiz gerekmediği, bu uzun yolculuğun sona erdiği fikri” dedi.

Ashouri’nin ailesinden yapılan açıklamada, serbest bırakılması için çalışan herkese teşekkür edildi. “1672 gün önce babamız ve kocamız haksız yere tutuklanıp elimizden alındığında ailemizin temelleri sarsıldı.

“Artık, temel taşını yerine koyarken aynı temelleri yeniden inşa etmeyi dört gözle bekleyebiliriz.”

Zaghari-Ratcliffe’in işvereni Thomson Reuters Vakfı’nın CEO’su Antonio Zabula, dünyanın kargaşa içinde olduğu bir zamanda serbest bırakılmasının “bir ışık ve umut ışını” olduğunu söyledi. Vakıf, Thomson Reuters ve onun haber kolu Reuters’den bağımsız olarak çalışan bir hayır kurumudur.

READ  Üç gün içinde Ukrayna insansız hava araçları dört Rus devriye botunu düşürdü

Şubat ayında, 2015 nükleer anlaşmasını yeniden canlandırmak için aylarca süren müzakereler bir anlaşmaya yaklaşırken, Batılı çifte vatandaşlığa sahip düzinelerce insanı elinde tutan İran, dondurulan varlıklar üzerindeki ambargonun kaldırılması ve nükleer silahların serbest bırakılması karşılığında mahkumları değiştirmeye hazır olduğunu söyledi. gözaltına alınan İranlılar batı hapishanelerinde.

Nükleer müzakereler, 11 gün önce Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra uygulanan yaptırımları iptal edecek kapsamlı garantiler için son dakika talepleri müzakereleri raydan çıkarana kadar bir anlaşmanın eşiğindeydi.

Diplomatlar, Rusya’nın artık taleplerini yalnızca nükleer anlaşmayla ilgili çalışmaları içerecek şekilde daralttığını ve Washington ile Tahran arasında çözülmesi gereken az sayıda mesele bıraktığını söylüyorlar.

Ayrı bir gelişmede İngiltere, gözaltına alınan İranlı-Amerikalı çevre aktivisti Morad Tahbaz’ın da İngiliz vatandaşlığına sahip olduğunu, Çarşamba günü izinli olmasının ardından serbest bırakıldığını söyledi.

tanker borcu

İran’ın yarı resmi Fars haber ajansı, Zaghari-Ratcliffe ve Ashouri’nin İngiltere’nin tarihi borçlarını ödemesinin ardından serbest bırakıldığını söyledi.

İran’ın din adamları, İngiltere’nin İran’a 400 milyon sterlin (520 milyon dolar) borçlu olduğunu söylüyorlar. Amerika Birleşik Devletleri. Önder.

Truss, İngiltere’nin borcu geri ödemenin yollarını araştırdığını söyledi.

Nazanin, Anousha, Murad ve ailelerinin gösterdiği kararlılık, cesaret ve kararlılığa en derin hayranlığımız var. Hiçbir ailenin yaşamaması gereken zorluklarla karşılaştılar ve bu büyük bir rahatlık anı. ” beyan.

Askeri teçhizat borcuna atıfta bulunarak, “Paralel olarak, yapacağımızı söylediğimiz gibi IMS borcunu da kapattık” diye ekledi. Borcun İran’a uygulanan uluslararası yaptırımlara uygun olarak tamamen kapatıldığını ve fonların “insani mallar” satın almak için korunacağını da sözlerine ekledi.

READ  İranlı yetkililer Oscar ödüllü sinema oyuncusunu tutukladı

İran’ın üst düzey diplomatı Hossein Amirollahian Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İngiltere’nin borçlarını birkaç gün önce ödediğini ve ödeme ile mahkumların serbest bırakılması arasında herhangi bir bağlantı olduğunu reddetti.

yasak ziyaret

Zaghari-Ratcliffe’in uzun süredir devam eden zorlukları, 3 Nisan 2016’da Tahran havaalanında, ailesiyle birlikte İran Yeni Yılı’nı ziyaret ettikten sonra 22 aylık kızı Gabriella ile İngiltere’ye dönmeye çalışırken Devrim Muhafızları tarafından tutuklanmasıyla başladı.

Daha sonra, bir İran mahkemesi onu dini kurumu devirmek için komplo kurmaktan mahkum etti. Ailesi ve vakıf suçlamayı reddetti.

İran yargısına göre Aşuri, 2019 yılında İsrail Mossad adına casusluk yapmaktan 10 yıl ve “yasadışı fon elde etmek”ten iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Thomson Reuters Vakfı, Zaghari-Ratcliffe’in İran’a kişisel olarak seyahat ettiğini ve İran’da çalışmadığını söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Parisa Hafezi bildiriyor). Dan Whitcomb, Eric Beech ve Birleşik Krallık Ofisi tarafından ek raporlama. Michael Georgi ve Samia Nakhoul tarafından yazıldı. Düzenleme John Boyle ve Jerry Doyle

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.