Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Moskova’da rekor kar yağışı nedeniyle Sibirya’da sıcaklık eksi 56 dereceye düştü

Moskova’da rekor kar yağışı nedeniyle Sibirya’da sıcaklık eksi 56 dereceye düştü

MOSKOVA (Reuters) – Kar fırtınası Moskova’yı kaplarken, rekor kar yağışı getirdi ve kış havası Rusya’yı kasıp kavururken uçuşlar aksadı, Pazartesi günü Sibirya’nın bazı bölgelerinde sıcaklıklar eksi 56 santigrat dereceye (69 Fahrenheit derece) düştü.

Sibirya’nın kuzeydoğu kesiminde yer alan ve dünyanın en soğuk şehirlerinden Yakutsk kentine ev sahipliği yapan Sakha Cumhuriyeti’nde, bölgedeki meteoroloji istasyonlarına göre sıcaklıklar eksi 50 santigrat derecenin altına düştü.

Sakha’nın Oymyakon ilçesinde pazartesi akşamı sıcaklık eksi 56 santigrat derece olarak kaydedildi.

Rus meteorologlar, Oymyakon’da rüzgar ve nem nedeniyle sıcaklığın eksi 60 derecenin üzerinde hissedileceğini, gece boyunca sıcaklıkların daha da düşeceğini söyledi.

Rusya Ulusal Meteoroloji Servisi şunları söyledi: “Rusya’nın Avrupa kısmında, Ural ve Sibirya bölgelerinde Aralık ayının ilk haftasında don olayının artması bekleniyor.”

Saha bölgesinin hemen hemen tamamı permafrost bölgesinde yer almaktadır. Moskova’nın yaklaşık 5.000 kilometre doğusunda bulunan bölgenin başkenti Yakutsk’ta sıcaklık eksi 44 santigrat derece ile eksi 47 santigrat derece arasında değişiyordu.

Son yıllarda iklim değişikliği nedeniyle eksi 50 santigrat derecenin altındaki sıcaklıklara daha az rastlanır hale geldi ve permafrostta artan erime belirtileri görülüyor.

Rusya’nın başkentinde şimdiye kadarki en yoğun kar yağışlarından biri 3 Aralık’ta düştü ve Moskova’nın geniş bölgelerini yalnızca bir günde 35 santimetreden daha kalın kar katmanlarıyla kapladı.

Moskova’daki bazı havalimanlarında uçuşlar ertelendi.

Moskova’da ve başkentin çevresindeki sıcaklıkların bu hafta sonuna doğru eksi 20 santigrat dereceye düşmesi bekleniyor. Ural Dağları’nda sıcaklığın bu hafta eksi 40 dereceye kadar düşmesi bekleniyor.

(Melbourne’den Lydia Kelly ve Moskova’dan Guy Faulconbridge tarafından rapor edilmiştir) Düzenleyen: Jamie Freed ve Gareth Jones

READ  Başlık 42 sona erdikten sonra, sınır kasabalarındaki binlerce göçmen sonraki adımları dört gözle bekliyor

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar