Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hediye Kartlarının Gizli Yaşamı: İşte her yıl harcanmayan milyarlarca dolara ne oluyor?

Hediye Kartlarının Gizli Yaşamı: İşte her yıl harcanmayan milyarlarca dolara ne oluyor?

Hediye kartları yapma Harika çorap dolgu maddeleri – Yeter ki çekmeceye koyup tatilden sonra unutmayın.

Amerikalıların harcama yapması bekleniyor Hediye kartlarında yaklaşık 30 milyar dolar Ulusal Perakende Federasyonu'na göre bu tatil sezonunda. Restoran hediye kartları en popüler olanıdır ve bu satışların üçte birini oluşturur.

Bu hediye kartlarının çoğu kullanılacaktır. Restoran hediye kartı satışlarını takip eden Paytronix, hediye kartlarının yaklaşık %70'inin altı ay içinde kullanıldığını söylüyor.

Ancak on milyarlarca dolar değerindeki kartların çoğu unutuluyor veya kullanılmıyor. Son kullanma tarihleri ​​veya etkin olmama ücretleri eyaletlere göre değişebileceğinden, hediye kartının ömrü işte bu noktada biraz daha karmaşık hale gelir.

Verdiğiniz veya aldığınız hediye kartları hakkında bilmeniz gerekenler:

Sevdim ama kaybettim

Bu yılbaşı döneminde giyimden sonra en popüler hediye hediye kartları olacak. Ulusal Perakende Federasyonu'na göre Amerikalıların neredeyse yarısı bunları vermeyi planlıyor.

Ancak büyük bir kısmı harcanmadan kalacak.

Hediye kartları kaybolur veya unutulur ya da alıcılar Özel bir fırsat için onları yakalayın. Tüketici finansmanı şirketi Bankrate tarafından Temmuz ayında yapılan bir ankette, ABD'li yetişkinlerin %47'sinin ortalama 187 dolar değerinde en az bir harcanmamış hediye kartı veya kuponu olduğu ortaya çıktı. Bu toplam 23 milyar dolar demek.

Zamanın hediyesi

2010 yılında yürürlüğe giren federal yasaya göre, bir hediye kartının geçerliliği, satın alındığı tarihten veya birisinin ona en son para eklediği tarihten itibaren beş yıl süreyle geçerli olamaz. Bazı eyalet yasaları daha uzun bir süre gerektirir. Örneğin New York'ta 10 Aralık 2022'den sonra satın alınan herhangi bir hediye kartının geçerlilik süresi dokuz yıl olamaz.

Bankrate'in kıdemli endüstri analisti Ted Rossman, farklı eyalet yasalarının birçok mağazanın son kullanma tarihlerini tamamen kullanmayı bırakmasının bir nedeni olduğunu söylüyor.

READ  Bu 1969 Dodge Hemi Daytona, 1.43 milyon dolara satıldı

Ya kullanırsın ya da kaybedersin

Hediye kartlarının süresinin dolması yıllar sürse de uzmanlar, kartları hızlı bir şekilde harcamanın yine de akıllıca olduğunu söylüyor. Bazı kartlar, özellikle de Visa veya MasterCard'ın genel nakit kartları, bir yıl boyunca kullanılmamaları durumunda hareketsizlik ücreti biriktirmeye başlayacak ve bu da değerlerini aşındıracaktır. Enflasyon aynı zamanda zamanla kartların değerini de azaltır. Bir perakende mağazası kapanırsa veya iflas ederse hediye kartı değersiz hale gelebilir.

Bir halkla ilişkiler yöneticisi tarafından oluşturulan ve şu anda birçok perakendeci tarafından desteklenen beş yıllık bir tatil olan Ulusal Hediye Kartınızı Kullanın Günü'nde zulanızı temizlemeyi düşünebilirsiniz. Bir sonraki 20 Ocak 2024.

Veya sat

İstemediğiniz bir hediye kartınız varsa, seçeneklerden biri onu CardCash veya Raise gibi bir sitede satmaktır. Rossman, yeniden satış sitelerinin size kartlarınızın nominal değerini vermeyeceğini, ancak genellikle dolar başına 70 ila 80 sent vereceğini söylüyor.

Para izi

Hediye kartı kullanılmadığında paraya ne olur? Perakendecinin kurulduğu eyalete bağlıdır.

Bir hediye kartı satın aldığınızda perakendeci bu parayı hemen kullanabilir. Ama aynı zamanda bir sorumluluk haline de geliyor; Perakendeci, hediye kartının kullanılma olasılığını planlamalıdır.

Büyük şirketler her yıl, geçmiş ortalamalara göre itfa edilmeyeceğine inandıkları hediye kartı yükümlülüğü tutarı olan “kesir”i hesaplıyor. Seattle merkezli Starbucks gibi bazı şirketler için kırılma büyük bir kâr etkenidir. Starbucks, 2022'de arızalardan 212 milyon dolar gelir bildirdi.

Ancak büyük şirketlerin çoğunun bulunduğu Delaware dahil en az 19 eyalette perakendecilerin, harcanmamış hediye kartlarından elde edilen parayı tüketicilere iade etmek için eyaletin sahipsiz mülkiyet programlarıyla çalışması gerekiyor. Bireysel tüketiciler tarafından geri alınamayan para, kamu hizmeti girişimlerine harcanmaktadır. Devletler açısından bakıldığında bu paranın şirketlere gitmemesi gerekiyor çünkü onlar bunu kazandıracak bir hizmet sunmadılar.

READ  Çin hisse senedi rallisi, Asya hisse senedi metriklerini Fed'den önce artırdı

Ona güven

50 eyaletin tamamı ve Columbia Bölgesi sahipsiz mülkiyet programlarına sahiptir. Washington Eyaleti Bütçe ve Politika Merkezi'nin genel müdürü Misha Werchkul, bu şirketlerin toplam olarak tüketicilere yılda yaklaşık 3 milyar dolar kazandırdığını söylüyor.

Wierschkul, harcanmamış hediye kartlarının sahiplerini bulmanın zor olabileceğini, ancak alıcının adını taşıyan dijital kartların sayısının giderek artmasının yardımcı olduğunu söylüyor. Eyaletin sahipsiz mülk ofisleri MissingMoney.com web sitesini ortaklaşa işletiyor; burada tüketiciler, hediye kartlarından gelen nakit para da dahil olmak üzere kendilerine borçlu olunan sahipsiz mülkleri isme göre arayabiliyor.