Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Türkler oy kullandı

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Türkler oy kullandı

‘Azimli’:
Cumhurbaşkanlığı anketlerinin ilk turu, bir mülteci akını ve Kürt milislerle çatışmalar arasında milliyetçiliğe beklenmedik bir destek gösterdi.

Türkler dün, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidarını üçüncü on yıla uzatabileceği ve Türkiye’nin giderek artan otoriter yolunu, güçlü dış politikasını ve alışılmışın dışında ekonomi yönetimini sürdürebileceği bir cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullandı.

69 yaşındaki Erdoğan, kamuoyu yoklamalarına meydan okudu ve 14 Mayıs’taki ilk turda rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaklaşık beş puan önünde rahat bir şekilde koştu.

Ancak, Türkiye ve küresel jeopolitik için derin sonuçları olan bir yarışta ikinci turdan kaçınmak için gereken yüzde 50’nin altında kaldı.

Fotoğraf: Reuters

Derinleşen bir hayat pahalılığı krizinin ortasında gösterdiği beklenmedik güçlü performans ve Milliyetçi Hareket Partisi ve diğerlerinin bir koalisyonu olan İslamcı kökenli Adalet ve Kalkınma Partisi’nin parlamento seçimlerindeki zaferi, kıdemli kampanyacıları ona oy vermeye teşvik etti. İstikrar için bir oy.

Seçim, yalnızca 85 milyon nüfuslu NATO üyesi Türkiye’yi kimin yöneteceğini değil, aynı zamanda nasıl yönetileceğini ve on yıl içinde para birimi ABD doları karşısında 10’da bir değere düştükten sonra ekonomisinin nereye gideceğini de belirleyecek. Dış politikasının şekli, Türkiye’nin Rusya ve Körfez ülkeleriyle bağlarını güçlendirerek Batı’yı rahatsız ettiğini gördü.

Kürtlerin çoğunlukta olduğu güneydoğudaki Diyarbakır şehrinde yaşayan 54 yaşındaki emekli Farouk Kekel, iki hafta önce Erdoğan’a oy verdiğini söyledi.

“Cumhurbaşkanı ve TBMM’nin çoğunluk gücüyle tek çatı altında çalışması Türkiye’nin geleceği için önemlidir. Bu yüzden istikrar için tekrar Erdoğan’a oy verdim” dedi.

34 yaşındaki ev hanımı Kanan Tins, 14 Mayıs’ta Kürt yanlısı ana muhalefetin kalesi olan kentte desteğin yaklaşık yüzde 72’sini kazanan Kilikdaroğlu’na oy verdiğini söyledi.

READ  TTG - Bülten Tahtası - Sandals & Beach Resorts ile Turks & Caicos'a popüler bir gezi kazanın

“Yeter artık. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizin ve sorunların aşılması için değişim şart, bu yüzden yine Kılıçdaroğlu’na oy verdim. Biz kendimize güveniyoruz ve kararlıyız” dedi.

74 yaşındaki Kılıçdaroğlu, altı partili bir muhalefet koalisyonunun adayı ve Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetçi Parti’nin başkanı. Kampı, ilk turda Erdoğan’a aldığı şok yenilginin ardından ivme kazanmak için mücadele etti.

İlk anketler, Kürt milislerle yıllarca süren düşmanlık, 2016’daki darbe girişimi ve iç savaşın başlamasından bu yana Suriye’den milyonlarca mülteci akını nedeniyle Türk siyasetinde güçlü bir güç olan milliyetçiliğe beklenenden daha fazla destek olduğunu gösterdi. 2011 yılında.

Türkiye İçişleri Bakanlığı verilerine göre Türkiye, 3,3 milyonu Suriyeli olmak üzere yaklaşık 5 milyon göçmenle dünyanın en büyük mülteci yoğunluğuna ev sahipliği yapıyor.

Üçüncü sıradaki cumhurbaşkanı adayı ve radikal milliyetçi Sinan Ögün, Erdoğan’ı “kesintisiz mücadele” ilkesine dayanarak destekleyeceğini söyledi. [against] Terörizm”, Kürt yanlısı grupları kastediyor.

Yorumlar incelenecektir. Makaleyle ilgili yorumları saklayın. Taciz ve müstehcenlik, kişisel saldırı veya tanıtım içeren yorumlar kaldırılacak ve kullanıcı yasaklanacaktır. Nihai karar The Taipei Times’ın takdirine bağlı olacaktır.