Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Erdoğan: Türkler ikinci turu heyecanla bekliyor

Erdoğan: Türkler ikinci turu heyecanla bekliyor


27 Mayıs 2023 Cmt | 22:41

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk halkının Türkiye’deki darbe dönemini sona erdirecek ikinci tur seçimleri hevesle beklediğini doğruladı.

27 Mayıs 1960 darbesinin 63. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada Erdoğan, “27 Mayıs 1960 darbesinden 63 yıl sonra yarın, Pazar günü darbe devrinin ilan edilmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Türkiye’de bitti.”

14 Mayıs seçimlerindeki yüksek katılım oranını da Türk halkının demokrasiye sahip çıkmasının önemli bir göstergesi olarak nitelendirdi.

Daha önce Erdoğan, ikinci turdan sonra rakiplerinin “yok edileceğini” söylemişti. Depremin vurduğu Malatya’da düzenlenen mitingde konuşan Erdoğan, 14 Mayıs’ta yapılan milletvekilliği seçimlerinde partisi Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) yüzde 35,6, Kılıkdaroğlu liderliğindeki Cumhuriyet Halk Partisi’nin ise yüzde 25,4 oy aldığını söyledi. Yeni parlamentoda 169 sandalye aldı.

Ancak AKP, Babakan Demokrat Partisi’ne 15, Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi’ne ve Demel Karamoloğlu’nun Mutluluk Partisi’ne 10’ar sandalye verdi, yani Klikdaroğlu bu partilere gümüş tepside 36 sandalye verdi.

Erdoğan, ikinci tur seçimlerden sonra hepsinin silineceğini vurguladı.

Erdoğan ile rakipleri arasındaki gerilimin seçimlerin ilk turunda net bir kazanan çıkaramaması üzerine 28 Mayıs’ta ikinci tur seçimler planlandı. İkinci tur yaklaşırken, ülke hazırlanırken tüm gözler Türkiye’de. bir sonraki hükümetini seçmek için.

Reklamlar

READ  Nate Sestina, Fenerbahçe ile 1+1 yıllık sözleşme imzaladı.