Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkiye cumhurbaşkanlığı için ikinci tur, Erdoğan’ın bir beş yıl daha süreye sahip olup olmayacağına karar veriyor.

Türkiye cumhurbaşkanlığı için ikinci tur, Erdoğan’ın bir beş yıl daha süreye sahip olup olmayacağına karar veriyor.
  • kaydeden Paul Kirby
  • BBC Haber, Ankara

resim yazısı,

Erdoğan taraftarları ikinci tur öncesi son mitinginin dışındaydı.

Türkler, Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 yıl sonra iktidarda kalıp kalmayacağına karar vermek için Pazar günü kritik bir cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanıyor.

Geniş bir muhalefet koalisyonunun desteklediği rakibi Kemal Kılıçdaroğlu, referandumu Türkiye’nin geleceğine ilişkin bir referandum olarak nitelendirdi.

Kazanmak isteyen cumhurbaşkanı, ülkeyi “Türk Yüzyılı” etrafında birleştirecek yeni bir dönem vaat ediyor.

Ancak en acil sorun, yaygın enflasyon ve yaşam maliyeti krizi.

Oy verme istasyonları 08:00’de (05:00 GMT) açılacak ve 17:00’de (14:00 GMT) kapanacaktır. Dünyanın dört bir yanındaki büyük gurbetçi oylamaları çoktan sona erdi.

İlk turda katılım %88,8’di ve Erdoğan’ın liderliği 2,5 milyon oydu. Bu nedenle her iki adayın da gözleri oy vermeyen ama bu sefer oy verebilen sekiz milyon kişiye dikilmiş durumda.

İkinci tur öncesinde Kılıçdaroğlu, rakibini cumhurbaşkanı yayındayken seçmenlere gönderilen kısa mesajları engelleyerek faul yapmakla suçladı.

Muhalefet partileri oylara hile karıştırılmaması için gönüllülerden oluşan bir ordu kuruyor.

Uluslararası gözlemciler, ilk turdan sonra eşit olmayan bir oyun alanından bahsetti. Ancak, oylamadaki herhangi bir usulsüzlüğün sonucu değiştirebileceğine dair bir öneri yok.

Kılıçdaroğlu, kampanyasının son günlerinde çok farklı bir cumhurbaşkanlığı sözü verdi: “Saraylarda yaşamak istemiyorum. Sizin gibi mütevazi yaşar, sorunlarınızı çözerim.”

Erdoğan’ın 2014’te başbakanlıktan cumhurbaşkanlığına geçtiğinde taşındığı Ankara’nın kenarındaki büyük saray kompleksine yapılan saldırı. 2016’da onbinlerce insanı gözaltına alan başarısız bir darbenin ardından kapsamlı yetkiler kazandı. medyayı kontrol altına aldı.

1960 darbesinden sonra ordu tarafından idam edilen bir başbakanın mezarına Cumartesi günü yaptığı kampanya ziyareti sembolizmle doluydu.

görüntü kaynağı, Getty Images aracılığıyla Murat Gula/Anadolu Ajansı

resim yazısı,

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oylama öncesi son icraatlarından biri de mezara karanfil bırakmak oldu.

Ancak Türkiye, cumhurbaşkanının dindar muhafazakarlar ve milliyetçilerden oluşan bir destek tabanına bel bağlamasıyla derin bir kutuplaşmaya devam ederken, karşı tarafın destekçileri çoğunlukla laik ama bunların çoğu aynı zamanda milliyetçi.

Birkaç gün boyunca iki adam birbirlerine hakaret ettiler. Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanını korkaklıkla ve adil bir seçime katılmamakla suçladı; Erdoğan, Kürt savaşçılara atıfta bulunarak rakibinin “teröristlerin” tarafında olduğunu söyledi.

Ancak, milyonlarca Suriyeli mülteciyi evlerine göndermekle ilgili günlerce kışkırtıcı söylemlerin ardından, muhalefet adayı Türkiye’nin ilk meselesine, ekonomik krize, özellikle de bunun yoksul aileler üzerindeki etkisine döndü.

59 yaşındaki bir kadın ve torunu, aylık 5.000 lira (200 £; 250 $) olan maaşının, kirası 4.000 liraya (160 £; 200 $) yükseldiği için artık nasıl sürdürülemez olduğunu açıklamak için sahnede ona katıldı. .

görüntü kaynağı, REUTERS/Yves Herman Boy

resim yazısı,

Bir çocuk, 59 yaşındaki büyükannesinin Kemal Kılıçdaroğlu ile fotoğrafını çekiyor.

Sahnelenmiş olabilir, ancak enflasyonun yaklaşık %44 olduğu ve maaşların ve devlet yardımlarının buna ayak uyduramadığı Türkiye genelinde hikaye bu.

Ekonomistler, Erdoğan’ın faiz oranlarını yükseltmek yerine düşürme politikasının durumu daha da kötüleştirdiğini söylüyor.

Türk lirası tüm zamanların en düşük seviyesine indi, döviz talebi arttı ve merkez bankasının net döviz rezervleri 2002’den bu yana ilk kez negatif bölgede.

Ankara’nın doğusunda, Krikkele’de pırıl pırıl gökdelenler yükseliyor. Başkanın partisi tarafından yönetilen bu şehir için patlama zamanları gibi görünüyor.

Ama birçoğu burada mücadele ediyor.

Fatma 13 yıldır kuaför işletiyor ama son iki yıldır işler iyice azaldı, kiralar ve saç ürünlerinin maliyeti arttı.

Üçüncü olan aşırı milliyetçi bir adaya oy verdi ve yarışta kalan iki adaya güvenmedi.

Aylık kira üçe katlanarak 4.000 liraya çıksa da, insanlar yeni giysilere gücü yetmediği için çok kazanıyor. Türkiye ekonomisindeki sıkıntılara rağmen cumhurbaşkanına güveniyor.

Bir süpermarketin dışında Emra Turgut, başka türlü olduğuna inanmadığı için Erdoğan’a bağlı kaldığını söylüyor ve başkanın ana muhalefet partisinin teröristlerle işbirliği yaptığına dair asılsız suçlamalarına inanıyor.

Türkiye’nin en büyük ikinci muhalefet partisi olan HDP, militan PKK ile herhangi bir bağlantısı olduğunu reddediyor, ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan destek için rakip bir adayın teröristlerle bağlantıları olduğunu öne sürdü.

Pazar günü kim kazanırsa kazansın, Türkiye parlamentosu şimdiden Erdoğan’ın İslamcı kökenli AK Partisi ve onun aşırı sağcı milliyetçi müttefiki MHP’nin kıskacında.

AKP, cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde meclise giren en genç milletvekilini de elinde tutuyor.

24 yaşındaki Zehranur Aydemir, kazanması halinde Türkiye’nin dünya gücü olacağı bir yüzyılın temellerini atacağına inanıyor: “Türkiye artık büyük bir vizyona sahip, büyük hayaller kuruyor.”

Bu bir başka görkemli Erdoğan projesi, ancak ikinci tur zaferi kim kazanırsa kazansın, Türkiye ekonomisi muhtemelen daha da acil bir görev olduğunu kanıtlayacak.

resim yazısı,

Zehranur Aydemir Cumartesi günü Türkiye’nin en genç milletvekili oldu