Ekim 3, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

DCI ilk çeyrekte negatif büyüme kaydetti Throne Talk ortaya koyuyor – Manyetik medya

DCI ilk çeyrekte negatif büyüme kaydetti Throne Talk ortaya koyuyor – Manyetik medya

kaydeden Deandria Hamilton

Öğretmen

#TurksandCaicos, 15 Eylül 2023 – Turks ve Caicos Adaları ekonomik sıcak serisi soğuyor; 14 Eylül’deki taht konuşmasında, Washington Missich yönetiminin 2023-2024’ün ilk mali çeyreğinde negatif büyüme açıklamasının ardından, TCI’nın mali dalgalanmasını dengeleyebilecek herhangi bir eğilim açısından küresel ekonomiyi izlediği açıklandı.

“Hükümetim küresel ekonomiyi izlemeye devam edecek ve halkımızın korunmasını ve daha iyi sonuçlar elde etme fırsatına sahip olmasını sağlamak için buna göre ayarlamalar yapacağız. Küresel ekonomik daralma endişe verici. İlk çeyrekte TCI geliri 109,8 milyon dolar, 3,7 milyon dolar veya 3,7 milyon dolar oldu. Tahminlerin %3 altında.

Devlet gelirlerindeki düşüş, birbirini takip eden iki turizm dönemi ve gerçek pankart gösterilerinin ardından geldi Arazi.

Sayın Ç. Turks ve Caicos Adaları Başbakanı Misik, Washington’un yazdığı mesajı ilettiğinde vali onun adına şunları söyledi: “Sayın Meclis Başkanı! 2022/23 mali yılı Hükümetim ve bu adaların insanları için zorlu bir yıldı, ancak Tanrı’nın lütfuyla yılı kutlayacak ve şükredecek çok şeyle sonlandırdık.

Konuşmacı! Her ne kadar TCI’ın ekonomik beklentileri dünyanın geri kalanına bağlı olsa da, bu küçük ülke birçok büyük ekonomiden daha iyi durumda.

Ekonomi, COVID-19 salgınının neden olduğu gerilemeden tamamen kurtuldu ve son iki buçuk yılda istikrarlı bir büyüme gördü,” dedi Turks ve Caicos Adaları Valisi Sayın Daleni Daniel-Selvaratnam.

IMF, küresel ekonominin resesyona doğru gittiği uyarısında bulundu. Kanada zaten ilk çeyrekte negatif büyüme rapor ediyor. Şimdi Turks ve Caicos Adaları da aynı şeyi ifade ediyor.

“Bu yasama yılına girerken, turizme dayalı bir ekonomi olarak küresel ekonomik koşullara karşı savunmasız kaldığımızı unutmamalıyız.

Bu nedenle hükümetim, güçlü temellere sahip, sürdürülebilir, çeşitliliğe sahip ve her şeyden önce her adalıya ve ada sakinine aileleri için daha iyi bir yaşam kurma konusunda eşit fırsatlar tanıyan bir ekonomi inşa etmeye çalışıyor.

READ  Turks ve Caicos Adaları'ndaki kamu hizmeti emekli maaşları hakkında gerçekler

Hükümet parlamentoda yaptığı bir konuşmada tasarruf programları oluşturma, borç yönetimi, işsizliğin azaltılması ve ücretlerin artırılması konularında öncü ilerlemeler kaydedilmesine rağmen Turks ve Caicos adalarının dış şoklara karşı bağışık olmadığını açıkladı.

“Rusya-Ukrayna savaşı bizi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl akaryakıt ve gıda fiyatlarında önemli artışlar yaşandı.

Hükümetim birçok ailenin karşılaştığı zorlukların farkındadır. Son iki buçuk yıldır yaptığımız gibi, yükü azaltmanın yollarını bulmaya devam edeceğiz.

Vali Daniel-Selvaratnam, PNP yönetimi adına yukarıda belirtilen hükümet girişimlerine yapılan harcamaların askıya alınmayacağını paylaştı. Aslında kitlesel fonlama ve programların ilerleme kaydettiği bildiriliyor.

“Ulusal Varlık Fonu 50,8 milyon dolar. Bu, gelecek nesillere doğru yolculuğumuzun bir kanıtıdır. Dış şoklara dayanacak şekilde inşa edilmiş bir ekonominin ve felaket veya doğal afet sonrasında hızla toparlanma yeteneğine sahip bir ekonominin kanıtıdır. Bu fon Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yaklaşık %4’ü kadardır.Dört spesifik şekilde dağıtılır:

  • Aslan payını 30,7 milyon dolarla İstikrar Fonu aldı
  • Altyapı ve rekabet gücü finansmanında 8,8 milyon dolar var
  • Miras Fonu 4,3 milyon dolar ve
  • Vatandaş Güçlendirme Fonu 7 milyon dolar. Vatandaş Güçlendirme Fonu’nun ilk projesi Tüm statü sahiplerinin ve TCI’da ikamet eden Britanya Denizaşırı Toprakları Vatandaşlarının (BOTC’ler) yararlanması için Ulusal Kredi Birliği’nin kurulması. Durumun iyiye gittiğini söylemekten mutluluk duyuyorum.

Konuşmada kamu sektöründeki maaşların artırılması, devlet çalışanlarının emeklilik fonunu desteklemek için bir elektrik sisteminin kurulması ve Grand Turk’te bir zamanlar kuşatma altında olan bir tesis için ters ozmoz sistemine yapılan 1 milyon dolarlık yatırım anlatıldı.

Ancak ilk çeyrekte gelirler düştü ve kamu harcamaları önemli ölçüde düştü.

“Toplam maliyet tahminlerin 20,9 milyon doların altındaydı. Bu sonuçlar 1St. Yalnızca üç ayda bir ve değişebilir.

READ  'Yunanistan Başbakanı Türk Azınlığın Sorunlarını Aklıyor'

Turkler ve Caicos Adaları yatırımları seviyor ve taht konuşmasında millet, ülkenin gelirini artırabilecek altyapı projelerini öğrendi, ancak sunumun hiçbir yerinde ekonomik çeşitlendirme konusu ele alınmadı; Yeni gelir akışlarından ve mevcut iki ve üç numaralı sektörlerden (finansal hizmetler, tarım ve balıkçılık) bahsedilmiyor.

Turks ve Caicos Adaları’nın turizme olan yoğun bağımlılığına uygulanabilir çözümlerin bulunmaması, sürekli gelirin nasıl artırılacağı veya küresel durgunluğun nasıl atlatılacağı konusunda soruları gündeme getiriyor.

Taht konuşması, 15 Eylül 2023 Perşembe günü Grand Turk’teki Meclis Binası’nda tıklım tıklım dolu bir kadırgada yapıldı. Bu, Ekselansları Taleni Daniel-Selvaratnam’ın Turks ve Caicos Adaları’nın yeni Valisi olarak tahttan yaptığı ilk konuşmaydı.