Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

“Delilik”: Netanyahu'nun Birleşmiş Milletler'deki oylamanın ardından ABD ilişkilerini mikroskop altında ele alması | Binyamin Netanyahu

“Delilik”: Netanyahu'nun Birleşmiş Milletler'deki oylamanın ardından ABD ilişkilerini mikroskop altında ele alması |  Binyamin Netanyahu

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Pazartesi günü ABD'nin BM Güvenlik Konseyi'nde ateşkes kararını veto etmeyi reddetmesine yol açan Biden yönetimiyle ilişkileri ele alması, İsrailli yorumcular tarafından sert eleştirilerle karşılandı.

ABD'nin oylamada çekimser kalmasının ardından İsrail medyasının önde gelen köşe yazarları, Netanyahu ile ABD Başkanı Joe Biden arasında artan sürtüşmeyi kınadı.

Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'in güneyine yaptığı sürpriz saldırıdan bu yana halk desteğinde keskin bir düşüşle karşı karşıya kalan Netanyahu, uzun süredir İsrailli yorumcuların büyük bir kesiminin hedefi olsa da, ABD'nin nadiren çekimser kalmasının ardından bazı kesimlerin tavrı, Güvenlik Konseyi'nde bu şüpheciliğe varıyor. Ve aşağılama.

Bu duygular, İsrail toplumunda ABD-İsrail ilişkilerinin mali yardım, silah satışları ve Washington tarafından sağlanan diplomatik destek (Güvenlik Konseyi'nde İsrail adına sık sık veto etme yetkisi dahil) açısından taşıdığı büyük önem konusunda güçlü bir farkındalıktan kaynaklanmaktadır. .

Washington'un veto kullanmama kararı, ABD'li yetkililerin İsrailli mevkidaşlarıyla önceden uyarmak için aralıksız konuştuklarını ve Netanyahu'nun oylamanın ardından bir ABD heyetinin ziyaretini iptal etme kararının İsrail'deki seçimden daha hesaplı olduğunu öne sürdüğü bir hafta sonunun ardından geldi. sürpriz sonuç.

İbranice yayınlanan Maariv gazetesinde Ben Caspit, İsrail Başbakanı'nın yaklaşımını “hayal ürünü”, “çılgın” ve “korkunç” olarak tanımladı ve şunları ekledi: “Bu adam hepimizi, yani geleceğimizi ve çocuklarımızı tehlikeye atıyor.” Gelecek, İsrail ulusal güvenliğinin temel taşını oluşturan stratejik ittifak.”

Sol eğilimli İsrail gazetesi Haaretz'in Netanyahu'yu “İsrail'e yük haline gelen” bir “İsrail yıkım ajanı” olarak tanımlayan başyazısı da aynı derecede lanetleyiciydi.

Şöyle devam etti: “Bunu çok yüksek bedellere mal olabilecek stratejik risklere maruz bırakıyor. Siyasi hayatta kalabilmesi için kasıtlı olarak İsrail vatandaşlarına zarar veriyor. İstifa etmeli ve İsrail'e kendini bu zarardan kurtarma şansı vermeli. sebep oldu.”

READ  Biden, bölünmeyle dolu Amerika Zirvesi'ni sınırlayan göçmenlik planını açıkladı

Merkez sağdaki Yedioth Ahronoth gazetesi de Netanyahu'nun kendisinden çok daha büyük olan Biden'la yaptığı küçük bilek güreşini gösteren ve Netanyahu'nun yumruğunun Biden'ın parmağını zar zor saran bir karikatürünü yayınlayarak daha az sert davranmadı.

Aynı gazetede yazar Nahum Barnea, Netanyahu'nun protesto amacıyla Washington'a gidecek bir heyeti iptal etmesine Amerikalı yetkililerin güldüğü hayali bir sahne çizdi.

Şöyle devam etti: “Netanyahu, Amerika'yla, şımarık bir gencin anne babasına davrandığı gibi davranıyor: sürekli isyan, kalıcı hakaretler ve kalıcı skandallarla.”

Medya dışında, on yıldan fazla bir süre önce kaçırılan İsrail askeri Gilad Şalit'in serbest bırakılmasını sağlamak için müzakerelere katılan Gershon Baskin de dahil olmak üzere başkaları da Netanyahu'nun istifası yönündeki yenilenen çağrıları yineledi.

Baskin, X'e “Netanyahu yoldan çıktı” diye yazdı. İsrail için varoluşsal bir tehdit oluşturuyor. “Onun hayatımızdan çıkması lazım.”

Netanyahu'yu eleştirenlerin çoğu aynı sert analizi sunuyor. Hayal kırıklığı yaratan anket rakamları, güvenlik başarısızlıklarından sorumlu tuttuğu 7 Ekim'den sonra popülaritesindeki yaygın düşüş ve ultra-Ortodoks Yahudilerin zorla askere alınmasıyla ilgili siyasi krizle karşı karşıya kalan yetkililer, Netanyahu'nun ortaya çıkmak için Biden'la kavga çıkarmaya çalıştığına dikkat çekiyorlar. “güçlü”. .

Netanyahu'nun hesaplarına yönelik artan eleştiriler, ABD'nin oylamada çekimser kalmasıyla birlikte BM Güvenlik Konseyi'nin ateşkes kararının oybirliğiyle onaylanmasının, silah transferlerine yönelik daha fazla yaptırım ve kısıtlama çağrıları sürerken İsrail'e karşı daha güçlü hamlelerin habercisi olduğu yönündeki uyarıların ortasında geliyor.

BM kararları teorik olarak üye devletler için bağlayıcı olsa da gerçek şu ki, kararın kabul edilmesi Güvenlik Konseyi dışına hareketi teşvik etme açısından muhtemelen daha önemli olacak.

ABD'nin eski İsrail Büyükelçisi Daniel Kurtzer'in Pazartesi günü açıkladığı gibi, Biden yönetimi “İsrail'in, ABD silahlarını alanların, ABD silahlarının uluslararası standartlara uygun olarak kullanılacağına dair güvence vermesini gerektiren Ulusal Güvenlik Memorandumu 20'ye bağlı olup olmadığını değerlendiriyor” .” ABD'nin insani yardımının dağıtımını engellemeyecek veya kısıtlamayacaklardır.”

READ  ABD, Rusya'nın yaptırım baskısı altında milyarder Veskelberg'in yatına el koydu

Karar aynı zamanda Uluslararası Adalet Divanı ve Uluslararası Ceza Mahkemesi de dahil olmak üzere uluslararası organlar önündeki hukuki davaların yanı sıra bireysel devletlerin ve Avrupa Birliği gibi organların olası cezai tedbirlere ilişkin müzakerelerini de dolaylı olarak etkileyebilir.

2014'te İsrail-Filistin müzakerelerine liderlik eden eski Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Frank Lowenstein, Pazartesi günü ABD'nin çekimser kalmasının arkasındaki düşünceyi açıklamaya çalışırken, The Washington Post'a bu hamleyi tetikleyen üç ana faktör olduğuna inandığını söyledi.

Bunlar arasında, Refah'ın geniş çaplı işgali konusunda Washington ile İsrail arasında yaşanan derin anlaşmazlıklar, Gazze'deki felaket niteliğindeki insani durum ve İsrail'in, Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in Cuma günü ülkeye yaptığı ziyaret sırasında yeni yerleşim yerleri ilan etmesi yer alıyor.

“Biden büyük bir halk kavgasından kaçınmak için aylarca elinden geleni yaptı. Bu, Beyaz Saray'ın savaşın geri kalanı boyunca İsraillileri nasıl yöneteceği konusundaki tutumunda çok ciddi bir değişikliği yansıtıyor. “İsrailliler ya şimdi dikkat ederler, ya da biz büyük ihtimalle bu yolda devam ederiz.”