Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Moskova konser salonuna düzenlenen saldırının sorumluluğunu üstlenen terör örgütü IŞİD Horasan nedir? – Politika

Moskova konser salonuna düzenlenen saldırının sorumluluğunu üstlenen terör örgütü IŞİD Horasan nedir?  – Politika

Bölgedeki birçok silahlı grup ve İslam Devleti'ne bağlı gruplar gibi kendilerinin dışarıdan temin ettiği veya örgütle hiçbir bağlantısı olmayan saldırıların sorumluluğunu üstlenme ihtimalleri de var. Bu, mesajlarını yaymanın ve üye kazanmanın düşük maliyetli, yüksek etkili bir yoludur. Ama aynı zamanda gerçekte ne kadar tehlikeli olduklarını ve onları en iyi nasıl yenebileceklerini ölçmeyi de çok zorlaştırıyor.

Grup neden Rusya'ya saldırdı? Onun tutkuları neler?

25 Mart'ta IŞİD'in Horasan Vilayetindeki medya kuruluşları başıboş bir açıklama yayınladı İddia Saldırıyı Moskova'da gerçekleştirdiler ama deliller zayıftı. Moskova'nın saldırısının Taliban hükümetini utandırmayı, terörle mücadele vaatlerini baltalamayı ve Afganistan'daki Çin ve Rus yatırımlarını caydırmayı amaçladığını iddia etti..

25 Mart'ta IŞİD Horasan medyası saldırıyı Moskova'da gerçekleştirdikleri yönünde kafa karıştırıcı bir iddia yayınladı | Natalia Kolesnikova/AFP, Getty Images aracılığıyla

IŞİD-K, Eylül 2022'de Kabil'deki Rusya büyükelçiliğine düzenlediği saldırının ardından da benzer iddialarda bulunmuştu.

IŞİD-K'nin amacı Orta Asya'da bir İslam devleti kurmaktır.

Nerede ve nasıl işe alınır?

Afganistan'daki safları çoğunlukla hoşnutsuz Taliban'ın yanı sıra Taliban'a karşı çıkan muhafazakar genç Afganlardan oluşuyor. Daha genç, çok etnik gruptan oluşan acemilerin sayısı artıyor ve hoşnutsuz etnik azınlıkların ilgisini çekiyor. Giderek artan oranda hoşnutsuz Afganlardan ve Orta Asyalılardan, özellikle Tacikistan'dan, ayrıca Türkiye ve Avrupa'daki Orta Asyalı göçmenlerden eleman alıyor.

Afganistan'da personel alımı dikkatli bir inceleme ve beyin yıkamayı gerektirir. Yurtdışında büyük ölçüde bağlıdır Sosyal ağ ve mesajlaşma uygulamaları. Amaq Haber Ajansı en az beş dilde yayın yapıyor ve daha fazla olmasa da aynı sayıda Telegram kanalı işletiyor.

READ  Avrupa'da göçmen krizi: İtalya teknelerdeki 1.200 kişiyi kurtarmak için harekete geçti