Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yeni Kaledonya ayaklanmalar nedeniyle ‘kuşatma altında’ – Başkentin Belediye Başkanı

Yeni Kaledonya ayaklanmalar nedeniyle ‘kuşatma altında’ – Başkentin Belediye Başkanı

Görüntü kaynağı, Getty Images

  • yazar, Christy Cooney
  • Rol, BBC haberleri

Yeni Kaledonya’nın başkenti belediye başkanı, ayaklanmalarda altı kişinin ölmesinden günler sonra, Yeni Kaledonya’nın Pasifik bölgesinin “kuşatma altında” olduğunu söyledi.

Noumea Belediye Başkanı Sonia Lagarde, takımadalardaki birçok kamu binasının ateşe verildiğini ve yüzlerce polis takviyesinin gelmesine rağmen durumun “sakinleşmekten çok uzak” olduğunu söyledi.

Fransa İçişleri Bakanı, Fransız jandarma kuvvetlerinin Noumea ile havalimanı arasındaki 60 kilometrelik yolun kontrolünü yeniden ele geçirmek için büyük bir operasyon başlattığını söyledi.

Huzursuzluk, geçen hafta Paris’teki milletvekillerinin yerel seçimlerde daha fazla Fransız vatandaşının oy kullanmasına olanak sağlayacak değişiklikleri oylamasıyla başladı; yerli liderler, bu hareketin yerli siyasi nüfuzu zayıflatacağını söylüyor.

Yetkililer, Cumartesi günü bölgenin kuzeyinde geçici bir barikatta çıkan çatışmada altıncı kişinin öldüğünü ve iki kişinin de yaralandığını söyledi.

Daha önce yaşları 17 ile 36 arasında değişen üç Kanak yerlisi ve iki polis memurunun öldürüldüğü doğrulanmıştı.

Bölgeden çekilen görüntülerde sıra sıra yanmış arabalar, derme çatma barikatlar ve süpermarketlerin önünde uzun insan kuyrukları görülüyor.

Yetkililer, gece sokağa çıkma yasağının yanı sıra halka açık toplantıların, alkollü içki satışının ve silah taşınmasının yasaklanmasını da içeren olağanüstü hal ilan etti.

Konuşurken Fransız haber kanalı BFMTVLagarde, son iki gecenin daha sakin geçtiğini ancak gün içinde durumun iyileşmediğini söyledi.

“Tam tersine, tüm sakinlik çağrılarına rağmen” diye ekledi.

Gerçekte meydana gelen hasarın boyutunu belirlemenin “imkansız” olduğunu ancak yanan binaların belediye binaları, kütüphaneler ve okullardan oluştuğunu söyledi.

Durumu güvence altına almak için güvenlik güçlerine “biraz zaman verilmesi gerektiğini” ekledi.

Bölge sakinleri silah sesleri, helikopterler ve yanan bir binanın içinde patlayan gaz bombası olduğuna inanılan “büyük patlamalar” duyduklarını bildirdi.

Komşularıyla birlikte dönüşümlü olarak geçici bariyerleri koruyan Helen (42 yaşında) AFP’ye şunları söyledi: “Geceleri silah sesleri ve patlama sesleri duyuyoruz.”

Agence France-Presse’ye göre, Noumea Uluslararası Havalimanı’nın güvenlik endişeleri nedeniyle kapatılmasıyla birlikte yaklaşık 3.200 turist ve diğer gezginler takımadaların içinde veya dışında mahsur kaldı.

Bölgedeki turistler, yola çıkmayı beklerken malzemeleri karneyle dağıtmak zorunda kaldıklarını anlattı.

Eşi ve dört çocuğuyla birlikte Noumea’daki bir tatil beldesinde kalan Avustralyalı Joanne Elias, suyun bitmesi ihtimaline karşı kendisinden küveti doldurmasının istendiğini söyledi.

“Çocuklar kesinlikle aç çünkü onları neyle besleyeceğimiz konusunda çok fazla seçeneğimiz yok” dedi.

“Burada ne kadar kalacağımızı bilmiyoruz.”

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Winston Peters Pazar günü yaptığı açıklamada, ülkesinin savunma güçlerinin “ticari hizmetler çalışmazken Yeni Zelandalıları Yeni Kaledonya’daki anavatanlarına geri göndermek için” uçuşlar için “hazırlıklarını tamamladığını” söyledi.

Yasa değişikliklerine yönelik muhalefet, Cumartesi günü Toulouse’da düzenlenen bir dayanışma protestosu ve Paris’teki Filistin yanlısı bir gösteride kaldırılanlar arasında Kanak bayrakları ile Fransa’da destek gördü.

Huzursuzluk, Fransa ile Azerbaycan arasında geçen yıl Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesini ele geçirmesinin ardından tırmanan diplomatik gerilimleri de yeniledi.

Çoğunluğu Ermeni olan ancak Azerbaycan sınırları içerisinde yer alan bölge, Fransa’nın Ermenistan’ı desteklemesiyle uzun süredir devam eden bir anlaşmazlığın konusu oldu.

Hükümet, kampanyaya “Azerbaycan temsilcilerinin” dahil olduğunu iddia etti, ancak Azerbaycan hükümeti bu iddiaları reddetti.

Sosyal medya uygulaması TikTok artık bölgede yasaklandı.

Yeni Kaledonya bağımsızlık konusunda üç referandum düzenledi. İlk iki aday Fransa’nın geri kalan kısmı için zayıf bir çoğunluk gösterdi.

Üçüncüsü, yetkililerin Kovid salgını nedeniyle oylamayı ertelemeyi reddetmesinin ardından bağımsızlık yanlısı partiler tarafından boykot edildi.