Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Dinozor keşfi, T-rex’in neden küçük kolları olduğunu ima ediyor

Dinozor keşfi, T-rex'in neden küçük kolları olduğunu ima ediyor

Sanatçının Meraxes gigalarını yeniden inşası

Arjantin’deki bir bilim adamları ekibi, kocaman bir kafaya sahip, ancak boyutlarına göre küçük kolları olan yeni bir dev yırtıcı dinozor keşfettiklerini söylüyor.

Current Biology dergisinde yazan, Bilim adamları, daha önce bilinmeyen bir türe ait büyük iskelet kalıntılarının kuzey Patagonya’da kazıldığını söylüyor.

Meraxes gigaları yaklaşık 36 fit (11 m) uzunluğundaydı ve 4 fitlik bir kafatasına sahipti – ancak kolları sadece 2 fit uzunluğundaydı.

Bilim adamları, küçük uzuvların etoburlara hayatta kalma avantajı sağladığına inanıyor.

Araştırmanın baş yazarı Juan Canal, “Bu nispeten küçük kolların bir tür işlevi olduğuna ikna oldum. İskelet büyük kasları ve tam gelişmiş göğüs kaslarını gösteriyor, bu nedenle kol güçlü kaslara sahipti” dedi.

“Kollarını çiftleşme sırasında dişiyi tutmak ya da bir mola veya düşüşten sonra geri durmak için kendilerini desteklemek gibi üreme davranışı için kullanmış olabilirler” diye ekledi.

Ortak yazar Peter Makovsky, dinozorun kollarının “kelimenin tam anlamıyla kafatasının yarısı uzunluğunda olduğunu ve hayvanın ağzına giremeyeceğini” söyledi.

Makovsky, türlerin devasa kafalarının ana yırtıcı araç olduğuna inandığını ve silahların daha küçük türlerde gerçekleştireceği işlevleri yerine getirdiğini söyledi.

Paleontolog Peter Makovicki, Arjantin, Patagonya'nın kuzeyindeki bir kazı alanında dinozor fosillerini inceliyor

Peter Makovicki, dinozorun kollarının “kelimenin tam anlamıyla kafatasının yarısı kadar” olduğunu söyledi.

Adını Game of Thrones kitap serisindeki kurgusal bir ejderhadan alan Meraxes gigaları, carcharodontosauridlere veya köpekbalığı dişli kertenkelelere aittir.

Dört tonluk sürüngenin Dünya’yı yaklaşık 90-100 milyon yıl önce dolaştığına inanılıyor.

Bilim adamları, diğer iki türün – tyrannosaurs ve abelisaurides – benzer nedenlerle küçük silahlar geliştirdiğini söylüyor.

READ  Rusya, Alman uzay teleskopunu kaçırmakla tehdit ediyor