Ağustos 17, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Samanyolu’nun kara deliğinin yörüngesinde saatte 18 milyon mil hızla dönen bir yıldız

Samanyolu'nun kara deliğinin yörüngesinde saatte 18 milyon mil hızla dönen bir yıldız

Yakın zamanda keşfedilen ve şimdi S4716 olarak bilinen bir yıldız, galaksimizin merkezindeki Samanyolu’ndaki kara deliğin etrafında saniyede 5.000 mil (8.000 km) şaşırtıcı bir hızla seyahat ediyor. uzay.com adı geçen.

Evrenimizin uçsuz bucaksız genişliği, gökbilimcilerin her zaman daha önce hiç görmedikleri bir şey buldukları anlamına gelir. Bu haftanın başlarında gökbilimciler İki otobüs büyüklüğünde asteroit Bizi Ay’dan ayıranın dörtte birini geçecek olan Dünya’ya doğru ilerliyoruz.

Asteroitlerin yanı sıra, galaksimiz, yaşamı destekleyen diğer gezegenlerin belirtilerini arayan gökbilimciler için özellikle ilgi çekicidir. Buna rağmen Samanyolu’nun merkezinde, Yay A* veya Sgr A* olarak adlandırılan süper kütleli bir kara delik vardır ve S4716 bu kara deliğin yörüngesinde şiddetli bir hızla döner.

S4716 hakkında bildiklerimiz

Şimdiye kadar yapılan gözlemlerden, saniyede 5.000 mil (8.000 km) veya saatte 18 milyon mil (29 milyon km) hızla S4716’nın Sgr A* yörüngesindeki en hızlı yıldız olduğunu biliyoruz. Yörüngesini 14,6 milyon km (23,5 milyon km) çapında tamamlar. Kara delik Sadece dört yıl içinde.

S4716, gökbilimcilerin S grubu olarak adlandırdıkları, aynı zamanda Sgr A* yörüngesinde dönen yoğun bir diğer yıldız grubunun parçasıdır.Bu gruptaki tüm yıldızlar yüksek hızlarda hareket ederler ancak kütleleri ve parlaklıkları farklıdır. Bu gruptaki S2 olarak bilinen başka bir yıldız daha yaygın olarak bilinir ve S4716’dan çok daha büyüktür.

Ancak, S2’nin kara delik etrafındaki yörüngesi 16 yıl sürer ve Sgr A*’dan 11 milyar mil (18 milyar km)’ye yaklaşır. Karşılaştırıldığında, S4716 kara deliğe yaklaşık 9,2 milyar mil (150 milyon km) yakın, Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin yaklaşık 100 katı.

Bir kara deliğe bu kadar yakın bir yıldızın keşfi, galaksimizin ve hızlı hareket eden yıldızlarının evrimine dair anlayışımızı değiştirebilir. Masaryk Üniversitesi’nde astrofizikçi olan Michael Zajek Beyan. “yıldızlar Bir kara deliğin yakınında kolayca oluşamaz. S4716, örneğin S kümesindeki yıldızlara ve diğer nesnelere yaklaşarak içe doğru hareket etmek zorunda kaldı ve bu da yörüngesinin çarpıcı biçimde küçülmesine neden oldu.”

READ  Bilinen en büyük galaksi henüz keşfedildi ve ne kadar büyük olduğuna inanamayacaksınız.

Gökbilimciler en hızlı yıldızı nasıl keşfetti?

S2, Sgr A* hakkında daha fazla ayrıntı anlamamıza yardımcı olurken, dezavantajları da var. “S2 sinemada önünüzde oturan iri bir insan gibi davranır – neyin önemli olduğuna dair görüşünüzü engeller. Bu yüzden S2 genellikle galaksimizin merkezini görmemizi engelliyor,“dedi Bu araştırmada yer alan Köln Üniversitesi’nden astrofizikçi Florian Bisker yaptığı açıklamada.

Bisker ve ekibi, beş teleskop, NIR2 ve OSIRIS, Hawaii’deki Keck Gözlemevinde ve çok büyük SINFONI, NACO ve GRAVITY teleskopları, S4716’nın yörünge periyodunu doğrulamak için yirmi yıldan fazla bir süredir analitik tekniklerini geliştirdiler. Bisker, “Bir yıldızın süper kütleli bir kara deliğe bu kadar yakın ve hızlı bir şekilde kararlı bir yörüngede olması tamamen beklenmedik bir şeydi,” diye ekledi.

Arama yayınlandı Astrofizik Dergisi.

Özet

Galaktik merkezin ve merkezi süper kütleli kara delik olan Sgr A*’nın sürekli izlenmesi şaşırtıcı ve beklenmedik sonuçlar veriyor. Bu, karasal ve uzay tabanlı teleskopların ve aletlerin teknik gelişimiyle ve aynı zamanda Lucy Richardson algoritması gibi görüntü filtreleme tekniklerinin geliştirilmesiyle el ele gider. Sgr A* yakınındaki S kümesinin üyelerini süper kütleli kara delik etrafındaki tahmin edilen yollarında izlemeye devam ederken, S4716 adını verdiğimiz yeni bir yıldız kaynağının keşfini sunuyoruz. Yeni keşfedilen yıldız, yaklaşık 4.0 yıl içinde Sgr A* yörüngesinde dönüyor ve NIRC2 (Keck), OSIRIS (Keck), SINFONI (VLT), NACO (VLT) ve GRAVITY (VLTI) ile tespit edilebiliyor. Yaklaşık 100 au kenar mesafesi ile S4716, S4711 ile Sgr A*’ya eşdeğer bir mesafe gösterir. Bu hızlı hareket eden yıldızlar, benzer yörünge özelliklerini paylaşan S4711 – S4716 ile benzer dinamik evrim geçirirler. Ayrıca, S300 adlı sönük yeni bir yıldızın son keşfini burada sunulan verilerle ilişkilendireceğiz. Ek olarak, 2017’de S4716 ve yeni tanımlanan başka bir S yıldızı S148 ile bir yıldız karıştırma olayı gözlemledik.

READ  Boeing Starliner uçağının bir parçası fırlatma rampasına doğru giderken düştü.