Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Disney’in Splash Mountain yolculuğunu tamamlamasıyla sosyal medya ayağa kalktı

Disney’in Splash Mountain yolculuğunu tamamlamasıyla sosyal medya ayağa kalktı

Binlerce kızgın hayran Walt’u eleştirdi disney stüdyoları Şirketin tema parkları “uyandırma” kültürüne teslim olarak ikonik ama ırksal açıdan tartışmalı bir sürüşü harekete geçirdi. Sıçrama Dağı Yeni bir macerada Prenses ve Kurbağa.

the Sıçrama Dağı Gezi adlı bir filme dayanıyordu. Güney’in Şarkısı, Disney’in ilk siyah karakterini içeriyordu ve kölelik sonrası dönemde siyah Amerikalıların tasvirine yönelik eleştiriler nedeniyle bugüne kadar stüdyonun kataloğundan çekilen tek Disney filmi oldu.

Film Zirve kitapları Remus Amca adlı bir karakteri konu alan ve Afro-Amerikan halk masallarını anlatan film, beyaz yazar John Chandler Harris’in 19. yüzyılda yazdığı kitaplara dayanıyor. (Harris’in hikayeleri o zamanlar o kadar popülerdi ki Mark Twain ile arkadaş oldu ve Başkan Theodore Roosevelt onu Beyaz Saray’a davet etti.) Harris, Georgia’daki bir plantasyonda matbaa çırağı olarak çalışırken karşılaştığı siyah kölelerin anlattığı hikayelerden ilham aldığını itiraf etti.

Bir yerde Sıçrama Dağı Sözde bir cazibe olacak Tiana Bayou Macerası28 Haziran’da Orlando, Florida’da halka açılacak ve daha sonra açıklanmayan bir tarihte Anaheim, Kaliforniya’daki Disneyland’da açılacak. (Tokyo Disneyland’ı ziyaret edenler, henüz onu yıkmak için bir plan olmasa da, popüler yolculuğun tadını çıkarabilecekler.)

Disney, 2020’de George Floyd’un öldürülmesiyle ilgili ırkçı hesaplaşmanın ardından bu kararın uygunluğuna ilişkin bir konuşmanın alevlenmesinin ardından yolculuğu kapatma kararı aldığı için övgü aldı.

Güneş, 7 Aralık 2022 Perşembe günü Walt Disney World’deki Magic Kingdom’daki Splash Dağı’nda batıyor.

Joe Burbank/Orlando Sentinel/Tribune Haber Servisi, Getty Images aracılığıyla

Eşbaşkan Jim Auchmuty, “İyi kurtuluşlar” dedi. Wren’in yuvasıYazar John Chandler Harris’in daha sonra müzeye dönüştürülen evi. “Bizim konumumuz, Walt Disney’in Joel Chandler Harris’in itibarının başına gelen en iyi ve en kötü şey olduğu yönünde.”

READ  Drew McIntyre'ın WWE Survivor Series'in ana etkinliğinden sonra ringden ayrıldığı bildirildi

Yaklaşık 28.000 meraklıdan oluşan halka açık bir Facebook grubunda Sıçrama Dağıgrup üyeleri, yolculuğu Disney filminden ilham alan bir eğlenceye dönüştürme konusundaki duygularından çekinmediler. Prenses ve Kurbağa.

Prenses ve Kurbağa'daki Tiana.

Tiana V Prenses ve Kurbağa.

Disney

“Şimdi…Disney neden Splash Mountain gezisini tekrar sildi?” bir grup üyesi yazdı.

Grubun başka bir üyesi, “Çünkü Disney’de büyüyen bir grup insan kendi duygularına kapılmış ve her şeyden rahatsız olmuş, Disney bunu yalnızca kabul etmekle kalmamış, aynı zamanda teşvik de etmiş” yorumunu yaptı. [sic] Jemima Teyze, Ben Amca ve Cream of Wheat ile birlikte iptal edildi. Bu grup insan ne büyük bir başarı elde etti! “Irkçılık karşıtlığı adına siyahların tarihini silmek.”

Bir grup üyesi, diğerlerinin Disney’i finansal olarak boykot etmesi için bir çağrı başlattı.

Tiana Bayou'nun macerasının konsept sanatı.

Tiana Bayou’nun macerasının konsept sanatı.

Disney

Bir diğeri, “Bu klasik sürüş asla kaldırılmamalıydı” dedi.

“Bunu kabul etmiyorlar ama Disney, bu cazibenin dayandığı filmin ırkçı olduğunu iddia eden çok yüksek sesli bir azınlığa boyun eğdi. Anlamadıkları şey, bunu Walt’un yaptığı. Güney’in Şarkısı Bir grup üyesi, filmin amacının ırk ilişkilerini düzeltmek olduğu sonucuna nasıl vardıklarına dair ayrıntı vermeden, “Kısmen ırk ilişkilerini düzeltmeye yardımcı olmak için” diye yazdı. “Bazı insanlar filmde duyarsız ırkçı unsurlar görebilir, ancak Remus Amca’nın batıl inançlarında kesinlikle yanlış bir şey yok.”

Diğer üyeler de saldırdı the Prenses ve Kurbağa.

Grup üyelerinden biri, “Prenses ve kurbağanın kendilerini emmesi gerçeğine ne dersiniz?” diye yazdı. “Buna dayanarak bir yolculuğa ihtiyacımız var mıydı?”

Tiana Bayou'nun Büyülü Krallıktaki Macerası.

16 Şubat 2024’te Lake Buena Vista, Florida’da Walt Disney World’ün Magic Kingdom’ında Tiana’nın Bayou Macerası’nın inşaatı devam ediyor.

Joe Burbank/Orlando Sentinel/Tribune Haber Servisi, Getty Images aracılığıyla

“Az önce Tina’dan bir sahne izledim [sic] kabus. NE GÖRDÜNÜZ!!!!” Başka bir kişi yorum yaptı. “Birisi gerçekten bunun Splash Mountain’dan daha iyi olduğunu düşündü!!! Şimdiye kadarki en kötü yolculuk.”

READ  Başrollerinde Sebastian Stan, Jeremy Strong ve Maria Bakalova'nın yer aldığı Donald Trump imzalı 'The Apprentice' - Son Başvuru Tarihi

“İğrenç!!! Sıçrama dağını geri getirin!!!!!” Tiana Bayou Macerası.

Yazar John Chandler Harris’in torununun torunu Laura Harris, “pek çok insanın yazma konusunda bu kadar tutkulu olduğunu” görünce şok olduğunu söyledi. Sıçrama Dağı.

The Daily Beast’e “Bu kadar çok insanın bu kadar heyecanlı olması benim için gerçekten şaşırtıcı” dedi. “Bazıları bisiklete binmek için Japonya’ya bile gidiyor Sıçrama Dağı Orası.”

Ancak insanların ona saldırmaması gerektiğini söyleyerek yeni sürüşü savundu.

“Yeni yolculuğu mahvetmenin bir manasını göremiyorum” dedi. “Yani Tiana’nın macerası. Eminim iyidir.”