Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Dow Jones yaklaşık 400 puan düştü ve getiriler 2024'teki en yüksek seviyelerine yükseldi

Dow Jones yaklaşık 400 puan düştü ve getiriler 2024'teki en yüksek seviyelerine yükseldi

Salı günü Wedbush, 2019'dan bu yana konut trendleri açısından en “normal” yıl olarak nitelendirdiği mevsimsel olumsuzlukları gerekçe göstererek beş inşaatçı hissesinin notunu düşürdü.

Şirket, beş hisse senedinin tamamının notunu nötrden düşük performansa çekerek Century Communities'in (CCS) fiyat hedefini 92 dolardan 82 dolara, LGI Homes'un (LGIH) 88 dolardan 74 dolara ve Meritage Homes Corporation'ın (MTH) fiyat hedefini 155 dolardan 148 dolara düşürdü. onun derecelendirmesi. DR Horton (DHI) ve Lennar (LEN) hisseleri için fiyat hedefleri değişmedi.

Wedush analisti Jay McCanlies, “Ev inşasında hiçbir yıl, ilkbaharda tam olarak yüksek talebin ardından yaz aylarında talepte doğal, mevsimsel bir düşüşün olduğu belirli bir zaman çizelgesini takip etmiyor” diye yazdı.

“Ancak 2024 yılı konut inşaatı sektöründe normal mevsimsellik açısından 2019'dan bu yana gördüğümüz en 'normal' yıl oldu. Dolayısıyla bu isimlerin özellikle sezonluk ticaretin ardından yaz aylarında hisse senedi fiyatlarında normal bir sezonluk düşüş görebileceğini düşünüyoruz. Pencere Nisan/Mayıs aylarında kapanıyor.”

Özellikle şirket, beş hisse senedinin tümü için kazanç tahminlerini değiştirmedi.

Düşüş çağrısı, Lennar dışındaki beş ismin de yıl başından bu yana iShares US Home Construction ETF'nin (ITB) altında performans göstermesi nedeniyle geliyor.

McCanles, “Arazi edinimi ve geliştirme maliyetleri artmaya devam ederse ve kereste fiyatları artmaya devam ederse bu zayıf performansın daha da kötüleşebileceğine inanıyoruz” diye yazdı.

Daha uzun bir süre boyunca yüksek faiz oranları ve sıkı konut arzı, inşaatçıların dikkatlerini yetersiz hizmet alan sektöre, yani giriş seviyesi alıcılara odaklamalarına olanak tanıdı. İnşaat şirketleri hacmi artırmak için fiyat indirimleri ve teşvikler sundu. Ancak bu strateji brüt kar marjlarını olumsuz yönde düşürdü.

McCanless, ipotek faizlerinin döngüdeki en yüksek seviyelerine yakın kalması nedeniyle aynı hikayenin bu yılın ikinci çeyreğinde de yaşanmasını bekliyor. 30 yıllık kredi faizi önceki hafta %6,87'den %6,79'a düştü. Freddie Mac'e göre.

READ  Yakında yemekhanede üyelik zorunlu olacak mı?

Pek çok konut uzmanı, Federal Reserve'ün faiz oranlarını düşürmesiyle ipotek faiz oranlarının muhtemelen yılın geri yarısında düşeceğine inanıyor. Ancak McCanles bu hamlenin o kadar da mekanik olacağını düşünmüyor.

“Bunun hala piyasada ortak görüş olduğuna inanıyoruz, ancak bu cephede tam tersi bir görüşe sahibiz çünkü ipotek oluşturucuların (bankalar ve banka dışı kuruluşlar) bu riski telafi etmeden ön ödeme riskini üstlenmek konusunda isteksiz olduklarına inanıyoruz” dedi. kayıt edilmiş. .

McCanless ayrıca 30 yıllık ipotek ile 10 yıllık Hazine arasındaki farkın bugün yeniden finansman risklerini hesaba katacak şekilde “yapay olarak geniş” olduğuna dikkat çekiyor.