Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Şirket maliyetli bir geri dönüş planlarken Intel'in fabrika kayıpları artıyor

Şirket maliyetli bir geri dönüş planlarken Intel'in fabrika kayıpları artıyor

(Bloomberg) — Intel, üretim operasyonlarıyla ilgili yeni ayrıntıları açıklayarak, çip üreticisinin fabrika ağında kayıpların derinleştiğini ve işletmenin birkaç yıl daha dengeye ulaşamayabileceğini söyledi.

Bloomberg'den en çok okunanlar

Şirketin Salı günü geç saatlerde yaptığı açıklamaya göre, şirketin üretimden sorumlu yeni bölümü olan Intel Foundry'deki satışlar, bir önceki yıla göre 27,5 milyar dolardan 2023'te 18,9 milyar dolara düştü. Yeni ünitedeki işletme zararı 5,2 milyar dolardan 7 milyar dolara çıktı.

Intel, rakamları açıkladıktan sonra uzun vadeli işlemlerde %4'ten fazla düştü. Hisseler Salı günü normal işlemlerde %1,3 düşüşle 43,94 dolara geriledi ve yılbaşından bugüne düşüşleri %13'e geriledi.

Intel, CEO Pat Gelsinger tarafından hazırlanan iddialı dönüşüm planının bir parçası olarak mali durumunun daha ayrıntılı bir resmini sunuyor. Daha bağımsız çalışmasına yönelik bir adım olarak fabrika ağından elde edilen sonuçları yayınlıyor. Şirket, diğer şirketler için çip üretmeyi amaçlıyor ve onu Intel'in geri kalanından biraz ayırmak, bu strateji açısından hayati önem taşıyor.

Şirketin yeni zaman çizelgesi ve mali hedefleri, yeni fabrikalara milyarlarca dolar yatırım yapmayı da içeren bu çabanın karşı karşıya olduğu zorlukları gösteriyor.

Bir sunum sırasında “Bu şeffaflığa ve hesap verebilirliğe ihtiyaç olduğuna inanıyoruz” dedi. “Gerekli dönüşüm hızla devam ediyor.”

Şirket, 2024 yılının kayıplarının zirvesi olmasını ve Intel Foundry'nin “şu an ile 2030 sonu arasında yarı yolda” operasyonel açıdan kârlı olmasını bekliyor. Çip üreticisi ayrıca Lorenzo Flores'i bölümün finans müdürü olarak atadı.

Intel'in, dökümhane üretimi olarak bilinen çip üretiminin dış kaynak kullanımına yönelmesi, şirketin tarihinde gördüğü en büyük değişimlerden biri. Gelsinger'in geri dönüş çabaları arasında Intel'in daha önce erişilemeyen teknoloji avantajının geri getirilmesi de yer alıyor; bu, çip liderinin 2021'de dizginleri eline almadan önceki yıllarda kaybettiği bir şey.

READ  Virgin Galactic, VSS Unity uzay uçağını 6 kişilik mürettebatla son yörünge altı uzay uçuşunda fırlattı (fotoğraflar)

Gelsinger sunumda Intel'in yaşadığı zorlukların onu bazı kritik bileşenlerin üretimini dış kaynak kullanmaya zorladığını açıkladı. Artık ürettiği silikon çiplerin yaklaşık %30'unu satın aldığını söyledi. Ancak şirket, aşırı ultraviyole litografi adı verilen bir teknik kullanarak Intel'in teknolojisini geliştirerek, bu üretimin daha fazlasını kendi bünyesine geri getirmeyi planlıyor.

CEO, Intel'in teknolojik üstünlüğünü gelecek yıl yeniden kazanacağı yönündeki iddiasını yineledi. Zamanla bu, Intel ürünlerinin yeteneklerini geliştirecek ve üretimlerini daha ucuz hale getirecek. Gelsinger, bunun aynı zamanda şirketin rakiplerden sipariş almasına da olanak tanıyacağını ve bunun da 2030 yılı sonuna kadar satışlarda 15 milyar dolara kadar tasarruf sağlayacağını söyledi.

Intel, 18A adı verilen en son üretim teknolojisini kullanmaya kararlı beş şirketin bulunduğunu söyledi. Şirket, önümüzdeki yıldan itibaren daha yaygın olarak kullanılacağını ve bundan sonra ivme kazanacağını söyledi.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company şu anda dökümhane pazarına hakim durumda ve toplam gelirde Intel'i geride bıraktı. Bu şirketin 2023 yılında 69,4 milyar dolarlık satışı ve 26,9 milyar dolarlık net geliri vardı. Brüt kar marjı (üretim maliyeti düşüldükten sonra kalan satışların yüzdesi) %54 oldu. Satışlarının 2024 yılında %20 artarak 83,4 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Intel'in geleneksel iş kolundaki en yakın rakibi, geçen yıl 22,7 milyar dolar gelir ve 854 milyon dolar net gelir elde eden Advanced Micro Devices Inc.'dir. Brüt kar marjı %50 oldu. Analistlere göre şirket bu yıl satışlarda %14'lük bir artış elde etme yolunda ilerliyor.

Bu arada Nvidia hızla sektörün yıldızı olarak ortaya çıktı. Henüz TSMC'nin geliri olmasa da satışları geçen yıl iki katından fazla arttı ve bu yıl başka bir olağanüstü kazanç bekleniyor. Şirket, şirketlerin yapay zeka modelleri geliştirmesine yardımcı olan yapay zeka hızlandırıcı pazarında önemli bir liderliğe sahip.

READ  Amazon CEO'su: Ofise dönüş politikasına katılmamanın zamanı geldi

Intel, Çip ve Bilim Yasası gibi hükümet teşviklerinden yararlanarak ABD ve Avrupa'daki fabrikalarını rekor düzeyde genişletmeye başladı. Ancak bu destekle bile yatırımcıları tedirgin eden pahalı bir proje.

Şirket, bu yılın başlarında, çip üreticisinin teknoloji yeteneklerini geri kazanmaya ve altyapısını oluşturmaya çalışması nedeniyle üretim finansmanının “önemli bir baskı altında” olduğunu telgrafla bildirdi.

Salı günü analistlerden soru alırken Gelsinger'a katılan CFO Dave Zinsner, iyileştirme için çok yer olduğunu kabul etti. Ancak üretim grubunu ayırmanın ve şirketin ürün bölümüne müşteri gibi davranmanın zaten fayda sağladığını söyledi. Ekspres çalışma ve test çipleri için pahalı siparişlerde önemli bir düşüş olduğunu söyledi.

Şirket ayrıca müşterilerden de bazı kazanımlar elde etti. Şubat ayında Intel, Microsoft'un şirket içi çip tasarım çalışmalarının bir dökümhane müşterisi haline geleceğini duyurdu. Gelsinger, diğer müşterilerin kaydolmasını sağlama konusunda programın ilerisinde olduğunu, ancak halka açılmak istemedikleri için isimlerini veremeyeceklerini söyledi.

(Altıncı paragraftaki yönetici yorumuyla güncellemeler.)

Bloomberg Businessweek'ten en çok okunanlar

©2024 Bloomberg L.P