Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Dream Chaser uzay uçağı yeniden kullanılabilir ve piste hazır

Dream Chaser uzay uçağı yeniden kullanılabilir ve piste hazır

NASA'nın Uzay Mekiği programı 30 yılın ardından Temmuz 2011'de sona erdiğinde, TV haber kliplerinde sıklıkla görülen tanıdık bir manzara da sona erdi: Dünya çevresinde yüzlerce başarılı yörüngeden sonra iniş için gelen devasa siyah-beyaz yörünge araçları, tamamen uzatılmış bir yörüngede dönüyor ve Dünya'nın üzerinde süzülüyor. Sıradan uçak gibi pist.

Şimdi, NASA'nın, atmosfere yeniden girebilen ve okyanusa dalmak zorunda kalmadan güvenli bir şekilde iniş yapabilen yeniden kullanılabilir bir uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonuna malzeme gönderme hedefinin bir parçası olarak, böyle yeni bir uzay uçağının bu yıl ilgi odağı haline gelmesi bekleniyor. .

Sierra Space tarafından şirketin Louisville, Colorado'daki genel merkezinde tasarlanan ve inşa edilen ilk Dream Chaser uzay uçağı (Tenacity), kasım ayından bu yana NASA'nın Ohio'daki Neil Armstrong Test Tesisinde sıkı çevresel testlerden geçti.

Ay'a dönersek: Odysseus, 50 yıl aradan sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne ilk kez aya ayak bastı. Şimdi ne yapacak?

NASA'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'na ve Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan kargo taşımaya yönelik 2016 Ticari İkmal Hizmetleri 2 (CRS-2) sözleşmesiyle desteklenen insansız araç, şirketin uzay aracı filosunun ilki olup, Uzay ve Uzay İstasyonu'ndan en az yedi insansız kargo görevi sağlaması planlanıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan.

Rüya kovalayan nedir?

On yılı aşkın bir süredir geliştirilmekte olan Dream Chaser, bir sonraki evriminde eninde sonunda bir insan mürettebat taşıyabilir, ancak şimdilik ve bu on yılın standartlarına göre araç kendi kendine gidiyor ve şirketin Colorado'daki görev kontrol merkezinden komutları alarak hareket ediyor. çalışır durumda. . Uluslararası Uzay İstasyonuna varır.

Tenacity'nin, Shooting Star adı verilen kargo modülüyle birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu'na 12.000 pound (kabaca iki Ford F-150'nin ağırlığı) teslim etmesi planlanıyor. Kargo neredeyse her şeyi içerebilir: yiyecek, su, astronotlar için malzeme, bilimsel ekipman ve istasyon için yedek parçalar.

READ  GPS verileri, büyük depremleri gerçekleşmeden saatler önce tespit edebilir

Bir insan mürettebatı barındırmaya gerek kalmadan, Tenacity'nin mevcut alanının çoğu, dikkatlice istiflenen yük için serbest bırakıldı ve uzay uçağının bu versiyonunda pencere bulunmuyor.

Sierra Space'in güvenlik ve görev güvencesinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı ve güvenlik şefi Angie Wise, çoğu kargo için yükleme sürecinin fırlatma işleminden 30 gün önce başlayacağını, ancak NASA'nın sözleşmesinin fırlatmadan önce 24 ila 48 saatlik bir pencere gerektirdiğini söyledi. Canlı yükler, soğuk paketler ve diğer sıcaklığa duyarlı ekipmanlar için serbest bırakın.

Wise, “Ekibimiz bunu profesyonel Tetris olarak adlandırmayı seviyor” dedi. “Louisville'deki tesisimizde mürettebatımıza yalnızca aracımızı nasıl yükleyip boşaltacağımız konusunda eğitim vermiyoruz, aynı zamanda astronot mürettebatımızı aracımızı nasıl teslim alacaklarını, ambar kapağını nasıl açacaklarını ve yükü nasıl yükleyip boşaltacaklarını öğrenmeleri için tesisimize getiriyoruz. .”

ISS'ye yanaşmış durumdayken, Tenacity'nin boşaltma ve yeniden yükleme işlemi yaklaşık 35 ila 75 gün sürecek ve mürettebatın boşaltma ve yeniden yükleme için ayrılan günlük süresi sınırlıdır.

ISS mürettebatı ayrıca Dünya'ya dönüş yolculuğu yapamayacak olan Shooting Star'a yok edilecek eşyaları da yükleyecek. Tenacity, ISS'den ayrılıp yörüngede yanmaya başladıktan sonra kargo modülü, Tenacity'den ayrılır ve yeniden girişte içindekilerle birlikte yanar.

Uzay uçağı Uluslararası Uzay İstasyonuna nasıl ulaşacak ve bağlanacak?

Tenacity ve Shooting Star, Armstrong'daki son çevresel testlerini tamamladıktan sonra NASA, uzay aracını yüklemeye ve fırlatmaya hazırlamaya başlamak üzere Kennedy Uzay Merkezi'ne gönderecek.

Tenacity, United Launch Alliance'ın Vulcan roketinin 5 metrelik yükünün içinde alçak Dünya yörüngesine doğru yolculuğuna başlıyor. Uluslararası Uzay İstasyonuna gidiş-dönüş Tenacity misyonunun ana aşamaları şunlardır:

Sierra Space, Dream Chaser'ın büyük ticari pistlere iniş yapabileceğini söylese de NASA, mürettebatın kargo, enstrümantasyon ve hassas bilimsel deneyleri daha hızlı bir şekilde almasına olanak sağlamak için Tenacity'nin Kennedy Uzay Merkezi'nin Mekik İniş Tesisi'ne inmesini talep etti.

READ  150 yıldır yanlış kimlikle kehribara hapsolmuş çiçek fosili

Sierra Space'in marka sorumlusu ve pazarlama iletişiminden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Matthew Clark'a göre Florida bu görevler için ideal.

“Florida'ya inerek yükü kaldırabiliyoruz ve çok hızlı bir şekilde ona ulaşabiliyoruz ve bugün çevremizde sahip olduğumuz çözümlerin aksine, okyanusa inmiyoruz ve bunu yapmak çok fazla zaman almıyor.” ulaşmamız gerekiyor” dedi. “Bu bir nevi “Sunduklarımız açısından bu bizim için büyük bir fark.”

Wise, Dream Chaser'ı kaplayan binlerce köpük benzeri termal döşeme nedeniyle uzay aracının inişten sonra hızlı bir şekilde soğuyabildiğini ve zamana duyarlı kargoların boşaltılmasını daha verimli hale getirdiğini belirtti.

“Yeniden girişte 3.000 dereceye kadar çıkabilsek de, 30 dakika içinde (Tenacity) araca yaklaşıp içindeki tüm kargo ve ekipmanı çıkarabilecek kadar soğudu” dedi.

Tenacity uzay uçağı uzay mekiğiyle karşılaştırıldığında nasıldır?

Perseverance'ın burnundan kuyruğuna kadar uzunluğu 30 feet'in biraz altındadır, bu da NASA'nın uzay mekiği araçlarının neredeyse dörtte biri kadardır.

Fırlatma için toplam 7,8 milyon poundluk itme kuvveti üreten katı roket iticileri ve ana motorlar gerektiren uzay mekiklerinin aksine, Tenacity'nin daha küçük boyutu ve katlanabilir kanatları, onu çeşitli fırlatma aracı sistemleriyle uyumlu hale getiriyor.

Uzay Sierra Kaynakları; NASA; Bugün Florida