Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Druzhba boru hattı sızıntısı, Rusya’nın Almanya’ya petrol akışını azalttı

Druzhba boru hattı sızıntısı, Rusya'nın Almanya'ya petrol akışını azalttı
  • Polonya Salı günü geç saatlerde bir sızıntı keşfetti
  • Polonya, sızıntının sabotajdan ziyade muhtemelen tesadüfi olduğunu söyledi
  • Almanya ham petrol arzının yeterli olduğunu söylüyor
  • Berlin’e hizmet veren Schwedt rafinerisinin birkaç alternatifi var

Varşova (Reuters) – Almanya Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Polonya’nın Rusya’dan Avrupa’ya ham petrol taşıyan Druzhba boru hattında bir sızıntı bulmasının ardından daha az petrol aldığını, ancak yine de yeterli kaynağı olduğunu söyledi.

Operatör PERN’in Salı gecesi söylediğine göre, Almanya’ya petrol taşıyan ana rotadaki sızıntının keşfi, Moskova’nın gaz arzını kesen Ukrayna’yı işgalinin ardından Avrupa’nın enerji güvenliği nedeniyle yüksek alarma geçmesiyle geldi.

Drone görüntüleri, itfaiye araçları ve diğer acil durum ekipleriyle çevrili, sızıntı alanındaki tarım arazilerine yayılan yeraltı boru hattından siyah bir petrol tabakası gösterdi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Ekonomi Bakanlığı sözcüsü Reuters’e verdiği demeçte, “Almanya’daki malzemelerin güvenliği şu anda garanti altındadır.” Schwedt ve Leona’daki rafinerilerin hala Druzhba boru hattı üzerinden ham petrol aldığını da sözlerine ekledi.

Berlin’in yakıtının %90’ını sağlayan Schwidt rafinerisi, teslimatların düşük kapasitede yapıldığını söyledi.

Almanya, sızıntının nedeni ve nasıl düzeltileceği hakkında yakında Polonya’dan daha fazla bilgi almayı umduğunu söyledi.

Avrupa, Baltık Denizi altında Rusya’dan Avrupa’ya uzanan Kuzey Akımı 1 ve 2 gaz boru hatlarında geçen ay büyük sızıntılar keşfedildiğinden bu yana enerji altyapısı güvenliği konusunda yüksek alarma geçti. Hem Batı hem de Rusya sabotajı suçladı.

Polonya güvenlik servislerinin sözcüsü Stanislaw Zarin, Reuters’e sızıntının tüm olası nedenlerinin düşünüldüğünü söyledi.

Polonya’nın enerji altyapısından sorumlu üst düzey yetkilisi Mateusz Berger, kazanın büyük olasılıkla “kazara hasar” olduğunu söyledi ve bu noktada sabotaj olduğuna inanmak için “hiçbir temel” olmadığını da sözlerine ekledi.

READ  Blinken, Çin'in ABD iletişimine yaptığı "sorumsuzca" kesintiyi eleştirdi | Haberler

Berger, sızıntının Polonya’nın BKN Orleans’a ait en büyük rafinerisinin bulunduğu Blok’un 70 km batısında olduğunu söyledi. Sonuç olarak, boru hattının Almanya’ya giden kapasitesinin bir kısmının mevcut olmadığını ve onarımların “muhtemelen uzun sürmeyeceğini” de sözlerine ekledi.

Akşam saatlerinde Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, sızıntının kaza sonucu mu yoksa sabotajdan mı kaynaklandığını söylemek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Polonya devletine ait bir radyo istasyonuna verdiği demeçte, “…birçok adım doğrudan Kremlin’e işaret ediyor, ancak çok sorumlu olmak ve ancak o zaman varsayımlarımızı doğrulamak istiyoruz” dedi.

Rusya hala Alman petrolünün ana tedarikçisi konumunda

Rusça adı “dostluk” anlamına gelen Druzhba petrol boru hattı, dünyanın en büyük boru hatlarından biridir ve Almanya, Polonya, Beyaz Rusya, Macaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya dahil olmak üzere çoğu Orta Avrupa ülkesine Rus petrolü tedarik etmektedir.

Rusya’nın devlete ait boru hattı tekeli Transneft, Polonya’ya petrol pompalamaya devam ettiğini söyledi.

PKN Orlen Lehçe (PKN.WA) Çek boru hattı operatörü MERO, Çek Cumhuriyeti’ne akışlarda herhangi bir değişiklik görmezken Blok Rafinerisine yapılan tedarikin kesintiye uğramadığını söyledi.

İtfaiye sözcüsü Karol Kerzkowski, devlet televizyonu TVBinfo’ya verdiği demeçte, “Ana eylem (yaptığımız) sıvıyı pompalamak, sızıntıyı bulmak ve durdurmak” dedi ve halk için herhangi bir tehlike olmadığını da sözlerine ekledi.

Polonya’nın kuzey-orta Kujawsko-Pomorsky bölgesindeki itfaiyeciler, bir mısır tarlasının ortasındaki alandan yaklaşık 400 metreküp petrol ve su pompaladıklarını söyledi.

PERN, Drogba boru hattının ikinci hattının her zamanki gibi çalıştığını söyledi.

Polonya’nın merkezinden Almanya’ya petrol taşıyan her iki hattın batı bölümünün toplam kapasitesi yıllık 27 milyon ton ham petrol.

READ  Yetkililer, ABD istihbaratının hedeflemesinin Ukrayna'nın öldürecek Rus generalleri bulmasına yardımcı olduğunu söylüyor

Almanya’nın Berlin’e hizmet eden Schwedt rafinerisi, Druzhba’da arzın kesilmesi durumunda, ham petrol ihtiyaçlarını karşılamak için çok az alternatif seçeneğe sahip olduğu için daha fazla mücadele edecek.

Alman hükümeti, AB yaptırımları kapsamında Rusya’dan petrol ithalatını yıl sonuna kadar iptal etmeyi hedefliyor. Ancak yılın ilk yedi ayında Rusya, petrol ithalatının %30’dan biraz fazlasını gerçekleştirerek hala en büyük tedarikçisiydi.

Almanya, Schwedt için alternatif tedarik arayışındayken, Druzhba, Polonya’nın Gdansk limanı üzerinden petrol tedarikinde faydalı olabilir.

Alman hükümeti, Schwedt’e tedarik etmek için Kazakistan’dan petrol temin etmek için görüşmelerde bulunuyor, ancak bu petrolün Druzhba boru hattı yoluyla da Almanya’ya akması gerekiyor.

Berlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu kış Nord Stream 2 üzerinden Avrupa’ya gaz tedarik etme teklifini reddetti – Almanya’nın işletmesine izin vermeyi reddettiği yeni boru hattı. Bir hükümet sözcüsü, Rusya gaz göndermek isterse bunu Nord Stream 1 üzerinden yapabileceğini söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Reuters ofisleri tarafından raporlama. Alan Sharlish ve Marek Strzelecki tarafından yazıldı; Kurgu Jean Harvey ve Elaine Hardcastle

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.