Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ekonomik baskılar arttıkça Çin’deki daralma daha da kötüleşiyor

Ekonomik baskılar arttıkça Çin’deki daralma daha da kötüleşiyor

Ücretsiz güncellemelerden haberdar olun

Çin’in tüketici fiyatları, dünyanın ikinci büyük ekonomisinin derinleşen deflasyondan muzdarip olması nedeniyle Kasım ayında yıllık bazda yüzde 0,5 düşerek son üç yılın en büyük düşüşünü yaşadı.

Tüketici fiyatları, Bloomberg’in ekonomistler arasında yaptığı anketin beklediği yüzde 0,2’den fazla düştü ve Ekim ayındaki yüzde 0,2’lik düşüşün üzerine çıktı.

Fabrika kapılarında ölçülen ve ağırlıklı olarak emtia ve hammadde maliyetlerinin etkilediği üretici fiyatları, geçtiğimiz yıl yüzde 3 oranında düşerek negatif bölgede kaldı.

Tüketici fiyatları Temmuz’da deflasyonist bölgeye girdi, Ağustos’ta kısa bir süre yükseldi, Ekim’de tekrar düştü. Deflasyonist eğilim, emlak sektöründeki likidite sıkışıklığı, zayıf ticaret verileri ve üç yıldır sıfır karantina ve sınırların kapatılmasından sonra toparlanmanın yavaşlaması da dahil olmak üzere ülkenin politika yapıcılarının karşı karşıya olduğu bir dizi ekonomik baskıyı artırıyor.

Tüketici talebi 2023’te tamamen toparlanmak için çabalarken, politika yapıcılar onlarca yılın en düşük oranı olan sadece yüzde 5’lik bir ekonomik büyüme hedefi belirlediler.

Pekin, birkaç geliştiricinin temerrüde düşmesinin ardından uzun süren emlak yavaşlaması nedeniyle bu yıl teşvikleri artırma çağrılarıyla karşı karşıya kaldı. Hükümet, büyümeyi desteklemek için önemli kredi faiz oranlarını düşürdü ve yeni tahviller ihraç etti, ancak geliştiricilere yönelik herhangi bir büyük kurtarma paketini uygulama konusunda yetersiz kaldı.

Çin lideri Xi Jinping bu hafta, yetkililerin mali ve parasal desteği artırma sözü vermesi nedeniyle ülkenin ekonomik toparlanmasının hala “kritik aşamada” olduğu konusunda uyardı.

Derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service Salı günü, orta vadede düşük ekonomik büyüme risklerinin arttığını ve hassas bölgelere daha fazla mali destek verilmesi ihtimalinin arttığını öne sürerek Çin’in kredi notuna ilişkin görünümünü negatife düşürdü.

READ  Elon Musk, Twitter'a yardım etmek için yıldızları işe alarak işten çıkarmalar önerdi: raporlar

Çin’in ekonomik ivmesi, son aylarda satış açısından ülkenin en büyük özel geliştiricisi olan Country Garden’ın temerrüdü ve çalkantılı emlak piyasasının zincirleme etkilerinin bir işareti olan yatırım şirketi Zhongqi’deki kargaşa nedeniyle zarar gördü.

Politika yapıcılar, tedbirin 2019’da raporlamaya başladıkları tarihten bu yana rekor bir seviyeye ulaşmasının ardından Ağustos ayında genç işsizliği verilerini yayınlamayı durdurdu.

Bu yıl tüketici fiyatları, Çin tüketici endeksindeki mal sepetinin önemli bir bileşeni olan domuz eti fiyatlarındaki düşüşten etkilendi. Gıda fiyatları Kasım ayında yüzde 4,2 oranında düştü.

Tüketici fiyatlarında uzun süren zayıflık, diğer büyük ekonomilerdeki koronavirüse karşı tedbirlerin kaldırılmasının ardından yaşanan enflasyonla tezat oluşturuyor ve harcamalarında devam eden ihtiyatlı tutum karşısında hane halklarından gelen talebin zayıf olduğuna işaret ediyor. Bu haftaki veriler ithalatın geçen ay yüzde 0,6 düştüğünü gösterdi.

Gelecek haftanın verileri Kasım ayında perakende satışlardaki büyümenin hızını gösterecek. Ekim ayında, koronavirüs karantinalarının yıl sonunda aniden iptal edilmeden önce yoğunlaştığı önceki yıla kıyasla daha düşük baz etkisi ile desteklenerek yüzde 7,6 arttı.