Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

OpenAI toplantı odası dramasının kilit oyuncuları

OpenAI toplantı odası dramasının kilit oyuncuları

17 Kasım’da, yüksek profilli yapay zeka girişimi OpenAI’nin CEO’su Sam Altman’ın şirketin yönetim kurulu tarafından aniden kovulmasıyla Silikon Vadisi kargaşaya sürüklendi. Yapay zekanın geleceği konusunda giderek hararetlenen mücadeleyi özetleyen beş günlük bir gezinin ardından Bay Altman yeniden göreve getirildi ve yeni bir yönetim kurulu oluşturuldu. İşte bu yılın en büyük teknoloji dramasındaki oyuncuların listesi:

kredi…Jim Wilson/New York Times

OpenAI CEO’su ve Kurucusu Sam Altman: Bay Altman, Silikon Vadisi’nde güçlü bir startup kuluçka merkezi olan Y Combinator’ın başkanlığını yaparken, 2015 yılında Elon Musk ve birkaç kişiyle birlikte kâr amacı gütmeyen bir laboratuvar olarak OpenAI’yi kurdu. 2018’de CEO olarak görevi devraldı, laboratuvarı kâr amacı güden bir şirkete bağladı ve hızla Microsoft’tan 1 milyar dolar fon topladı.

kredi…Jim Wilson/New York Times

OpenAI Başkanı ve Kurucusu Greg Brockman: MIT’den ayrıldıktan sonra Bay Brockman, Bay Altman’ın kurulmasına yardımcı olduğu bir çevrimiçi ödeme şirketi olan Stripe’ın baş teknoloji sorumlusuydu. OpenAI’nin 12 kurucusu arasında yer alan kendisi, laboratuvarın Google ve diğer teknoloji devlerini yönlendiren kurumsal baskılardan arındırılmış yapay zeka oluşturacağını söyledi.

kredi…Jim Wilson/New York Times

OpenAI’nin baş bilim adamı ve kurucusu Ilya Sutskever: Dr. Sutskever, makinelerin görüntülerdeki nesneleri şaşırtıcı bir doğrulukla tanımayı öğrenebildiğini gösteren araştırmayı yayınlayarak 2012 yılında yapay zeka patlamasını ateşleyen üç Toronto Üniversitesi araştırmacısı arasında yer aldı. Google’a katıldıktan sonra, OpenAI’nin kuruluşunda Bay Altman, Bay Brockman ve diğerlerine katılmak üzere iltica etti.

kredi…Jim Wilson/New York Times

OpenAI’nin CTO’su Mira Moratti: Bayan Moratti, 2018 yılında OpenAI’ye katıldı ve daha sonra CTO oldu. Dört OpenAI yönetim kurulu üyesi (Dr. Sutskever, Adam D’Angelo, Helen Toner ve Tasha McCauley) Bay Altman’ı CEO olarak görevden almaya karar verdiğinde, Bayan Moratti’den kısa süreliğine geçici CEO olarak görev yapmasını istediler.

kredi…Getty Images aracılığıyla MediaNews/Körfez Bölgesi Haber Grubu

Adam D’Angelo, OpenAI Yönetim Kurulu Üyesi: Phillips Exeter Akademisi’nde öğrenciyken, Facebook’un gelecekteki kurucusu Mark Zuckerberg ile birlikte çevrimiçi bir müzik çalar geliştirdi. 2006-2008 yılları arasında Facebook’ta CTO olarak görev yaptıktan sonra soru cevap sitesi Quora’yı kurdu. 2018 yılında OpenAI’nin yönetim kuruluna katıldı ve Quora’nın CEO’su olmaya devam ediyor.

READ  Bitcoin'in yükselişi Dogecoin gibi daha küçük kripto para birimlerini de kapsayacak şekilde genişledi
kredi…Matt Winkelmeyer/Getty Images/Vox Media için Getty Images

Helen Toner, eski OpenAI yönetim kurulu üyesi: Bayan Toner, kurula 2021 yılında katıldı. Yapay zekanın bir gün insanlığı yok edebileceğine inanan insanlardan oluşan bir topluluk olan Etkili Altruizm ile bağları var. Aynı zamanda bir düşünce kuruluşu olan Georgetown Üniversitesi Güvenlik ve Gelişen Teknoloji Merkezi’nde Strateji Direktörü olarak görev yapmakta ve ulusal güvenlik meseleleri üzerine yazılar yazmaktadır. Bay Altman’ı şirkete geri getirme anlaşmasının bir parçası olarak yönetim kurulundan ayrıldı.

kredi…Kairos Soceity adına Jerod Harris/Getty Images/Getty Images Kuzey Amerika

Eski OpenAI yönetim kurulu üyesi Tasha McCauley: Bayan McCauley, ülkenin en eski düşünce kuruluşlarından biri olan RAND Corporation’da üst düzey yönetici yardımcı bilim insanıdır ve etkili fedakarlığa adanmış kuruluşların oluşturduğu bir konsorsiyum olan British Council for Etkili Altruizm’de görev yapmaktadır. 2015 yılında Bay Musk ve diğerleriyle birlikte Porto Riko’da çığır açan bir yapay zeka güvenlik zirvesine katıldı. Bay Altman geri döndüğünde OpenAI yönetim kurulundan da ayrıldı.

kredi…Ruth Fremson/New York Times

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella: Nadella, Bay Altman’la 2018’de genellikle “milyarderlerin yaz kampı” olarak adlandırılan Sun Valley Konferansı’nda tanıştı. Ertesi yıl, Bay Nadella ve Microsoft, OpenAI’ye 1 milyar dolar yatırım yapmayı kabul etti. O zamandan beri 12 milyar dolar daha yatırım yaptılar.

kredi…Brendan MacDiarmid – Reuters

Airbnb’nin CEO’su Brian Chesky: Bay Chesky’nin şirketi, Bay Altman’ın geliştirilmesine yardımcı olduğu başka bir teknoloji girişimidir. Bay Altman OpenAI’den kovulduktan ve şirkete geri dönmenin bir yolunu bulmaya karar verdikten sonra, Bay Chesky bunun gerçekleşmesine yardımcı olan birçok arkadaşı ve meslektaşı arasındaydı.

kredi…José Sena Golau/EPA, Shutterstock aracılığıyla

Twitch’in eski CEO’su Emmett Sherr: Bay Scheer, Bay Altman’ın kurulmasına yardımcı olduğu başka bir girişim olan Justin.tv’yi kurdu. Daha sonra Justin.tv’den ayrılan bir şirket olan Twitch’in CEO’su olarak görev yaptı. Yapay zekanın bir gün insanlığı yok edebileceğine inananlar arasında yer alıyor. Bay Scheer ayrıca kısa süreliğine OpenAI’nin geçici CEO’su olarak görev yaptı.

READ  SpaceX testi üçüncü bir test uçuşu için dev Starship güçlendiricisini ve uzay gemisini fırlattı
kredi…Jim Wilson/New York Times

OpenAI’nin yeni CEO’su Brett Taylor: Bay Taylor, Salesforce.com’un eski eş CEO’su ve Facebook’un bir başka eski CTO’sudur. Bay Musk Twitter’ı satın aldığında aynı zamanda Twitter’ın da başkanıydı. Sayın Altman’ın OpenAI’ye geri dönmesine ilişkin anlaşma kapsamında Sayın Taylor, OpenAI Yönetim Kurulu’na katıldı ve Başkanlık görevini üstlendi.

kredi…New York Times için David Degner

OpenAI’nin yeni yönetim kurulu üyesi Lawrence H. Summers: Bay Summers ülkenin önde gelen ekonomistlerinden biridir. Clinton yönetiminde Hazine Bakanı olarak görev yaptı ve yapay zekanın işçileri yerinden etme potansiyeli hakkında konuşuyor. Ancak yıllar geçtikçe itibarı zedelendi. Harvard Üniversitesi’nin rektörü olarak görev yaparken, kadınların matematik ve fen alanlarında temel yeterliliğe sahip olmayabileceğini savundu.

kredi…Stephen Lamm – Reuters

Silikon Vadisi yatırımcısı Ron Conway: Bay Conway tanınmış bir risk sermayedarıdır ve Bay Altman’ın uzun süredir arkadaşıdır. Bay Chesky ile birlikte Bay Altman’ın OpenAI’ye dönmeye ikna edilmesine yardımcı oldu. Bu hafta Bay Altman’a, OpenAI yönetim kurulundan neden çıkarıldığına ilişkin spekülasyonları susturmasını isteyen bir kısa mesaj gönderdi.