Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

El Sadr, Temsilciler Meclisi’nin feshedilmesi ve erken seçim yapılması çağrısında bulundu | protesto haberleri

El Sadr, Temsilciler Meclisi'nin feshedilmesi ve erken seçim yapılması çağrısında bulundu |  protesto haberleri

Irak’ta Mukteda es-Sadr, destekçilerine parlamentoda oturma eyleminin devam etmesini emrediyor ve yeni seçim çağrısı yapıyor.

Iraklı popülist İslamcı alim Mukteda el-Sadr, taraftarlarını, parlamentonun feshedilmesi ve erken seçimlerin yapılması da dahil olmak üzere talepleri karşılanana kadar Bağdat’taki ulusal parlamentoda oturmaya devam etmeye çağırdı.

Şii liderin Çarşamba günü Necef’ten televizyonda yayınlanan bir konuşmasında yaptığı açıklamalar, Irak’ı yaklaşık 10 aydır seçilmiş bir hükümetten yoksun bırakan siyasi açmazı uzatabilir.

Binlerce Sadr’ın yandaşları, geçtiğimiz hafta sonu Bağdat’ın hükümet binaları ve yabancı misyonların bulunduğu müstahkem Yeşil Bölge’ye baskın düzenleyerek boş parlamento binasını ele geçirerek sürekli oturma eylemi gerçekleştirdi.

Sadr’ın yandaşları, parlamentoyu çevreleyen çadır ve yiyecek tezgahlarıyla kamp kurdu.

Iraklı popülist lider Mukteda es-Sadr’ın destekçileri, Irak’ın başkenti Bağdat’taki siyasi krizin ortasında parlamento binasında oturma eyleminde toplandı. [Khalid Al-Mousily/Reuters]

Bu hamleler, birçoğu İran’a yakın olan Şii muhaliflerinin – özellikle İran destekli koordinasyon çerçevesinin – Sadr’ın onaylamadığı başbakan adaylarıyla bir hükümet kurma girişimlerine yanıt olarak geldi.

Sadr, Ekim seçimlerinde parlamentoda en fazla sandalyeyi kazandı, ancak İran destekli rakiplerini dışlayan bir hükümet kuramadı.

Milletvekillerini Parlamento’dan geri çekti ve bunun yerine protestolar ve meclis oturma eylemleri yoluyla baskı uyguladı ve milyonlarca Iraklı işçi sınıfı Şiisinden yararlandı.

Sadr, yaptığı konuşmada davası için “şehit olmaya” hazır olduğunu yineledi.

Sadr, “Parlamentoyu feshedin ve erken seçim yapın” dedi.

konuşmak istemiyorsun

ABD karşıtı bir milis gücüne liderlik eden ve milyonlarca sadık takipçisi olan Sadr, konuşmasında muhalifleriyle müzakere etmekle “hiç ilgilenmediğini” belirtti.

Sadr, “Diyalog istemediğim söylentilerine inanmayın” dedi.

Ancak onlarla diyalogu zaten denedik ve deneyimledik” dedi. “Bize veya ulusa hiçbir şey getirmedi – sadece yıkım ve yolsuzluk.”

El Cezire’nin Bağdat’taki muhabiri Dorsa Jabari, Sadr’ın “bu operasyondan herhangi bir kişisel kazanç elde etmeye çalışmadığını” göstermeye hevesli göründüğünü söyledi.

READ  Son Tayvan krizi sırasında, Amerikan kuvvetleri Çin ordusundan sayıca fazlaydı. şimdi değil.

“Yolsuzluğun elbette hükümetin tüm farklı düzeylerinde mevcut olduğu konusunda kararlıydı ve bundan kurtulmamızın bir yolunun çok sayıda insanı bir araya getirmek için başka bir seçim turu yapmak olduğunu söyledi” dedi.

Sadr ve muhalifleri arasındaki açmaz, Saddam Hüseyin sonrası Irak’ta rekor bir süre hükümetsiz kaldı.

Görev süresi sona eren Başbakan Mustafa Al-Kadhimi, tüm tarafları diyalog için bir araya getirmek amacıyla “ulusal diyalog” çağrısında bulundu ve Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Berham Salih ile görüştü.

Resmi Irak Haber Ajansı’na göre, iki adam ülkede “güvenlik ve istikrarı sağlamanın” önemini vurguladı.

Ancak Jabbari, Sadr ve temsilcilerinin “bu aşamada herhangi bir ulusal diyaloga” katılmayacaklarının artık açık olduğunu söyledi.

Çarşamba günü erken saatlerde, Irak’taki Birleşmiş Milletler misyonu liderlere ülkelerine öncelik vermeleri ve uzun süredir devam eden güç mücadelesine son vermeleri çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler misyonu, “son olaylar bu gergin siyasi iklimde hızlı bir tırmanış tehlikesini gösterdiğinden, tüm Iraklı taraflar arasındaki anlamlı diyalogun şimdi her zamankinden daha acil olduğu” konusunda uyardı.