Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna yeni bir Rus saldırısı konusunda uyardı; İsveç ve Finlandiya NATO’ya katılmaya yakın

Ukrayna yeni bir Rus saldırısı konusunda uyardı;  İsveç ve Finlandiya NATO'ya katılmaya yakın
  • Ukrayna yeni güney Rusya saldırısı konusunda uyardı
  • Ukrayna, grev gücünün cumhurbaşkanının memleketini hedef aldığını söyledi
  • ABD ve İtalya, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımını kabul etti
  • SCMP: Ukrayna, Çin’i savaşın sona ermesine yardım etmeye çağırıyor

Kyiv/WASHINGTON, 4 Ağustos (Reuters) – Ukrayna, NATO’nun Ukrayna’nın işgaline yanıt vermesiyle birlikte NATO on yıllardır en büyük genişlemesine yaklaşırken, Rusya’nın Başkan Volodymyr Zelensky’nin memleketi Kryvyi Rih’i hedef alan askeri bir saldırı gücü oluşturmaya başladığını söyledi. .

ABD Senatosu ve İtalya parlamentosu Çarşamba günü Finlandiya ve İsveç’in 30 uluslu Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne (NATO) katılımını onayladı. 30 üye devletin tamamı tarafından onaylanması gereken NATO üyeliğine göre, bir üyeye yapılan saldırı, hepsine yapılmış sayılır. Devamını oku

ABD Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada, “Bu tarihi oylama, ABD’nin iki partili NATO’ya bağlılığının devam etmesi ve ittifakımızın bugünün ve yarının zorluklarını karşılamaya hazır olmasını sağlamak için önemli bir sinyal gönderiyor.” Dedi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal eden Rusya, Finlandiya ve İsveç’i NATO’ya katılmamaları konusunda defalarca uyarmıştı.

30 NATO müttefiki geçen ay katılım protokolünü imzalayarak, üyeleri kararı onayladıktan sonra ABD liderliğindeki nükleer ittifaka katılmalarına izin verdi. Devamını oku

Sertifikasyon bir yıl kadar sürebilir.

Ukrayna Çarşamba günü, eski Almanya Şansölyesi Gerhard Schroeder’in Rusya’nın savaşa “müzakere edilmiş bir çözüm” istediği yönündeki önerilerini reddetti ve herhangi bir diyaloğun ateşkese ve birliklerinin geri çekilmesine bağlı olacağını söyledi.

South China Morning Post (SCMP) Perşembe günü, Ukrayna’nın savaşı sona erdirmek için Çin lideri Xi Jinping ile “doğrudan” konuşma fırsatı aradığını bildirdi.

Zelensky bir röportajda SCMP’ye verdiği demeçte, “Çok güçlü bir ülke. Güçlü bir ekonomi … bu yüzden Rusya’yı siyasi ve ekonomik olarak etkileyebilir. Çin (ayrıca) Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesidir.”

READ  Nazanin ve Ashouri, İran hapishanesinin çilesinden sonra İngiltere'ye geliyor

Çin Dışişleri Bakanlığı, Reuters’in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

yeni saldırı

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rus kuvvetlerinin Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinde tank, varil ve roket toplarından ateş ettikleri için savaş alanında önemli askeri faaliyetlerde bulunduğunu söyledi.

Daha önce Ukrayna, Rusya’nın Kryvyi Rih yönünde bir grev grubu oluşturmaya başladığını ve güney Ukrayna’da yeni taarruz operasyonlarına hazırlanabileceğini söyledi. Devamını oku

Zelensky’nin büyüdüğü çelik üreticisi Kryvyi Rih şehri, güney cephe hattından yaklaşık 50 kilometre (30 mil) uzaklıkta bulunuyor.

Donetsk bölgesi valisi Pavlo Kirilenko, Telegram uygulamasında son 24 saat içinde Bakhmut, Marinka ve Shevchenko’da üç sivilin öldürüldüğünü ve beşinin de yaralandığını söyledi.

Mykolaiv, Kharkiv ve Dnipropetrovsk bölgelerinin valileri, gece saatlerinde bölgelerinin bombalandığını, sivil altyapının ve evlerin hasar gördüğünü bildirdi.

Ukrayna cumhurbaşkanlığı danışmanı Oleksiy Aristoviç yaptığı açıklamada, “Fikir, önümüzdeki birkaç hafta içinde Kharkiv, Donetsk ve Luhansk’ta bize askeri baskı uygulamak… Doğuda olacaklar savaşın sonucunu belirleyecek şey değil.” dedi. . Röportaj YouTube’da görünüyor.

Aristoviç, doğudaki Rus taarruzunun amacının Ukrayna’yı güçleri gerçek bir tehlike oluşturan bölgeden uzaklaştırmaya zorlamak olduğunu da sözlerine ekledi.

Ukrayna’nın merkezindeki Zaporizhzhya’nın batısındaki Nikopol Belediye Başkanı Yevvushenko, kentinin bir gecede bombalandığını söyledi.

Rusya, Mart ayında, kuvvetlerinin işgalin ilk haftalarında ele geçirdiği Zaporizhzhya nükleer santralinin yakınında tehlikeli füzeler ateşlemekle suçlandı.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Moskova’yı Ukrayna kuvvetlerine yönelik saldırılarda Ukrayna’nın en büyük nükleer santralini “nükleer kalkan” olarak kullanmakla suçladı. Devamını oku

Reuters, savaş alanı raporlarını doğrulayamadı.

Rusya sivilleri hedef aldığını reddediyor, ancak Avrupa’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük çatışmasında birçok kasaba ve şehir yıkıldı ve binlerce kişi öldü. Ukrayna ve Batılı müttefikleri Rus güçlerini savaş suçları işlemekle suçluyor.

READ  Kraliçe Elizabeth haberleri - Eugenie, Harry ve Meghan'ın Windsor ile Monarch'la görüşmesinde 'büyük bir rol oynadığını' ortaya çıkardı

gıda krizi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkeyi faşistlerden kurtarmak için “özel askeri operasyon” dediği Ukrayna’ya asker gönderdi. Ukrayna ve Batı, Putin’in haksız bir “emperyalist” toprak gaspı başlattığını söyledi.

Savaş, küresel bir enerji ve gıda krizine neden oldu. Rusya ve Ukrayna, dünya buğdayının yaklaşık üçte birini üretiyor ve Rusya, Avrupa’nın ana enerji tedarikçisi konumunda.

Moskova ve Kiev arasında, Birleşmiş Milletler ve Türkiye’nin arabuluculuğunda, tahıl gemilerinin Ukrayna’dan güvenli geçişine izin veren bir anlaşma, savaşta nadir görülen bir diplomatik başarı olarak selamlandı.

Savaşın başlamasından bu yana Ukrayna tahılını taşıyan ilk gemi Çarşamba günü İstanbul Boğazı’ndan geçti. Razzoni gemisi 26.527 ton mısırı Lübnan’ın Trablus limanına taşıyordu. Devamını oku

Zelensky, Ukrayna’nın ayda 5 milyar dolarlık bütçe açığını acilen azaltmak için en az 10 milyon ton tahıl ihraç etmesi gerektiğini söyledi.

Üst düzey bir Türk yetkili, Razoni’nin ayrılmasından sonra günde üç geminin Ukrayna limanlarından ayrılabileceğini söylerken, Ukrayna altyapı bakanı 17 geminin daha tarım ürünleriyle yüklendiğini ve yola çıkmayı beklediğini söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Reuters ofisleri tarafından raporlama. Himani Sarkar tarafından yazıldı. Düzenleme Michael Perry

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.