Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Elon Musk mahkemeden SEC’in kendisini Twitter soruşturmasında ifade vermeye zorlama talebini reddetmesini istedi

Elon Musk mahkemeden SEC’in kendisini Twitter soruşturmasında ifade vermeye zorlama talebini reddetmesini istedi

NEW YORK, 2 Kasım (Reuters) – Elon Musk Perşembe günü federal bir yargıçtan, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun sosyal paylaşım sitesi Twitter’ı 44 milyar dolara satın almasıyla ilgili soruşturmasında kendisini ifade vermeye zorlamamasını istedi.

Musk, itirazlarını San Francisco’daki federal mahkemeye sundu ve SEC, Nisan 2022’de başlattığı soruşturmada kendisini ifade vermeye zorlamak için 5 Ekim’de kendisine karşı dava açtı. SEC’in mahkeme celbi, kurumun soruşturma yetkisini aşıyor ve külfetli. “Alakasız” olmak için son derece çaba sarf etmek. Kanıt,” dedi Musk’un avukatları davada.

SEC, Musk’ın 2022’de Twitter hissesi satın almalarını ve Twitter ile ilgili açıklamalarını ve SEC dosyalarını (Musk’un daha sonra X olarak yeniden adlandırdığı) araştırdığını ve Musk’un Eylül ayında soruşturmayla ilgili bir röportaja katılmayı reddettiğini söyledi.

Musk’un avukatı Alex Spiro soruşturmayı “yanıltıcı” olarak nitelendirdi.

Perşembe günü Spiro ve Musk’un diğer avukatları davada şunları söyledi: “SEC’in Bay Musk’a yönelik soruşturması tacize varan çizgiyi aştı.”

SEC yorum taleplerine hemen yanıt vermedi. Ajans daha önce Musk’tan ek ifade isteme yetkisi dahilinde olduğunu ve son görüşmesinden bu yana soruşturmada yeni belgeler aldığını söylemişti.

Musk, 4 Nisan 2022’de Twitter’ın %9,2 hissesini satın aldığını açıkladı. Bu tür açıklamalar için SEC’in son tarihinin üzerinden 11 gün geçmişti. Musk başlangıçta pasif bir paydaş olmayı planladığını, yani şirketi satın almayı planlamadığını söyledi.

Aynı ayın ilerleyen saatlerinde Twitter’ı 44 milyar dolara satın almayı planladığını duyurdu. Daha sonra Twitter’ın platformundaki bot aktivitesinin tamamını açıklamadığını iddia ederek anlaşmadan çekilmeye çalıştı.

Anlaşmayı tamamlamak için dava açtıktan sonra Musk, Twitter’ı satın alma işlemini Ekim 2022’nin sonlarında tamamladı.

SEC mahkemeye sunduğu bir dosyada, Musk’ın soruşturmayla ilgili belgeleri SEC’e sunduğunu ve geçen yılın temmuz ayında video konferans yoluyla ifade verdiğini söyledi. Ancak SEC avukatları belgeleri gördükten sonra Musk’a başka soruları olduğunu söyledi.

READ  San Francisco Havaalanı, çantaların ve ailenin güvenliği atlattığı yönündeki haberler üzerine boşaltıldı.

Spiro, ikinci bir başvuruda SEC’in soruşturma kapsamında 32 mahkeme celbi çıkardığını ve Musk ile diğer üç kişiden en az yedi kez ifade aldığını söyledi. Musk’un tek başına belge hazırlamak için beş ve ifade vermek için üç mahkeme celbi aldığını söyledi.

Mahkeme belgelerinde, SEC’in “geniş kaynaklarını Bay Musk’un zamansız bir başvuru nedeniyle soruşturulmasına ayırmak için” 18 ay harcadığı belirtildi. “Bu, ajansın Bay Musk ve ilgili kuruluşlara karşı beş yılı aşkın süredir devam eden taciz destanının son bölümü.”

Hukuk savaşı, ABD piyasa düzenleyicisi ile dünyanın en zengin kişisi Musk arasındaki gergin ilişkideki son tırmanıştır.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, 2018 yılında Musk’a, elektrikli otomobil üreticisi Tesla Inc’i (TSLA.O) özelleştirmek için “güvenli finansman” elde ettiğini söyleyerek sosyal medya paylaşımları nedeniyle dava açmıştı. Musk anlaşmayı kabul etti ancak düzenleyici, anlaşmanın şartlarını ihlal ettiğini iddia ederek 2019’da ona tekrar dava açtı.

Bu arada Musk, ajansı kendisi ve Tesla hakkında “sonsuz” soruşturmalar yürütmekle suçladı.

ABD Yüksek Mahkemesinden Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yaptığı anlaşmanın yasallığını gözden geçirmesini isteyeceğini, bunun da Tesla’nın avukatlarıyla bazı sosyal medya paylaşımlarını incelemesini gerektireceğini söyledi.

(New York’ta Judy Godoy ve Chris Prentice tarafından rapor; Arapça Bülten için Muhammed tarafından rapor) Dan Whitcomb tarafından ek rapor; Düzenleyen: Chizuo Nomiyama ve Christian Schmollinger

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar

Chris Prentice, menkul kıymetlerin uygulanması konularına odaklanarak mali suçlar hakkında haber yapıyor. Daha önce emtia piyasaları ve ticaret politikası konularını ele alıyordu. Çalışmalarından dolayı Ticari Editoryal Yazarlığı Geliştirme Derneği ve New York Kadın Gazeteciler Kulübü’nden ödüller aldı.

Judy Godoy bankacılık ve menkul kıymetler hukuku üzerine rapor veriyor. Onunla [email protected] adresinden iletişime geçin

READ  iPhone üreticisi Foxconn, Hindistan'daki genişlemeye 1,5 milyar dolar yatırım yaptı