Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Emekli maaşı alan işçiler için sosyal güvenlik yardımları azaltılabilir

Emekli maaşı alan işçiler için sosyal güvenlik yardımları azaltılabilir
  • Emeklilik ve Sosyal Güvenlik alan işçilere sağlanan faydalar mevcut kurallara göre azaltılabilir.
  • Bu, bazı işçiler ve aileleri için sürpriz olabilir.
  • Yararlanıcıların fazla ödeme riskleri ve emeklilikte gelirlerini nasıl ölçebilecekleri hakkında bilmeleri gerekenleri burada bulabilirsiniz.

Richard Stephen | iStock | Getty Images

Joyce Debnam’ın kocası öldüğünde, Sosyal Güvenlik’ten hayatta kalanlar yardımlarından ayda 1.400 dolar almaya başladı.

Sekiz ay sonra bu gelir beklenmedik bir şekilde değişti. Katalizör: Debnam, kırk yıllık hizmetin ardından 2013 yılında Amerika Birleşik Devletleri Posta Servisi’ndeki işinden emekli oldu.

Bu yaşam değişikliği Debnam’ın Sosyal Güvenlik yardımlarını ayda sadece 174 dolara düşürdü. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu, kendisine fazladan ödenen 5.000 ABD Doları tutarındaki yardımları iade etmesi gerektiğini kendisine bildirdi.

Debnam, “Bu mesajı aldığımda neredeyse yere düşüyordum” dedi.

Özellikle şaşırmıştı çünkü Debnam emekli olmadan önce Sosyal Güvenlik İdaresi’ni arayarak emekli olacağını bildirdi ve bunun aylık çeklerini etkileyip etkilemeyeceğini sordu.

Debnam, “Bana hayır dediler, emekli olmaya hak kazandım ve paramı alacağım” dedi.

Daha fazla kadın ve zenginlik:

Kadınların gelirlerini artırma, tasarruf etme ve fırsatlardan en iyi şekilde yararlanma yollarını araştırdığımız CNBC’nin Kadın ve Varlık Raporu’nda daha fazla yer alan haberlere bir göz atalım.

Bugün, Maryland, Suitland’den 80 yaşındaki Debnam, 5.000 dolar ödedi ve faturalarını ödemek için neredeyse yalnızca posta yoluyla aldığı emekli maaşına güveniyor; bu da seyahat etmek veya evini onarmak gibi diğer emeklilik hedeflerinin mümkün olmadığı anlamına geliyor.

Debnam, kamu sektörü çalışanlarına ilişkin Sosyal Güvenlik kurallarından ve hakları olan sosyal yardım kesintilerinden etkilenen milyonlarca çalışandan biri.

the Beklenmedik olayların ortadan kaldırılmasını sağlarveya WEP, Sosyal Güvenlik ödemesi yapmadıkları ve aynı zamanda 30 yıldan daha az önemli veya sigortalı bir işte çalıştıkları işten emekli maaşı alan kişilerin yardımlarını azaltır.

READ  Daha fazla reklamverenin çekilmesi durumunda X, 75 milyon dolara kadar gelir kaybedebilir

Aralık 2022 itibarıyla yaklaşık 2 milyon kişi veya Sosyal Güvenlik yararlanıcılarının %3’ü Kadının Güçlendirilmesi Programından etkilendi. Kongre Araştırma Servisi.

Çoğu zaman insanlar, eşleri emekli olana kadar WEP veya GPO’ya tabi olduklarının farkına varmazlar.

Temsilci Mike Carey

R-Ohio

Başka bir kural, Devlet emeklilik tazminatıveya GPO, Sosyal Güvenlik kapsamına girmeyen devlet istihdamından emekli maaşı alan kişiler için eş, dul veya dul yardımlarını azaltır.

Aralık 2022 itibarıyla yaklaşık 734.601 Sosyal Güvenlik yararlanıcısı GPO programından etkilendi.

Debnam gibi pek çok işçi de bu gelire güvendiklerinde sosyal yardımlarının azaldığını görünce şaşırıyor.

Ohio Cumhuriyetçi Temsilcisi Mike Carey yakın zamanda yapılan bir toplantıda “Bu politikalar etkilenen işçilerin ve ailelerinin emeklilik planı yapmasını zorlaştırıyor” dedi. Alt Komite Duruşmasının Yolları ve Araçları Baton Rouge, Louisiana’daki üslerle ilgili.

Carey, “Çoğu zaman insanlar eşleri emekli olana kadar WEP veya GPO’ya tabi olduklarını fark etmiyorlar” dedi.

Bunun bazılarının işe geri dönmesine neden olduğunu, bazılarının ise harcama alışkanlıklarını veya yaşam standartlarını değiştirdiğine dikkat çekti.

Carey, “Bu politikaların farkında olan kamu çalışanları için bile, bu formüllerin karmaşıklığı, sonuçta hangi Sosyal Güvenlik yardımlarını alacaklarını belirlemeyi zorlaştırıyor” dedi.

Kongre bu kuralları ele almanın yollarını araştırıyor. Önerilerden biri olan Sosyal Güvenlik Adalet Yasası, hem WEP hem de GPO’nun tamamen ortadan kaldırılması çağrısında bulunuyor. İki meclisli, iki partili tasarı, 300 ortak sponsorla birlikte Temsilciler Meclisi’ndeki milletvekillerinin çoğunluğunun desteğine sahip.

Amerikan Posta İşçileri Sendikası ve polisi, itfaiyecileri ve öğretmenleri temsil eden diğer meslek örgütleri bu değişikliği desteklemektedir.

Uzmanlar, kariyerleri boyunca SSK’ya ödeme yapan işçiler ile emekli maaşı ödediği işlerde çalışanlara eşit tazminat ödeyecek bir çözüm bulmanın zor olacağını söylüyor.

READ  Lyft'in CEO'su çalışanlarına ofise geri dönmeleri gerektiğini söylüyor

Şu anda etkilenen çalışanların emekliliklerini planlamak için karmaşık kurallarla uğraşması gerekiyor.

Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hatalı veya eksik bilgi vermesi nedeniyle hak sahiplerinin hak ettiklerinden daha fazla para alması nedeniyle fazla ödemelerden de etkilenebilmektedirler.

Eyalet ve yerel yönetimlerin kuruma emeklilik yardımları ve emeklilik yardımlarıyla ilgili verileri sunması güzel olurdu, ancak vermiyorlar.

Mark Warshawski

American Enterprise Institute Kıdemli Üyesi

Bu durumlarda kurum, yararlanıcılardan parayı geri ödemelerini ister.

American Enterprise Institute kıdemli araştırmacısı ve Sosyal Güvenlik İdaresi’nde emeklilik ve engellilik politikasından sorumlu eski komiser yardımcısı Mark Warshawski, emeklilik yardımı fazla ödemelerinin çoğunlukla teminatsız emekli maaşı alan eyalet ve yerel hükümet yararlanıcılarını etkilediğini söylüyor. yakın zamanda yazdığı bir köşe yazısında şunu yazdı.

Acente, varlığından haberdar olmadığınız bir emekli maaşı ya da daha önce bildirilmemiş bir emeklilik geliri miktarını keşfedebilir.

Warshawski, “Genel olarak bunu önlemenin yolu veriye çok daha hızlı ulaşmaktır” dedi.

Warshawski, “Eyalet ve yerel yönetimlerin kuruma emeklilik hakları ve emeklilik haklarına ilişkin verileri sunması iyi olurdu, ancak vermiyorlar” dedi.

Bu kurallardan etkilenen yararlanıcıların, emeklilikte ne kadar gelir bekleyebileceklerini ölçmek için atabilecekleri adımlar vardır.

Sosyal Güvenlik İdaresi, beş veya daha fazla yıl boyunca örtülmeyen kazancı olan işçiler için WEP ve GPO kuralları hakkında ek bir bilgi formu sağlar.

Ajans bu gelire uyum sağlamak için düzeltilmiş emeklilik faydalarını hesaplamasa da bireyler bunu aşağıdakiler de dahil olmak üzere çevrimiçi araçlar aracılığıyla kendileri yapabilirler: WEP Ve GPO hesaplayıcıları.

Bir Sosyal Güvenlik sözcüsü yaptığı açıklamada, “İnsanlara WEP ve GPO hakkında önemli bilgiler içeren Sosyal Güvenlik beyanlarını yılda en az bir kez gözden geçirmelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

READ  Bitcoin Fiyatı: Kripto Para Birimi Neden Yeniden Yükseliyor?

Bilgilerin göz ardı edilmesi veya yanlış verilerin iletilmesi riski hâlâ mevcuttur. Bu durum, Boston Üniversitesi’nde Sosyal Güvenlik uzmanı ve ekonomi profesörü olan Lawrence Kotlikoff’u, yararlanıcıları gelir ve emeklilik yardım bilgilerini dikkatli bir şekilde takip etmeye ve bunları Sosyal Güvenlik kayıtlarıyla eşleştirmeye teşvik etti.

Warshawski, Sosyal Güvenlik yararlanıcılarının fazla ödeme bildirimi alması halinde, kısmi ödeme, uzatılmış ödeme süresi veya fazla ödemenin bir kısmının affedilmesi için bir anlaşma yapabileceklerini kaydetti.

Warshawski, “Bunun her kişi için ayrı ayrı müzakere edilmesi gerekiyor” dedi.