Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tropikler üzerinde beklenmedik bir “dev” ozon deliğinin keşfi

Tropikler üzerinde beklenmedik bir "dev" ozon deliğinin keşfi

Neredeyse tüm ekvator bölgesinde Dünya atmosferinde yer alması beklenmeyen “devasa” bir ozon deliği tespit edildi.

Delik, gezegenin ozon tabakasında, her yıl ilkbaharda açılan bilinen Antarktika ozon deliğinden yedi kat daha büyük, yıl boyunca devam eden bir deliktir.

Kanada, Ontario’daki Waterloo Üniversitesi’nden bir bilim adamı olan Profesör Cheng Bin Lu, araştırmasına göre, delik aslında 30 yıldan fazla bir süredir var ve dünya nüfusunun yarısının olabileceği muazzam bir alanı kapsıyor, dedi. etkilenir.

Söylemek bağımsız: “Antarktika ozon deliğinin sadece ilkbaharda ortaya çıktığının aksine, tropikal ozon deliği 1980’lerden beri her mevsim ortaya çıkıyor ve alanı yaklaşık yedi kat daha büyük.

“[It] Küresel bir endişeye neden olabilir, çünkü yer seviyesindeki UV radyasyonunda artışa ve cilt kanseri, katarakt ve tropik bölgelerde sağlık ve ekosistemler üzerindeki diğer olumsuz etkilere ilişkin risklere neden olabilir.”

Tropik bölgelerdeki ozon tabakasının delinme seviyelerinin zaten çok sayıda nüfusu tehdit ettiğini ve bölgelere ulaşan beraberindeki UV radyasyonunun beklenenden çok daha fazla olduğunu gösteren ön raporlar olduğunu söyledi.

Profesör Lu, büyük bir incelmiş ozon alanı bulmaktan bahsederken, dedi. bağımsız: “Büyük tropikal ozon deliğinin daha önce keşfedilmemiş olması akıl almaz görünüyor. Ancak bu keşfin yapılmasında bazı temel zorluklar var.

İlk olarak, geçerli fotokimyasal teoriden tropikal bir ozon deliği beklenmiyordu. İkincisi, çoğunlukla ilkbaharda ortaya çıkan mevsimsel Antarktika/Arktik ozon deliklerinin aksine, tropikal ozon deliği mevsimler boyunca esasen değişmez ve bu nedenle orijinal gözlemlenen verilerde görünmez.”

Antarktika ozon deliğinde olduğu gibi, araştırma, tropikal ozon deliğinin merkezinde doğal ozon değerinin yaklaşık yüzde 80 oranında azaldığını buldu.

Yeni araştırma, ozonun nasıl tüketildiğine dair geçerli teorilerdeki farklılıkları da vurguluyor.

Geçmişte, kloroflorokarbonların (CFC’ler) varlığı, ozon tabakasının delinmesinin en büyük nedeni olarak kabul edildi. Bunu yasaklayan 1987 Montreal Protokolü, kullanımında önemli bir düşüş gördü.

READ  5000 ötegezegen! NASA, gezegen bilimi için önemli bir kilometre taşını doğruladı

Ancak küresel yasağa rağmen, Antarktika üzerindeki en büyük, en derin ve en kalıcı ozon delikleri 2000’lerin sonlarında ve 2020-2021 döneminde hala gözlemlendi.

Profesör Lu, “Bu, iklim fotokimya modellerinin herhangi birinden beklenmeyen bir şeydi” dedi.

Profesör Lu ve meslektaşları yirmi yıl önce, uzaydan gelen kozmik ışınların atmosferdeki ozon tabakasını azalttığı, kozmik ışın kaynaklı elektron reaksiyonu (CRE) olarak bilinen ayrı bir ozon incelmesi teorisi önerdiler.

Söylemek bağımsız: “Gözlenen sonuçlar, Antarktika ve tropik ozon deliklerinin özdeş bir fiziksel mekanizmadan kaynaklanması gerektiğini ve CRE mekanizmasının gözlemlenen verilerle mükemmel bir uyum gösterdiğini kuvvetle önermektedir.”

“CFC’ler şüphesiz ozon tüketen ana gazlardır, ancak kozmik ışınlar hem kutupsal hem de tropikal ozon deliklerinin oluşmasında önemli bir rol oynar” diye ekledi.

Araştırmayı dergide yayınlamak Gelişmiş AIP.