Mayıs 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

En önemli şey: Türk değerleri hakkında her şey

Mübarek Ramazan ayı, gündüzleri oruç tutanlar ve diğerleri, özellikle de bu dönemi ilk elden deneyimleyen yabancılar için yılın özel bir zamanıdır, bu dönemi kendi kendine düşünme ve hayattaki en önemli şeye odaklanma zamanı olarak kabul eder. Bu ay boyunca oruç tutanlar için, gündüzleri yiyecek, su ve kötü alışkanlıklardan arındırarak fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığını geri kazanmak için yıl boyunca beklenen bir fırsattır. Dindarlar, daha az şanslı olanlar için hayatın nasıl bir şey olduğunu deneyimleme fırsatını memnuniyetle karşılar ve hayırseverlik sunma ve aile, arkadaşlar, komşular ve benzer şekilde yabancılarla unutulmaz ortak yemekler paylaşma şansını benimserler, çünkü herkes Ramazan için bir sofraya davet edilir.

Yaşanacak değerler

Anadolu’da yaşamış Türkler, Osmanlılar, Stoacılar ve diğer tüm büyük medeniyetler, Türk toplumunun bugün bile korumaya devam ettiği değerleriyle her zaman saygı görmüşlerdir. Bu, çoğumuz yabancıların ve gurbetçilerin Türk kültürü ve günlük yaşamın bir parçası olan güçlü değerler sistemi tarafından büyülenmesinin ana nedenlerinden biridir. Ancak henüz aşina olmayanlar için, bu muhteşem ülkede Türkler tarafından referans alınması ve mümkünse uyulması gereken en önemli değerlerden bazılarının ana hatlarını vermek istiyorum.

Minnettarlık

Oruç tutmanın temel amaçlarından biri, şükran duymanın asıl uygulaması olan hayatta sahip olduğumuz tüm rahatlıkları düşünmektir. Bu duygu dile yerleşmiştir, minnettarlığı ifade etmek için birden fazla kelime ve “maşallah”, “Allah’a şükür” ve “inşallah” gibi terimler, özverili olsun ya da olmasın herkesin kelime dağarcığının bir parçası haline gelir. Allah teriminin girişi, ötedeki daha büyük varlıktaki mütevazı varlığımızın sürekli bir hatırlatıcısı olduğu için özünde bir şükran ifadesidir.

İngilizce’ye en iyi şekilde pratikte “umarız” olarak tercüme edilen, kelimenin tam anlamıyla “Allah dilerse” olarak tercüme edilen Inşallah, var olduğumuz her anın bir hediye ve şükredilmesi gereken bir şey olduğu anlayışıdır. Bu nedenle, Türkler anı yaşamayı severler, yalnızca deneyim için minnettar olduklarından, yalnızca ortaya çıkanlardan zevk almak amacıyla kendiliğindenliği, özgünlüğü ve samimi sohbetleri benimserler.

READ  Karnaval Yolcu Gemisi Başka Bir Karayip Limanına Girişi Reddetti

Hayır kurumu

Daha az şanslı olanlar arasında sadaka vermek sadece İslam’ın beş şartından biri değil, aynı zamanda Türkiye’de günlük bir uygulamadır. Ramazan ayı ve Kurban Bayramı olarak da bilinen yaklaşan Kurban Bayramı boyunca, sadaka sunmak özellikle önemlidir, çünkü her iki dönem de sahip olduklarımızın farkına varma ve elimizden gelenleri başkalarıyla paylaşma zamanı olmayı amaçlar. Yılın bu zamanında dini bayram geleneklerine göre hazırlanan ve yiyeceklerin yüzdeleri tasarlanıyor, ancak Türkiye’deki genel yaşam, daha az şanslı olanlar için daha bağışlayıcı olabilir.

Türkiye’de hediye verirken önemli bir kılavuz, samimiyetinizi göstermek için bunu bilmeden yapmaktır, yardıma ihtiyacı olanlar ise kimliklerini açıklamadan ulaşabilirler. Bu, “sadaka taşı” gibi Osmanlı döneminden kalma geleneklere, yani insanların para bırakabilecekleri ve ihtiyacı olanların kolayca alabilecekleri içi boş çanak benzeri bir tepeye sahip bel yüksekliğindeki sütunlara kadar uzanabilir. “Askıda”, Türkiye’de müşterilerin ihtiyaç duyabilecekleri bir yemek veya bir somun ekmek için önceden ödeme yapabilecekleri başka bir konsept.

Türkler için sadaka ve paylaşım çok önemli bir değerdir ve sadece bir kural olduğu için sırf bu yüzden yardım ve yardımınıza koşarlar.

Yardım eli uzatmak

Türkiye’de “imece” adı verilen ve kelimenin tam anlamıyla “yardım eli uzatmak” anlamına gelen bir kavram vardır ve nesiller boyu Anadolu’nun kırsal kesimlerinde bir yaşam biçimi olmuştur. Türkiye’nin dört bir yanındaki köylerde imece ile evler, yapılar, bahçeler inşa edilir, kiler hazırlanır, ziyafetler hazırlanır ve törenler düzenlenir. Türkler dayanılmaz derecede yardımsever olabilir, ancak bu onların doğasının bir parçasıdır ve çoğu kişinin hala yaşamaya devam ettiği bir değerdir. Bugün pek çok Ramazan ziyafeti, herkesin elinden geldiğince iftar yemeğine katkıda bulunduğu, “çömlek usulü” olarak algılanabilecek “imece-usulü” hazırlanmaktadır.

READ  DOE, Power Grid desteği için siber güvenlik teknolojisi geliştirme projesini başlatıyor; David Durk'tan alıntı

misafirperverlik

Türklerin en çok yabancılara karşı misafirperverlikleri ve sıcaklıklarıyla tanındıkları gerçeğini kimse tartışamaz. Türkler kültürlerini ve geleneklerini paylaşmayı severler ve ellerinden geleni hediye etme fırsatının gerçekten tadını çıkarırlar. Türkler, bir fincan çaydan kahveye, yemeğe hatta hediyelere kadar herkese kapılarını açacak ama özellikle yabancılara kapılarını açacak, onları sofralarına kabul edecek ve iç içe olduğu için insanların rahat etmesi için ellerinden geleni yapacaklardır. onların doğasında. Ramazan ayı boyunca, herkesin herhangi bir iftar sofrasına katılması uzun süredir devam eden bir gelenek olmuştur.

Aile

Türkler güçlü bir aile bağına sahiptir ve bu değer, aile ile değerli yemeklerin paylaşıldığı bu dönemde ön plana çıkmaktadır. Bu ayda oruç tutanlar özellikle değerli şölenlerde ailelerine katılmak için çaba harcarlar. Ancak, bir Türk’e yabancı olan her eş, büyüklere saygının en üst düzeyde olduğu, çocuklara neşe saçan bir şaşkınlığın yaşandığı Türkiye’de aile bağlarının kopmaz olduğunu bilir. Türkler, büyüklerinin ellerini öpecek ve ellerini alnına bir saygı göstergesi olarak koyacaklar. Çoğu Türk, kucağında sadece bir bebeği kucaklamakla kalmamış, genel olarak bebeklerle ve çocuklarla arası çok iyidir. Yetişkin olarak ebeveynlerinizle birlikte yaşamak ya da en azından onları düzenli olarak aramak ve ziyaret etmek, insanların gerçekten her anını değerlendirmeye çalıştığı Türkiye’de kurs için eşit.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.

İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.