Mayıs 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türklerin 1 Mayıs yasağını ihlal etmesiyle İstanbul’da çatışmalar – Gazete

İSTANBUL: Türk polisi Pazar günü, valilik tarafından getirilen bir yasağa aykırı olarak 1 Mayıs mitingi düzenlemeye çalışan 160’tan fazla protestocuyu tutukladı.

AFP görüntüleri, çevik kuvvet polisinin İstanbul Taksim Meydanı yakınlarında protestocularla çatıştığını ve bazılarını polis tarafından bir otomobilin içinde çevrilmeden önce yere vurmaya zorladığını gösteriyor.

İstanbul Valiliği, “izinsiz miting” düzenleyen 164 kişinin gözaltına alındığını ve polisin uyarılarına rağmen dağılmayı reddettiğini söyledi.

AFP fotoğrafçısı Taksim Meydanı yakınlarında yaklaşık 20 protestocunun gözaltına alındığını gördü.

Bazıları, “Yaşasın 1 Mayıs!” diye bağırdı. “Emek ve Özgürlük! Yaşasın 1 Mayıs”

Yıllık 1 Mayıs işçi tatilinde sık sık gözaltılar oluyor. 1 Mayıs 1977’de 34 kişinin hayatını kaybetmesinden bu yana Taksim, sık sık çatışmaların yaşandığı 1 Mayıs’ın odak noktası oldu.

Taksim Meydanı’nda resmi olarak tanınan etkinliğe Türk Devrimci Sendikalar Federasyonu liderliğindeki küçük bir grup katıldı.

Genellikle kafe ve otellerin sıralandığı hareketli bir meydan olan Taksim, 2013’te hükümet karşıtı protestoların merkeziydi.

Protestolar başlangıçta yakındaki KC Park’ı hükümet tarafından yıkılmaktan kurtarma girişimi üzerine patlak verdi, ancak zamanla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a karşı yaygın bir harekete dönüştü.

2 Mayıs 2022’de şafakta yayınlandı

READ  Albaraka Türk Katılım Bankası: 03.03.2022 Albaraka Türkiye'den KOBİ'lere Özel Destek Kampanyası!