Ekim 6, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Endonezya cumhurbaşkanı, Putin ve Xi’nin Biden ile karşı karşıya gelerek G20 zirvesine katılacaklarını söyledi

Endonezya cumhurbaşkanı, Putin ve Xi'nin Biden ile karşı karşıya gelerek G20 zirvesine katılacaklarını söyledi
Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo Bloomberg’e söyle Bir röportajda, Başkan Xi Jinping ve Vladimir Putin’den, Kasım ayında Endonezya’nın Bali adasında yapılması planlanan konferansa katılacaklarına dair güvence almıştı.

Bloomberg’e göre, “Xi Jinping gelecek. Başkan Putin de bana geleceğini söyledi” dedi.

İki otoriter liderin varlığı, o zamandan beri Yirmiler Grubu’nun ilki olan zirveye ilişkin riskleri artıracak. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali Tayvan konusunda tansiyon yükseliyor.
Ne Putin ne de bir şey katıldı G20 geçen yıl Roma’da. Xi, Covid-19 pandemisi azaldıkça Çin anakarasının dışına seyahat etmeye daha yeni başladı.

Beyaz Saray, Biden’ın zirve için Asya’ya gideceğini resmen açıklamadı, ancak yetkililer katılmasının beklendiğini söyledi.

ABD’li ve Çinli yetkililer, Biden’ın göreve gelmesinden bu yana Biden ile Xi arasında ilk yüz yüze görüşmeyi düzenlemek için sessizce çalışıyor ve Kasım ayında Asya’daki zirveler dizisine odaklanıyor: Bali’deki G-20, Güneydoğu Asya liderlerinin bir toplantısı. Kamboçya ve Tayland’da Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği zirvesi.

Washington ve Pekin arasındaki gerilim Son haftalarda kötüleşti Temsilciler Meclisi Başkanı’nın ardından Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti. Çin arttı askeri eğitim Ve Silah Testleri ABD ile bazı iletişim kanalları kapatıldı.
sırasında Son telefon görüşmeleriHem Biden hem de Xi, kişisel bir toplantı için çalışmayı kabul etti. Biden, gerginlikler yüksek olduğunda bile yabancı meslektaşlarıyla düzenli görüşmeleri destekliyor.
Biden ve danışmanları, Putin’in katılması durumunda G-20’nin nasıl ele alınacağı konusunda aylardır görüşüyorlar ve bu, diğer dünya liderleri arasında bir tartışma konusu oldu. G7 zirvesi Almanya’da bu yazın başlarında ve Brüksel’de NATO zirvesi Martta.

Yetkililere göre, özellikle G7 toplantısında, liderler Kasım ayında yapılacak konferansta Rusya’ya karşı birleşik bir cephe göstermenin yollarını tartıştılar.

Biden, Rusya’nın G-20’den atılması gerektiğini ve yönetiminin üst düzey üyelerinin Rus yetkililerin katıldığı G-20 etkinliklerinden çekildiğini söyledi.

READ  Çin, sıcaklıklar arttıkça "aşırı sıcak" güne hazırlanıyor | Çin

Ancak G-20 zirvesini boykot etmek ciddiye alınmadı çünkü Biden ve ekibi masayı Putin’e teslim ediyor gibi görünmek istemedi.

Bunun yerine, ABD ve G7 ülkeleri Endonezya’yı Ukrayna cumhurbaşkanını davet etmeye teşvik etti. Volodimir Zelenskiy Ukrayna’ya destek gösterisine konuk katılımcı olarak.
Nisan ayında, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen de dahil olmak üzere birçok ülkenin maliye bakanları, Yirmiler Grubu’nun kapalı oturumundan ayrıldı Washington’da, Rus delegesi hazırladığı sözlerine başlarken, Moskova’yı Ukrayna’yı işgalinden dolayı protesto etmeyi teklif etti. Toplantıdan önce ABD’li yetkililer, Yellen’in Rusya’nın da dahil olduğu toplantının belirli oturumlarına katılmayacağını söyledi.
içinde G20 dışişleri bakanları toplantısı Geçen ay ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, G-20’nin gündemde kalması için Moskova’nın işgalden sorumlu tutulması gerektiğini söyleyerek muadillerine Rusya’ya karşı daha sert bir tavır almaları için meydan okudu.