Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Endonezya, Java adasında bir yanardağ patladığında köylüleri tahliye ediyor

Endonezya, Java adasında bir yanardağ patladığında köylüleri tahliye ediyor

JAKARTA (Reuters) – Yetkililer, Pazar günü Endonezya’da patlayan bir yanardağın 15 km gökyüzüne bir kül bulutu göndererek yaklaşık 2.000 kişinin tahliyesine neden olduğunu ve doğu bölgesi için en yüksek alarmını verdiğini söyledi. Java Adası.

Semeru patlamasından herhangi bir can kaybı olduğuna dair acil bir rapor yoktu ve Endonezya’nın ulaştırma bakanlığı hava yolculuğu üzerinde bir etkisi olmadığını söyledi, ancak uyanıklık için iki bölgesel havaalanına uyarılar gönderildi.

Gönüllü Bayou Denny Alvento, Reuters’e yanardağın yakınından telefonla verdiği demeçte, “Yolların çoğu sabahtan beri kapalı ve şimdi volkanik kül yağmuru yağıyor ve dağ manzarası kapandı.”

Geçen yıl Java’nın en yüksek dağı olan Semeru’da patlak verdi ve 50’den fazla insanı öldürdü ve binlercesini yerinden etti.

Endonezya Afet Azaltma Dairesi (BNPB), 1.979 kişinin 11 sığınma evine taşındığını ve yetkililerin bölge sakinlerine maske dağıttığını söyledi. Patlama sabah 02:46’da (1946 GMT Cumartesi) başladı ve kurtarma, arama ve tahliye çalışmaları devam ediyor.

Japonya Meteoroloji Ajansı, volkanik kül bulutunun 50.000 fit (15 km) yüksekliğe ulaştığını ve bunun başlangıçta volkanın bir tsunamiye neden olabileceği ihtimalini uyardığını söyledi. Daha sonra hariç tutun.

Başkent Jakarta’nın 640 km doğusundaki patlama, Batı Java’da geçen ay 300’den fazla kişinin ölümüne neden olan bir dizi depremi takip etti.

Endonezya’nın Volkanoloji ve Jeolojik Tehlikeleri Azaltma Merkezi (PVMBG), volkanik aktivite seviyesini en yüksek seviyeye çıkardı ve sakinleri Semeru patlamasının merkez üssünün 8 kilometre (5 mil) yakınına gelmemeleri konusunda uyardı.

Sıcak kül bulutlarının patlama merkezinden yaklaşık 19 km uzağa sürüklendiğini ekledi.

READ  Taraneh Alidouosti: İranlı aktris hükümet karşıtı protestoları desteklemek için başörtüsü olmadan fotoğraf yayınladı

PVMBG Başkanı Hendra Gunawan, yanardağın 2021 ve 2020’deki önceki patlamalarına kıyasla daha büyük hacimde magma birikmiş olabileceğini ve bunun daha geniş bir alan için daha büyük bir tehlike anlamına gelebileceğini söyledi.

“Semeru’nun sıcak bulutları daha uzağa ve birçok meskenin olduğu bir mesafeye ulaşabilir” dedi.

Bölgede polis tarafından Reuters’e gönderilen bir videoda, köylülerin bazılarının eşyaları motosikletlerin üzerine yığılmış olarak yanardağın yamaçlarından uzaklaştıkları görülüyor. Hasarlı köprü volkanik külle kaplandı.

142 yanardağ ile Endonezya, bir volkanın 10 kilometre (6 mil) yakınında 8,6 milyon nüfusuyla bir yanardağa yürüme mesafesinde yaşayan dünyanın en fazla sayıda volkanologuna sahiptir.

Kasım ayı sonlarında Batı Java’yı vuran ölümcül deprem, 5.6 büyüklüğünde ancak sığ bir derinlikteydi. Cumartesi günü daha derin bir derinlikte meydana gelen 6.1 büyüklüğündeki bir deprem, insanları binalardan kaçmaya zorladı, ancak büyük bir hasar veya yaralanmaya yol açmadı.

(Stefano Suleiman ve Angie Teo’nun bildirdiği) Cakarta’da; Tokyo’dan Tetsushi Kajimoto tarafından ek raporlama. William Mallard ve Lincoln Feast tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.