Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya’nın savaş suçlarına ilişkin karar taslağı Birleşmiş Milletler’de dağıtıldı | Rusya

Karar taslağı dağıtıldı Birleşmiş Milletler New York’ta, ABD’nin teklife karşı muhalefetinin Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky’nin baskısı karşısında azalıyor olabileceğine dair işaretler arasında, Rus liderliğini Ukrayna’daki saldırganlık suçlarından sorumlu tutmak için Nürnberg tarzı bir dava için.

ABD’nin Küresel Ceza Adaleti Büyükelçisi Beth Van Schaack bu hafta, Başkan Zelensky’nin çok önemsediği bir konu” dedi. Ukrayna İstiyor ve bence bunun çok fazla ağırlığı olacak. Soru şu ki, Genel Kurul’da oyları olacak mı? “

O ekledi, “Şimdiye kadar, hem [general assembly] Ukrayna ile ilgili kararlar galip geldi. Rakamlar çok güçlüydü.”

UCM zaten Ukrayna’daki savaş suçlarını soruşturmaya başladı, ancak Ukrayna liderliği, UCM’nin savaş suçu zanlılarını bireysel olarak yargılayabilmesine rağmen Kremlin liderliğini o zamandan beri daha geniş saldırı suçundan yargılayamayacağı konusunda bozulduğunu savunuyor. Rusya İlgili kanunda imza sahibi değil.

Londra’da Libya’da Adalet İçin Avukatlar etkinliğinde konuşan Van Schaack, ABD’nin özel bir mahkemede kesin bir tavır almadığını söyledi. Ancak, iade edilemeyeceklerse, savaş suçlarıyla itham edilen Ruslar için gıyaben yargılamanın bir avantajı olduğuna inanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin, Birleşmiş Milletler Şartı’nı açıkça ihlal ettiğini söylediği bir savaşa hazırlanmaktan en çok sorumlu olanların ortaya çıkarılmasına yardımcı olmak için istihbarat bilgilerinin gizliliğini kaldırmasının mümkün olduğunu söyledi.

Notları, Biden yönetimindeki kilit isimlerin artık Rus liderliğinin Ukrayna işgalini yönetmedeki rolüne odaklanan özel bir mahkeme oluşturmaya daha açık olduğunu gösteriyor. “Her açıdan bakıyoruz ve özellikle kanıtların korunması söz konusu olduğunda, bazı ara adımların atılmasını kesinlikle destekliyoruz” dedi.

Van Schaack, iki seçeneğin değerlendirildiğini söyledi. Birincisi, Ukrayna ile Birleşmiş Milletler arasında “bazı açılardan Genel Kurulun onayını alan, tüm uluslararası toplumdan siyasi destek getiren ve bağımsız bir mahkeme oluşturan” ikili bir anlaşmadır.

READ  İklim değişikliği: Avrupa, rekor yağmur ve aralıksız orman yangınlarıyla 2021'de şimdiye kadarki en sıcak yazını yaşadı

İkinci seçeneğin, Ukrayna tarafından Avrupa Birliği veya bir konsey ile kurulan yerel bir mahkeme olduğunu söyledi. Avrupa Muhtemelen BM Genel Kurulu’nda oylamayla kabul edilen uluslararası bir bileşen ekleyin.

Her iki durumda da vizyon, saldırı suçunun yargılanması olacaktır. “Sınırlı sayıda sanık, belki üst düzey siyasi liderlik ve belki de bazı üst düzey askeri aktörler olacak” dedi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna diplomatik baskısını ihlal ederek geçen hafta ilk kez bir ihtisas mahkemesini destekledi. Mahkeme zaten güçlü bir Fransız, Baltık ve Hollandalıya sahipti. destekAncak Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ın pozisyonu o kadar net değildi.

Planın muhalifleri, hareketin diplomatik olarak bölücü olacağından, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin statüsünü azaltacağından veya çalışmalarını kesintiye uğratacağından ve mevcut Rus liderliğinin bir barış anlaşmasına varması için caydırıcı olacağından korkuyor. Devlet başkanları ve dışişleri bakanlarının uluslararası hukuk uyarınca yerel mahkemelerde kovuşturmaya karşı işlevsel dokunulmazlık talep edebileceklerine dair endişeler de var.

Geçen Çarşamba, Ukrayna’nın First Lady’si Olena Zelenska davayı İngiliz parlamenterler için özel bir mahkemeye sundu ve İngiltere’yi mahkemenin Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin çalışmalarını tamamlayıcı nitelikte olacağını kabul etmeye çağırdı. Ancak aynı gün, İngiltere’nin Ukraynalı savcılara yardım etmedeki rolünü özetleyen İngiliz Başsavcısı Victoria Prentice, saldırı suçuna atıfta bulunmadı. G7 adalet bakanlarının bir toplantısı konuyla ilgili sessiz kaldı.

Özel Mahkeme, ilk olarak İngiliz Kalite Kontrol Kurumu tarafından önerilmiştir. Philip KumlarıEski İngiltere Başbakanı Gordon Brown’ın desteğine sahip. Sands, “yalnızca liderler gerçekten sorumludur ve saldırganlık suçu üst sıralara çıkmanın tek yoludur. Suç suçu, saldırganlık suçudur” diyor. Son haftalarda büyük güçlerin bu konuda harekete geçtiğini hissettiğini söyledi.

14 Kasım’da Genel Kurul, Rusya’nın tazminat ödemesi ilkesini desteklemek için 73 çekimser oyla 94’e karşı 14 oy kullandı ve devlet ve bireysel tazminat taleplerini derlemek için BM savcılarının görev yaptığı Lahey’de bir talep kaydının kurulmasını onayladı.

READ  Rus-Ukrayna Savaşı: önemli olayların listesi, 69. gün | rusya ve ukrayna arasındaki savaş haberleri

Van Schaack, Ukrayna mahkeme sisteminin buna izin verdiğini söyleyerek, Rus savaş suçları davalarını “gıyabında” görme olasılığının olduğunu söyledi.

“Yasal süreç standartlarını karşıladıkları sürece gıyabında kovuşturmanın doğası gereği yanlış olan hiçbir şey yoktur. Hayatta kalanları tatmin ediyorlar mı? Adalet gözlemcilerini tatmin ediyorlar mı? Muhtemelen hayır. Ancak mağdurlara ifade vermeleri için bir forum sağlıyorlar.

“Tarihsel bir kayıt oluşturmak için kanıtları bir araya getirme fırsatı sağlıyorlar ve ardından bu kişiler gözaltına alınırsa yeniden yargılanma hakları oluyor ve bu da gerçekten düşmanca bir süreç başlatabiliyor. Bu yüzden dava açmanın faydasını görüyorum.” sanık üzerinden vesayet alacağınızdan emin olmasanız bile.

Ukrayna, yeni mahkemenin en geç Eylül 2023’te çalışmalarına başlamasını istiyor ve o zamandan beri 400’ü çocuk olmak üzere 7.500 sivilin ölümüyle sonuçlanan en az 26.000 savaş suçu topladığına inanıyor.