Haziran 10, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Enerji Bakanlığı, Cumhuriyetçi Parti’nin Çin ile bağları olduğu iddiasıyla ilgili eleştirilerinin ardından pil üreticisine verilen 200 milyon dolarlık hibeyi reddetti

Biden yönetimi, ABD’li bir pil üreticisine 200 milyon dolarlık hibe verme planlarını, şirketin Çin ile iddia edilen bağları nedeniyle Cumhuriyetçi milletvekillerinin eleştirileri üzerine iptal etti.

Teksas merkezli Microvast, yerel pil üretimini artırmak için toplam 2,8 milyar dolarlık tohum hibe kazanan 20 şirketten biriydi. elektrikli arabalar için. Şirket, Tennessee’de bir pil fabrikası kuruyor ve 200 milyon dolarlık bir hibe için Enerji Bakanlığı ile görüşüyor. 2021 Altyapı Yasası ile finanse edilmektedir.

Enerji Bakanı Jennifer Granholm’un sözcüsü Salı günü Microfast ile müzakerelerin iptal edildiğini doğruladı, ancak belirli bir neden belirtmedi.

DOE yaptığı açıklamada, “herhangi bir hibe fonunu serbest bırakmadan önce titiz bir inceleme sürecini sürdürdüğünü ve hibe müzakerelerine katılmak üzere seçilen kuruluşların sonunda bir federal hibeyi reddetmesinin alışılmadık bir durum olmadığını” söyledi.

Bakanlık sözcüsü Charisma Troiano, “Bakanlık, müzakereleri iptal etmeyi ve bu rekabetçi finansman fırsatından Microvast fonları vermemeyi seçtiğini doğrulayabilir” dedi.

Şirket, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, bakanlığın kararını alkışladı.

House Science Committee Başkanı Frank Lucas yaptığı açıklamada, “Bu, Amerikan vergi mükellefleri ve şirketleri için bir kazan-kazan” dedi. “Vergi paramız hiçbir şekilde Çin Komünist Partisi ile güçlü bağları olan bir şirkete fon sağlamamalı. Bu paranın amacı Amerika’daki pil üretimini ve tedarik zincirini artırmak, Çin’in bu malzemeler üzerindeki baskısını artırmak değil.”

Lucas ve diğer Cumhuriyetçiler, Biden yönetiminin “böylesine net bir sonuca varmasının” altı aydan fazla sürmesinden hayal kırıklığına uğradıklarını söylediler. Lucas ve diğer GOP milletvekilleri, Microvast’ın Çin Komünist Partisi ile bağları dedikleri şeyden defalarca şikayet ettiler.

Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi’nin en üst düzey Demokrat R-NJ’den Frank Pallone, hibeyi iptal etme kararı “Enerji Bakanlığı’nın vergi mükelleflerinin parası üzerindeki denetimini ciddiye aldığını gösteriyor” dedi.

READ  Hisse senetleri, haberler, veriler ve kazançlar

Şubat ayında bir Senato Enerji Komitesi duruşmasında, R-Wiyu’dan Senatör John Barrasso, Microvast’a planlanan bir hibenin Çin’e fayda sağlayıp sağlamayacağını sorguladı. Barrasso, Microfast’in Çin’deki fikri mülkiyet haklarını koruyamayacağını söylediği Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na başvuran bir şirketten alıntı yaptı.

Çin, ülkede faaliyet gösterebilmek için genellikle yabancı şirketlerin Çinli şirketlerle ortaklık kurmasını şart koşuyor.

Granholm’a 1 Mayıs’ta yazdığı bir mektupta Barrasso, Microvast CEO’sunun “Çin medyasına Microvast’ın Çin Halk Cumhuriyeti ile güçlü bağları hakkında övündüğünü” söyledi.

2021 Altyapı Yasası Görünüşte amaç, elektrikli araçlar ve diğer temiz enerji için sağlam yerli üretim üsleri ve tedarik zincirleri geliştirmekti, dedi Barrasso. Yasanın amacına açık bir çelişki.” İki partili altyapı.”

Barrasso, başarısız olan Solyndra güneş enerjisi şirketine 500 milyon dolardan fazla kredi garantisi ödeyen bir Obama dönemi programına atıfta bulunarak Microvast hibesini “Solyndra sendromu”nun bir örneği olarak adlandırdı. O ve diğer Cumhuriyetçiler, her iki davanın da Demokrat yönetimler tarafından zayıf bir şekilde incelendiğini söyledi.

Kredi programı, Başkan Donald Trump döneminde büyük ölçüde durdu, ancak Başkan Joe Biden programı yeniden canlandırdı. Microvast ve diğer şirketlere koşullu olarak verilen Altyapı Yasası finansmanından ayrıdır.

Ekim ayında açıklanan hibeler, ABD şirketlerinin lityum, grafit ve diğer pil malzemelerini çıkarmasına ve işlemesine yardımcı olmayı amaçlıyordu. Biden yönetimi, Biden’ın iklim değişikliğini yavaşlatma ve Amerika Birleşik Devletleri’nde üretimi artırma stratejisinin önemli bir parçası olarak elektrikli araçların üretimini ve satışını artırmayı hedefliyor.

Biden geçen yıl bir Beyaz Saray etkinliğinde “Bu çok önemli, çünkü arabaların geleceği elektrikli.” Enerji Bakanlığı hibeleri—2022 İklim Yasasında onaylanan diğer harcamalarla birlikte Biden, “(pil üretimi) oyununa büyük bir şekilde geri döndüğümüzden emin olma çabası” dedi.

READ  Walmart, Amazon ve Target'in Yavaşlayan Bir Ekonomide Milyarlarca Harcadığı Yer