Ekim 6, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Enerji faturaları, Birleşik Krallık maliyetleri arttıkça işletmeler ve bireyler üzerinde baskı oluşturuyor

Enerji faturaları, Birleşik Krallık maliyetleri arttıkça işletmeler ve bireyler üzerinde baskı oluşturuyor

Penistone, Birleşik Krallık’ta İngiliz Birliği pankartlarıyla süslenmiş bir ana cadde. Yakıt Yoksulluğunu Ortadan Kaldırma Koalisyonu, “bu kış ülkeyi bir yakıt yoksulluğu tsunamisi vuracak” konusunda uyardı.

Bloomberg | Bloomberg | Getty Resimleri

LONDRA – Yüksek enerji faturaları, artan maliyetler ve tüketicilerin satın alma gücündeki hızlı düşüşle karşı karşıya kalan Birleşik Krallık’taki küçük işletmeler, geçimlerini sağlamak için mücadele ediyor.

Çarşamba günü yeni veriler gösterildi İngiltere’de enflasyon %10,1 ile 40 yılın zirvesine sıçradı Temmuz ayında, gıda ve enerji maliyetleri artmaya devam ederek ülkenin yaşam maliyeti krizini şiddetlendirdi.

bu İngiltere bankası Tüketici fiyat enflasyonunun Ekim ayında %13,3’e ulaşmasını ve ülkedeki ortalama enerji faturalarının (bir fiyat sınırı ile belirlenir) dördüncü çeyrekte keskin bir şekilde artması ve sonunda 2023’ün başında 4,266 sterlini (5.170 $) aşmasını bekliyor.

Çarşamba günü, İngiltere’nin enerji örgütünün direktörü Ofgem istifa etti. Ev faturalarına yüzlerce pound ekleme kararı üzerine, bekçi köpeği “tüketicilerin çıkarları ile tedarikçilerin çıkarları arasındaki doğru dengeyi” kurmamakla suçladı.

Birleşik Krallık’ta reel ücretler, ücret artışlarının artan yaşam maliyetine ayak uyduramaması nedeniyle 2022’nin ikinci çeyreğinde yıllık %3 düştü ve bu şimdiye kadarki en büyük düşüş oldu.

Cuma günü yayınlanan yeni bir anket de tüketici güveninin kayıtların başladığı 1974 yılından bu yana en düşük seviyesine düştüğünü gösteriyor.

mutlak delilik

Sigorta şirketi Simply Business UK’nin CEO’su Alan Thomas şunları söyledi: “Enerji fiyat tavanları işletmeler için doğrudan geçerli olmasa da, milyonlarca küçük işletme sahibi, çoğu alanda maliyetlerin arttığı bir zamanda artan enerji faturalarıyla mücadele etmeye devam ediyor. “.

Aynı zamanda, İngilizlerin zorunlu olmayan harcamaları kısmaları ve KOBİ’lerin defterlerine zarar vermeleri nedeniyle tüketici satın alma gücü düşüyor. [small and medium-sized enterprise] Arkadaş “.

Bu değerlendirme, Lincolnshire’da akvaryumlar, göletler ve deniz hayvanları sağlayan bir mağaza ve depo olan Lynx Aquatics’in e-ticaret direktörü Christopher Jamon tarafından tekrarlandı.

Jamon Perşembe günü CNBC’ye verdiği demeçte, şirketin Ukrayna’daki savaşın başlamasından bu yana enerji maliyetlerinin %90 arttığını gördüğünü ve sahiplerinin önümüzdeki aylarda daha fazla artış sağlamayı planladığını söyledi.

READ  Mad Money Jim Cramer, Bitcoin'in 12.000 Dolara Düşmesini Bekliyor - Bitcoin Haberleri

Jamon, “Her şeyi LED ışıklara, güneş panellerine, rüzgar türbinlerine (planlama devam ediyor) geçirerek ve kullanılmayan sistemleri kapatarak artan maliyetle mücadele ediyoruz.” Dedi.

“Ayrıca, çoğunlukla hayvancılık olmak üzere ürün fiyatlarını artırmak zorunda kaldık çünkü artık onlara bakmak daha pahalı.”

Müşteriler, bakım maliyetleri nedeniyle balık ve sürüngenlerden giderek daha fazla vazgeçiyor ve Çarşamba günü mağaza, bir müşterisinden artık bakamayacakları bir yılan getirmesini istedi.

Yükselen maliyetler Lynx Aquatics’i Doğu Yorkshire’daki bir mağazayı kapatmaya ve birçok işçiyi işten çıkarmaya zorlarken, şirket Lincolnshire’daki kalan iki yerindeki çalışanlarına krizi atlatmaları için yardımcı olmak için ücret artışları teklif etmeye çalışıyor.

Şirket ayrıca mağaza içi bakım maliyetlerinin artması, deniz akvaryumları için su ısıtması ve pompa ekipmanı satın almanın her zamankinden daha pahalı olması nedeniyle çevrimiçi mağazasını genişletiyor.

Temmuz ayının başlarında, İngiliz Ticaret Odası tarafından üç ayda bir yapılan bir anket, Birleşik Krallık işletmelerinin %82’sinin enflasyonu, yavaşlayan satış büyümesi, yatırım niyetleri ve uzun vadeli müşteri cirosuna olan güven ile işleri için büyüyen bir endişe olarak gördüğünü ortaya koydu.

BCC’de araştırma başkanı David Barrier, “Şirketler, hammaddeler, yakıtlar, kamu hizmetleri, vergiler ve işçilikten gelen ana etkenlerle birlikte benzeri görülmemiş bir maliyet baskısıyla karşı karşıya” dedi.

“Ukrayna’daki çatışma ve Çin’deki kapanmalarla şiddetlenen devam eden tedarik zinciri krizi, bunu daha da kötüleştirdi.”

ACC Genel Müdürü Shavon Haviland, Mart anketinden bu yana neredeyse tüm göstergelerin bozulduğunu ve “ekonomik gösterge tablosundaki kırmızı ışıkların yanıp sönmeye başladığını” ekledi.

İngiltere’nin Skegness şehrinde bulunan, çok hizmetli Utility Warehouse’un bağımsız bir distribütörü olan Phil Speed, kurumsal müşteriler için güç anlaşmaları bulmak için komisyoncularla işbirliği yapıyor.

Bu haftanın başlarında CNBC’ye 10 yıldır ilk kez bir müşterisi için kontrat dışı fiyatından daha iyi bir anlaşma yapamayacağını söyledi – bir şirket veya bireyin sözleşmeli bir anlaşması olmadığında ödenen genellikle fahiş fiyatlar yerinde.

READ  Wall Street'teki yaz rallisi azalırken Dow haftaya başlamak için 400 puan düşürdü

“Sanırım teklif ettiği birim fiyat 60p idi. [pence] Gülünç olan gaz ünitesi. Bir yıl önce hayal ediyordum, 5 veya 6p’ye bakıyorduk. Spade, “Bu tam bir delilik,” dedi.

“Bize ne sunulacağı hakkında hiçbir fikrimiz yok çünkü ne olacağı hakkında hiçbir fikrimiz yok. Fiyat balistiğe doğru gidiyor. Kimse satın almayacak.”

Soğuk kış aylarında hem işletmeler hem de tüketiciler için gaz maliyetinin artması bekleniyor. Spade, gazlı cihazları elektrikli olanlarla değiştiremedikçe, kullanmaya devam etmekten başka seçenekleri olmadığı için gazla yemek pişiren yerel kahve dükkanlarının büyük olasılıkla zarar göreceğini kaydetti.

“Birine çok yüksek sesle bağırmak”

Posta işçileri, iletişim mühendisleri ve liman işçileri enflasyonun gerçek ücretleri aşındırması nedeniyle greve oy verirken, demiryolu grevleri ülkeyi yaz boyunca birkaç günlüğüne durdurmuştu ve muhtemelen devam edecek gibi görünüyordu.

Favori Muhafazakar Sürüş Liz Truss Bu ayın başlarında, öğretmenler, hemşireler, polis ve silahlı kuvvetlerin maaşlarını ortadan kaldıracak olan Londra dışındaki kamu sektörü maaşlarını kesme planını temelden değiştirmek zorunda kaldılar.

Yerel yetkililer kısa süre önce devlet okulu destek personeline yılda 1.925 sterlinlik sabit bir maaş zammı teklif etti, bu da ülkenin en büyük üç sendikasının baskısını takiben düşük ücretli çalışanlar için %10,5 ve yüksek gelirliler için %4’ün biraz üzerinde bir artış anlamına geliyor.

Ellili yaşlarının başında bir kadın – Lincolnshire’daki bir devlet okulunda, hassas durum ve halkın misillemesine ilişkin korkular nedeniyle isminin açıklanmamasını isteyen bir destek personeli – CNBC’ye, yıllarca gerçek anlamda maaş kesintilerinin birçok stajyere ödeme yapmasına neden olduğunu söyledi. geçimini sağlamak için mücadele eden kamu sektörü çalışanlarına.

2010 yılında, küresel mali krizin ardından, İngiliz hükümeti, kamu sektörü çalışanları için iki yıllık ücret dondurmasını açıkladı ve ardından, ortalama ücret artışlarının artmasıyla birlikte, 2017’de artırılan kamu sektörü maaş ikramiyelerinde %1’lik bir üst sınır belirledi. . 2020 yılına kadar yaklaşık %2’ye

READ  Dow Jones'ta 400 puanlık yükselişin ardından vadeli işlemler yatay seyretti

Daha düşük ücretli okul destek personeli için %10,5’lik bir artış baskıyı hafifletirken, kadın enerji maliyetlerinin iki katına çıktığını ve özel ev sahibinin kirasını ayda 40 sterlin artırmaya çalıştığını, bunu kabul etmediğini ve bunun da kabul etmediğini söyledi. kabul etmedi. Bu, temel yaşam masraflarını karşılamak için arabasını satması gerekeceği anlamına gelebilir.

Hükümete, ne kadar kullanırlarsa kullansınlar, hanelerin çoğu gaz ve elektrik faturası için ödemek zorunda oldukları sabit bir günlük miktar olan “ayakta durma ücretini” geçici olarak düşürmesi ve bir kerelik “beklenmedik” faturayı geri alma çabalarını iki katına çıkarması çağrısında bulundu. vergi”. gibi enerji şirketlerinden BPVe tesadüf ve rekor karlar kaydeden Centrica..

“Bence bu krizden daha büyük bir kriz. [the Covid-19 pandemic]Çünkü bu sadece düşük gelirlileri değil, orta gelirlileri de etkileyecek, çünkü kimsenin bu tür enerji maliyetlerini nasıl karşılayabileceğini anlamıyorum.”

Artan yaşam maliyetleri karşısında işletmelere ve hükümete ücretleri artırma yönündeki baskılar, sabitleşen enflasyonla ilgili endişeleri artırdı – ancak bu düşünce, çalışan ailelerin giderek daha fazla ihtiyaçlarından kısmak zorunda kaldığı gerçeğinden çok uzak.

Kadın, “‘İnsanlara ödeme yapmaya devam edemeyiz, bu yaşam maliyetini daha da kötüleştirecek’ demek sorun değil, ancak yaşam maliyeti gerçekten kontrolden çıktı ve hayatta kalmanın tek yolu ücretlerini yükseltmek” dedi. .

22 yaşında bir problem olduğunu biliyorum, ama bunun için gerçekten bir yol göremiyorum – yemek zorundasın.

Son aylardaki durum, enerji krizinin beklenen kötüleşmesinden bile önce meyvelerini vermeye başladı.

“Bence çok dürüst ve çalışkan bir insanım. Hiç suç işlemedim ve her şeyi doğru yaptım ama şimdi bunun seni bu işte hiçbir yere götürmediğini hissetmeye başladım. ülke.”

“Hayatımda ilk kez dışarı çıkıp protesto yürüyüşü yapmak ve birine yüksek sesle bağırmak istiyorum ve ‘Ne gerekiyor? “