Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Enflasyon geliri tüketirken Türkler ucuz ekmek kuyruğunda bekliyor

  • Lira bu yıl dolar karşısında değerinin yüzde 45’ini kaybetti
  • Belediye dairesi, yaşam maliyetinin bir yılda %50 artacağını söylüyor
  • İstanbul belediye başkanı ekonomik krizin hükümetin başarısızlığı olduğunu söyledi
  • Erdoğan halkın karşı karşıya olduğu ekonomik sorunları çözdüğünü iddia ediyor

İSTANBUL, 8 Aralık (Reuters) – Liranın değer kaybetmesi ve artan enflasyon Türk gelirlerini rahatlatırken, İstanbul’da pek çok kişi ev bütçelerinde küçük tasarruflar yapmak için belediyenin ucuz ekmeği için kuyruğa giriyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın AK Parti’nin geleneksel kalesi Sultangazi ilçesinde, onlarca kişi artan ekonomik sıkıntıların kendileri için başka bir seçeneği olmadığını söyleyerek belediyeye ait bir büfede ekmek almak için bekledi.

50 yaşındaki Oskan Ketuda, ailesine ekmek aldıktan sonra, “Artık insanlar çok zor durumda, her beş, 10, 20 lirayı sayıyoruz” dedi.

reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Yaşananlardan hükümeti sorumlu tuttu.

20 yıldır aynı sistem olduğu için rejim değişmeli” dedi. “Buradaki çoğu insan ‘Yaşasın Sultanım’ diyebilir ama bu devir bitti. Benimle birlikte AK Parti’ye oy verenler de zorluk yaşıyor.”

Ramazan Kambe, ailesinin mali durumunun büyük ölçüde kötüleştiğini söyledi. Haftada 1.000 lira alıyorlar ve yarım öğün yemek yiyorlar. Liranın çöküşüyle ​​artık sadece 73 dolar değerinde – ihtiyaçlarını karşılamaya yetmiyor.

Haftada 1000 almanın yeterli olmadığını söyledi. “Bunun için kimi suçlayacağız?”

İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bunu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için potansiyel bir meydan okuma olarak görüyor ve işaret ettiği saflar sadece ekonomik krizi değil, aynı zamanda hükümetin başarısızlığını ve siyasi değişim ihtiyacını da gösteriyor.

Belediye, ekmeği 1,25 liraya (9 ABD senti) veya normal fırınların yarı fiyatına satıyor ve talebi karşılamak için ekmek üretimini iki katına çıkararak günde yaklaşık 1,5 milyon somuna çıkardı. Ancak çizgiler bunun yeterli olmadığını gösteriyor.

READ  Rusya'nın Avrupa'ya Boru Hattı Gazı İhracatı Arttı

Reuters’a İstanbul’un merkezindeki ofisinde yaptığı açıklamada, “Yoksulluğu çok açık bir şekilde gösteriyor. İnsanlar ekmek almak için kuyrukta beklemekten mutlu değil” dedi.

Sadece Kasım ayında, lira değerinin %30’unu kaybederken, merkez bankasının Erdoğan’ın baskısı altında politika faiz oranını %19’dan %15’e indirmesinin ardından resmi yıllık enflasyon %21,3’e yükseldi. devamını oku

Belediye kurumuna göre, bir yılda yaşam maliyeti %50, kira %71 ve birçok temel ev eşyasının fiyatları %75 artarak %138’e yükseldi.

İmamoğlu, “Bu mevcut süreç sadece bir ekonomik kriz değil. Bunun siyasi bir kriz olduğunun altını çizmek isterim.” dedi.

ekonomik saldırı

Anketler, Erdoğan’ın onay notunun tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğunu ve potansiyel cumhurbaşkanlığı adaylarına karşı kaybedebileceğini gösteriyor. AKP adayını yenerek 2019’da göreve gelen İmamoğlu, kendisine meydan okuma olarak söz edildiğini ancak sadece belediye başkanı olarak işini yapmaya odaklandığını söylüyor.

Erdoğan, hükümetin ihracat, üretim ve yatırıma odaklanan yeni bir büyüme odaklı ekonomi politikası için bastırırken sıradan Türklerin karşılaştığı zorlukları ele aldığını söyledi.

Halkımızın günlük yaşamlarında karşılaştıkları sorunları ele almak için adımlar atıyoruz” dedi. Güneydoğudaki Sierra Leone eyaletinde Cumartesi günü yaptığı konuşmada, ücret artışlarının yoksulların yükünü hafifleteceğini söyledi.

Son “nakit” enflasyon için “açgözlü fırsatçıları” suçladı ve hükümetin son üç yıldır ekonomi tarafından vurulduğunu, ancak “ulusumuzun bizi anladığını ve desteklediğini” söyledi.

Sultangazi’deki ekmek alıcılarından ev hanımı Emin Sarı Mehmet, hükümetin ekonomiyi baltalayan güçlerle yüzleşmek için halkın birliğine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Mohamed, “Bu, devletimize karşı kurulmuş bir oyun. Sanırım bu kadar” dedi. Çözüm, “Devletimize sahip çıkın. Bu devlet bizimdir.”

(1 dolar = 13,6701 gün)

reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Ek Rapor, Kane Cesare ve Blunt Usta, Darren Butler Angus Maxwan Kurgu

READ  Olimpik Atlet Maria Sharapova'nın Turks ve Caicos Adaları'ndaki 8 İnanılmaz Fotoğrafı

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.