Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Erdoğan, Avrupa’daki Türklerin ve Müslümanların tek millet, tek bayrak, tek millet arkasında Allah için birleşmelerini istiyor.

Erdoğan, Avrupa’daki Türklerin ve Müslümanların tek millet, tek bayrak, tek millet arkasında Allah için birleşmelerini istiyor.

Abdullah Boskart / Stockholm

Avrupa’nın entegrasyon ve göç politikalarını baltalamanın tehlikeleri konusunda tekrarlanan uyarılarını açıkça hiçe sayan Türk hükümeti, siyasi amaçları için Türkleri ve Müslümanları seferber etmeye kararlı.

Erdoğan, Avrupa ve diğer kıtalardan aktivistleriyle yaptığı görüşmede başta Türk kökenliler olmak üzere Avrupalı ​​Müslümanları hedef alan kışkırtıcı ve küçük düşürücü açıklamalar yaptı. Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal ettiği gün, Erdoğan hükümetinin yurtdışındaki vekil grubu Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) adı altında bir toplantı düzenlendi.

“Şunu bilin: biz [global] Güçsüz bir topluluk. Unutma [our motto of] Tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet” dedi.

UID, Erdoğan hükümetinin siyasi, diplomatik ve mali desteğiyle uluslararası varlığını sürdürmek için kurulmuş olsa da, ana odak noktası, çoğu yaşadıkları ülkelerin vatandaşı olan yaklaşık 5 milyon Türk’ün yaşadığı Avrupa’dır. . Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrupa’ya odaklanan konuşması, UID üyelerine hedeflere ulaşmak için daha çok çalışmaları konusunda rehberlik etti.

Erdoğan, “Geçmişten geleceğe inşa ettiğimiz köprünün bir sonraki ayağı, Avrupa’da yaşadığımız yerler olmalı.” Ülkeler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Uluslararası Demokrat Parti (UIT) liderlerine hitaben yaptığı konuşmadan alıntılar:

Uluslararası Demokratlar Birliği olarak bu şemsiyeyi ne kadar genişletirseniz, faaliyet ve etki alanınızı ne kadar artırırsanız, bu mesajı vatandaşlarımıza o kadar başarılı bir şekilde ulaştırabilir, örgütleyebilir ve geleceğe hazırlayabilirsiniz.”

Erdoğan’ın Avrupa’da yaşayan Türkleri, yaşadıkları, çalıştıkları veya emekli oldukları ülkelerin yerlileri ve/veya sakinleri olarak değil, kendi vatandaşları olarak gördüğü açıktır. UID’nin kıtadaki Türkleri siyasi-İslam vizyonunun arkasında seferber etmesini istiyor.

Türk cumhurbaşkanı, başka bir ülkede vatandaşlığına sahipken veya Avrupa’da ikamet ederken Türk hükümeti için çalışmak istemeyen bazılarının endişelerini gidermek için onlara güvence vermeye çalıştı: “Unutmayın, 85 milyonunuz var – güçlü bir Türk arkanda millet, arkanda büyük bir tarih ve medeniyet var.”

READ  Mercedes-Benz Türk imzalı otobüsler Kasım ayında 15 farklı ülkeye sevk edildi

Türklerin arkasında yüzlerce Müslüman dost ve kardeşin olduğunu, hepsinin Allah ve hak yolunda ilerlemeye kararlı olduklarını kaydetti.

Erdoğan, “Bu gücü doğru bir şekilde seferber ettiğimizde hiçbir örgüt, hiçbir kötü örgüt, hiçbir gizli ve açık engel önümüze çıkamaz. Unutmayın, Türkiye artık eski Türkiye değil” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Şubat 2022’de Uluslararası Demokrat Parti üyelerine hitap etti.

Avrupalı ​​liderlere verilen gizli bir ziyafette Erdoğan, Avrupa’daki Türkler ve Müslümanlar tarafından desteklenen Türkiye’nin Avrupa hükümetlerinin planlarını engelleyeceği konusunda uyardı. Halkımızı bölmeye çalışanların komplolarını bir araya getirecek, entrikalarını başlarına yıkacağız” dedi.

Erdoğan, “Dışarıda artan İslam ve Türk düşmanlığına karşı gerekli adımları atıyoruz” dedi.

Türkiye cumhurbaşkanı, Avrupa’daki destekçilerini vizyonunun arkasında birleştirirken aynı zamanda hedeflerini desteklemeyen veya paylaşmayan Türkleri de hedef aldı. Avrupa’da seçimlerde yerel ve ulusal parlamentolara girenlere baktığımızda isimleri Türk olsun Müslüman olsun maalesef çoğu milletimizle yakın bağlarını koparmış durumda. Not alınmış.

Erdoğan’ın yorumları birçok Avrupa ülkesindeki Türk ve Müslüman politikacıları hedef aldı

Türkiye Cumhurbaşkanı’nın Nisan 2021’de UID Üyelerine Adresi:

Türk büyükelçilikleri ve Erdoğan hükümetine bağlı kuruluşlar da Türk hükümetini eleştirenlere yönelik taciz, profil oluşturma ve casusluk için kampanya yürütüyor.

Erdoğan’ın UID toplantısında bugüne kadar yaptığı konuşma, Türkiye’yi ve Müslümanları bu ülkelere karşı koz olarak kullanarak, Türkiye’nin Avrupa işlerine açık siyasi müdahalesine benzer şekilde oldukça kışkırtıcı.

Geçmişte bu tür bir müdahale, Türkiye’nin entegrasyon ve göç politikalarını baltalamak konusunda uyarıda bulunan ve Ankara’nın çabalarının Avrupa’daki Türkler ve Müslümanlar üzerinde istikrarsız bir etki yarattığını söyleyen Avrupalı ​​liderleri kızdırdı.

Avrupa Parlamentosu’nun 6 Temmuz 2017’de Türkiye ile ilgili önemli 2016 Komisyonu Raporunu onaylayan bir kararı, erişim müzakerelerinin askıya alınması ve Erdoğan’ın üye ülkelerdeki gizli operasyonlarının ele geçirilmesi çağrısında bulundu.

READ  Turks ve Caicos Adaları - ABD Virjin Adaları Önizleme ve Tahmin | 2022-23 CONCACAF Uluslar Ligi

“Türk hükümetinin kendi amaçları için üye ülkelerdeki Türk göçmenleri harekete geçirmek için resmi çabalardan kaçınması gerektiğinin altını çizdi;

UID genellikle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’deki siyasi İslamcıların amaçları doğrultusunda Türk ve Müslüman göçmenleri harekete geçirmek için Avrupa’daki uzun eli olarak tanımlanıyor. Erdoğan geçen Ekim ayında UID üyelerine daha agresif ve proaktif olmalarını tavsiye etti: “Savunmayın. Saldırın, sebebimizi açıklayın!” Türk devlet kurumları onlara ek yardım sağlama sözü verdi.

Aralık 2019’da Cenevre’de UID temsilcileriyle yaptığı bir çalıştayda, Türk devlet kurumlarının desteğini taahhüt etti ve destekçilerini ev sahibi ülkelerin hükümetlerinde kilit konumları güvence altına almak için çok çalışmaya çağırdı.

Diasporayı harekete geçirmeyi amaçlayan sistematik bir kampanya aracılığıyla Erdoğan, bir dizi hedefe ulaşmayı umuyor: ulusal seçimlerde partisine oy getirmek; Avrupa başkentlerine baskı yapmak ve zulmetmek için diasporayı kullanmak; Ve yurtdışındaki eleştirmenlerin peşinden gitmek ve içeride düşmanları korkutmak.

UID ve bağlı kuruluşlarına destek veren başlıca devlet kurumları Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı ve Yurtdışı Türkler Dernekleri (YTB) ve Türkiye’nin En Kötü Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT)’dir.