Ağustos 17, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Durg Camii: Pakistan’da Kültürel Gelenek

Türk mimarlarının ünlü tasarımları her zaman dünya çapında ün kazanmayı başarmıştır çünkü Türkler tarihleri ​​boyunca dikkat çekici ve görkemli yapılar ve yapılar yaratmışlardır. Bir arşiv çalışması, Türk mimarisinin kültürler arası tasarımın zirvesi olduğunu ve Selçuklu, Bizans, İslami Memluk ve İran üsluplarından etkilendiğini ortaya çıkardı. Ancak Osmanlı döneminde yeni doruklara ulaşan mimari tasarımda Türkler kendilerine yer buldular.

Yapı malzemelerinin mimari objelere dönüştürülmesi Türkler için bir sanat şaheseriydi ve çarpıcı camiler Osmanlı mimarisinin dikkate değer yapılarından biriydi. Osmanlı camilerinin temel özelliklerinden biri ikonik merkezi kubbeleri, ardından diğer kubbeleri, dikenleri ve kalem şeklindeki minareleridir. Bu özelliklerin birleşimi bir camiyi sembolik bir yapıya dönüştürmek için yeterlidir. İstanbul’daki ünlü Osmanlı mimarı Mimor Sinan tarafından, Kanuni Sultan Süleyman olarak da bilinen I. Süleyman’ın himayesinde yaptırılan Süleyman Camii ve Sultanahmet Camii olarak da bilinen Sultanahmet Camii, Osmanlı camilerinin en güzel örneklerinden bazılarıdır. .


Pakistan’ın İslamabad kentindeki Faysal Camii, Türk mimar Vedat Taloka tarafından tasarlandı. (Shutterstock fotoğrafı)

Benzer mimari özellikler Hindistan ve Pakistan’daki anıtsal binalarda da bulunabilir. Ayrıca Türkler geçmişte Pakistan’ın ulusal mimarisine çok büyük katkılarda bulunmuşlardır. Örneğin, Türk mimar Vedat Taloke, zirve ve İslamabad’daki Faysal Camii gibi Pakistan’daki büyük binaların çoğunu tasarladı.

İki ülke arasındaki bu mimari bağların yanı sıra Pakistan’ın güneydeki Karaçi semtinde “Durg Camii” olarak bilinen bir camisi de bulunuyor. Pakistan’ın mimarlık tarihçileri caminin 19. yüzyılın ortalarında mı, daha doğrusu 1863’te mi inşa edildiği konusunda fazla bir şey bilmiyorlar. Caminin giriş kapılarından birinin üzerindeki tahta üzerine inşa edilmiştir. Hicri takvimde 1280, miladi takvimde 1863’e tekabül eder, ancak yaratıcısı hakkında hiçbir şey söylenmez.

Caminin birkaç kez kısmen onarıldığı bilinmektedir. Yirmi yıl önce yeniden inşa edilen caminin yeri aslen sarı taştan inşa edilmiş, ancak yeniden inşa için beyaz mermer kullanılmış.

READ  Palerina: Balerina Byrne Dirk Milyon Kazandı | Haydarabad Haberleri

Mimari, tarihi önemi

Türk Camii, Babür ve Türk mimarisinin mükemmel bir karışımıdır. Üç katlı binanın dış cephesi yeşil ve beyaza boyanmış olup, zemin katta bir büyük ve iki küçük alana bölünmüş büyük bir ortak mescit bulunmaktadır.


Pakistan, Karaçi'deki Durk Camii Mihrabı, 1 Ekim 2021. (Fotoğraf AA)
Pakistan, Karaçi’deki Durk Camii Mihrabı, 1 Ekim 2021. (Fotoğraf AA)

Caminin duvarları mermer ve büyük ahşap pencerelere sahiptir. Caminin içi beyaz camdan yapılmış büyük avizelerle süslenirken, beyaz ışıklar her iki taraftaki duvarlara yaklaşarak sütunları vurgulamaktadır. Caminin içinde, Müslümanların dua ederken Mekke’deki Kabe’nin yönü olan kıbleye atıfta bulunan “Mihrap” adı verilen bir ibadet yeri vardır. Caminin imamı mihrapta namaz ve vaaz verir. Mihrap, Arapça ve Hintçe oyulmuş aynalar ve Kuran ayetleri ile süslenmiştir, ardından İslam’ın dört halifesinin isimleri yer almaktadır.

Caminin yapısı, caminin içinde yükseltilmiş ve dışta minareleri bulunan kemerli bir sütunla desteklenmiştir. Cami, okul olarak, küçük bir iki veya üç oda ise apartman olarak kullanılıyordu.

Daha önce Türk camileri üç kategoriye ayrılmıştı: tek kubbeli camiler, plansız camiler ve çok birimli veya çok kubbeli camiler. Kare odalı tek kubbeli camiler daha sonra yapılmıştır. Karaçi’deki Durg Camii, dört tarafında duran kalem benzeri dört minaresi olan kare bir camidir. Duvarın bir tarafında, Urduca “Durk Mescidi”nin yazılı olduğu yarım minare ve yarım türbe vardır.

türk bağlantısı

1970’li yıllarda vefat eden Abdul Malik Durk, bu caminin müziğini yapan son Türk asıllı imam olarak biliniyor. Ölümünün ardından caminin imamı yerel olarak atandı ve cami Pakistan eyalet hükümetine bağlı olmasına rağmen yerel halk tarafından yönetildi.


1 Ekim 2021'de Pakistan'ın Karaçi kentindeki Durk Camii'nin cephesi.  (AA fotoğrafı)
1 Ekim 2021’de Pakistan’ın Karaçi kentindeki Durk Camii’nin cephesi. (AA fotoğrafı)

Uzun süredir cami işleriyle uğraşan bir aile üyesi olan Syed Ashraf Shah, Anadolu Ajansı’na en popüler tarihi yorumun caminin bir Türk heyetinin gelmesinden sonra Türk hükümeti tarafından yaptırıldığı olduğunu söyledi. Çoğunlukla Hinduların yaşadığı bölge.

READ  Sebep: Gavin Durk, Tracy Emin ve bacak krizi için co-card sanatı

Yine de cami, iki ülke arasında önemli bir bağlantı olarak hizmet etmeye devam etmesine rağmen, Türk veya Pakistan hükümeti tarafından finanse edilmedi veya bakımı yapılmadı. Pakistan’da çarpıcı modern tasarımlara sahip birçok cami bulunur, ancak Durg Camii birçok kişi tarafından mimarisiyle kültürler arası bağlantının bir sembolü olarak kabul edilir. Bölge sakinleri, binanın özgün stilini daha modern hale getirmek için binanın stilinde veya tasarımında herhangi bir değişikliğe karşı çıkıyor. Bu muhteşem yapılara bakıldığında Türkiye, mimarlık alanına büyük katkı sağlamıştır ve dünya mimarlık mirasına en çok katkıda bulunanlardan biri olma yolunda ön sıralarda yer almaktadır.

Günlük Sabha Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada olup bitenlerden haberdar olun.

Gruptan istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartlarına tabidir.