Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Erdoğan Türkleri tüm birikimlerini lirada tutmaya çağırıyor

İSTANBUL, 31 Aralık (Reuters) – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Cuma günü yaptığı açıklamada, Türklerin tüm birikimlerini lirada tutması gerektiğini ve son iki ayda liranın keskin bir şekilde zayıflamasının ardından son döviz kuru dalgalanmalarının büyük ölçüde azaldığını söyledi.

Erdoğan, İstanbul’da yaptığı konuşmada, “Bütün vatandaşlarımızın birikimlerini kendi paramızla yapmalarını ve tüm işlerini kendi paramızla yürütmelerini istiyorum ve bunu tavsiye ediyorum.” dedi.

“Şunu unutmayalım: Kendi paramızı ölçü almazsak batarız. Türk lirası, bizim paramız, bununla yolumuza devam edeceğiz. Bu döviz değil, dövizdir.”

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Bir iş grubuna hitap eden Erdoğan, Türkleri altın rezervlerini bankacılık sistemine getirmeye çağırdı ve faiz oranlarının enflasyonun nedeni olduğu şeklindeki olağandışı görüşünü yineledi.

“Türkiye ekonomisini yüksek faiz ve yüksek enflasyon döngüsünden kurtarmak, yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla üzerinden büyüme yoluna koymak için bir süredir savaş veriyoruz. ” dedi başkan.

“Faizler düşer, faizler yükselir. Arkadaşlar lütfen bunu kitabımızdan alın. Faiz oranları zengini zengin, fakiri fakir yapar.”

Geçen hafta dolar karşısında 18.4’lük rekor bir toparlanmaya rağmen, Türklerin kazançları, geçen hafta yerel mevduatları değer kaybı kayıplarına ve sabit para birimlerine karşı korumaya yönelik bir hükümet planının yürürlüğe girmesinin ardından son aylarda düştü.

TRYTOM = D3 0943 para birimi, bu yıl %40’tan fazla düşüşle 13.295 GMT seviyesindeydi ve gelişen piyasalardaki en kötü performansı gösterdi.

Türk Lirası krizini tetikleyen, Merkez Bankası’nın Eylül ayından bu yana Erdoğan’ın baskısı altında olan 500 baz puan, kredi ve ihracatı artırmaya yönelik agresif faiz indirimleri oldu.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Ece Toksabay ve Tuvan Gümüşçü tarafından rapor edildi; Darren Butler ve Jonathan Spicer tarafından yazıldı.

READ  BM insan hakları şefi: Tunus medya baskısının ortasında 'rotasını değiştirmeli'

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.