Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Erdoğan ve Kılıçaroğlu baş başa Türkler sandık başına koşuyor

Erdoğan ve Kılıçaroğlu baş başa Türkler sandık başına koşuyor

Türkler, 20 yıllık iktidardan sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı devirebilecek modern Türkiye’nin 100 yıllık tarihinin en önemli seçimlerinden biri için Pazar günü oy kullanmaya başladı.

Oylama sadece 85 milyonluk NATO üyesi Türkiye’yi kimin yönettiğini değil, aynı zamanda nasıl yönetileceğini, ekonomisinin derin bir hayat pahalılığı krizinin ortasında nereye gittiğini ve dış politikasının şeklini de belirleyecek. Öngörülemeyen kıvrımlar ve dönüşler.

Anketler, Erdoğan’ın altı muhalefet partisinden oluşan bir koalisyona başkanlık eden ana rakibi Kemal Kılıdaroğlu’na hafif bir fark veriyor, ancak içlerinden biri oyların %50’sinden fazlasını alamazsa 28 Mayıs’ta ikinci tur seçim yapılacak.

Seçim, Türkiye’nin güneydoğusundaki depremlerde 50.000’den fazla insanın hayatını kaybetmesinden üç ay sonra geldi. Etkilenen illerdeki pek çok kişi, hükümetin başlangıçtaki yavaş tepkisine öfkesini dile getirdi, ancak sorunun insanların oy kullanma şeklini değiştirdiğine dair çok az kanıt var.

Seçmenler ayrıca Erdoğan’ın muhafazakar İslamcı kökenli AK Parti’si (AKP) ile milliyetçi MHP ve diğerlerini içeren Cumhur İttifakı ile Kilikdaroğlu’nun laik Cumhuriyet Partisi de dahil olmak üzere altı muhalefet partisini içeren Millet koalisyonu arasında yeni bir parlamento seçecek. (CHP), Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuştur.

Erdoğan, muhalefeti seçimler yaklaşırken Biden ile çalışmakla suçladı

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, muhalefeti ABD Başkanı Joe Biden ile işbirliği yapmakla suçlayarak son seçim mitinglerini Cumartesi günü İstanbul’da yaptı.

Daha fazla gör

Anketler sabah 8:00’de (05:00 GMT) başlayacak ve 17:00’de (14:00 GMT) kapanacaktır. Türk seçim yasasına göre, cumhurbaşkanlığı ikinci turunun yapılıp yapılmayacağına dair iyi bir işaret olabilecek Pazar akşamı saat 21.00’e kadar herhangi bir sonuç açıklamak yasak.

Seçmenlerin %15-20’sini oluşturan Kürt seçmenler önemli bir rol oynayacak ve Ulusal İttifak’ın tek başına meclis çoğunluğunu elde etmesi pek olası değil.

READ  Grateful Dirk, 5. Sınıf Woody Phantom Takımını Satın Aldı

Kürt yanlısı Halkların Demokratik Partisi (HDP) ana muhalefet koalisyonunun bir parçası değil, ancak son yıllarda üyelerine yönelik baskının ardından Erdoğan’a şiddetle karşı çıkıyor.

HDP, cumhurbaşkanlığı seçiminde Kılıçdaroğlu’na desteğini açıkladı. Parti, HDP’yi Kürt militanlarla bağlantıları nedeniyle yasaklamak isteyen bir başsavcı tarafından açılan dava nedeniyle Küçük Yeşil Sol partisinin sembolü altında parlamento seçimlerine giriyor, parti bunu reddediyor.

Bir devrin sonu mu?

69 yaşındaki Erdoğan, zorlu siyasi çilesinden kurtulmak için mücadele ederken, kampanya yolundaki tüm engelleri ortaya çıkaran güçlü bir konuşmacı ve usta bir kampanya yürütücüsüdür. Bir zamanlar laik Türkiye’de kendini haklarından mahrum bırakılmış hisseden dindar Türklerin şiddetli bağlılığını yönetiyor ve siyasi kariyeri 2016’daki bir darbe girişiminden ve çeşitli yolsuzluk skandallarından kurtuldu.

Bununla birlikte, Türkler Erdoğan’ı devirirse, refahlarının, eşitliklerinin ve temel ihtiyaçlarını karşılama yeteneklerinin düştüğünü, enflasyonun Ekim 2022’ye kadar %85’e yükseldiğini ve lira para biriminin değer kaybettiğini görecek.

74 yaşındaki eski bir devlet memuru olan Kılıçdaroğlu, kazanması halinde Erdoğan’ın sert yönetiminin ortodoks ekonomi politikalarına geri dönme sözü verdi.

Kilidaroğlu, ülkeyi Erdoğan’ın 2017 referandumunda kabul edilen cumhurbaşkanlığı görevinden uzaklaştırarak parlamenter bir hükümet sistemine döndürmeye çalıştığını da söylüyor. Ayrıca Erdoğan’ın bastırmak için kullandığı yargı bağımsızlığını yeniden tesis etme sözü verdi. Görüş farkı.

İktidarda olduğu süre boyunca Erdoğan, liberalleri ve eleştirmenleri marjinalleştirerek Türkiye’nin kurumlarının çoğunu sıkı bir şekilde kontrol etti. İnsan Hakları İzleme Örgütü, 2022 Dünya Raporunda, Erdoğan hükümetinin Türkiye’nin insan hakları sicilini onlarca yıldır geride bıraktığına dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu kazanırsa, içinde milliyetçiler, İslamcılar, laikler ve liberallerin de yer aldığı muhalefet koalisyonunu bir arada tutmada zorluklarla karşılaşacak.


Kaynak: