Haziran 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Erdoğan’ın yeni ekonomik modeli – Türklerin yarısından fazlası ankete katılmıyor

Türkiye Raporu sandık tarafından yakın zamanda yapılan bir ankete göre, Türklerin yüzde elli yedisi Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeni ekonomik modelinin yanlış olduğunu söylüyor.

İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) seçmenlerinin yüzde 11’i ve koalisyon ortağı aşırı sağ Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) seçmenlerinin yüzde 19’u Erdoğan’ın düşük faiz politikasına katılmayanlar arasında yer aldı. Bildirildi Pazartesi günü, ankete atıfta bulunarak.

Katılımcıların toplam yüzde 57’si yabancı güçlerin Türkiye ekonomisine saldırdığı fikrine katılmadıklarını söyledi.

Tüketici fiyatları enflasyonu Kasım ayında yüzde 21,3’e ulaşmış olsa da, Erdoğan’ın son dört ayda merkez bankasına faiz oranlarını düşürmesini emretmek de dahil olmak üzere ekonomi yönetimi, yatırımcının Türkiye’ye olan güvenini sarstı ve hükümetinin itibarını zedeledi.

Türkiye cumhurbaşkanı 2019’un ortasından bu yana üç merkez bankası başkanını görevden aldı, oran sabitleme komitesinin çoğu üyesini değiştirdi ve enflasyonu düşürmek için daha alışılmadık bir faiz oranlarını düşürme politikası izlemelerine izin verdi. Gösterge oranı şu anda yüzde 14’tür.

Bu arada, Erdoğan’ın hafta sonu faiz oranlarını düşürme politikasına devam edeceğine söz vermesinin ardından Türk lirası karşısında dolar karşısında rekor bir düşüş daha geldi. Bu yıl para birimi değerinin yarısından fazlasını kaybetti, çoğu kayıp Kasım ayının başından beri. Dolar Pazartesi günü dolar karşısında 17.54’e düştü.

Cumartesi günü Erdoğan, liradaki dalgalanmanın ülke ekonomisine bir saldırı olarak görülmesi gerektiğini söyledi ve enflasyonun tekrar tek haneli rakamlara düşeceği sözünü verdi.

READ  Durg Camii: Pakistan'da Kültürel Gelenek