Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Erken uyarı sistemini test etmek için “küçük” bir asteroit Dünya’ya çarpıyor

Erken uyarı sistemini test etmek için "küçük" bir asteroit Dünya'ya çarpıyor
Guardian’ın bildirdiğine göre, 6 1/2 fit (2 metre) genişliğinde küçük bir asteroid, 11 Mart Cuma günü parçalanmadan önce Norveç Denizi üzerinde atmosfere çarpmadan birkaç saat önce başarıyla keşfedildi. NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’ndan Açıklama Salı günü. NASA, bunun Dünya için herhangi bir tehlike oluşturamayacak kadar küçük olduğunu söyledi.

Bu tür küçük asteroitler genellikle izleme ağından geçer ve 2022 EB5 – asteroitin adıyla – çarpmadan önce gözlemlenen ve izlenen bu türün yalnızca beşincisidir. (Korkmayın, daha büyük bir asteroit keşfedilecek ve Dünya’dan takip edilecek – herhangi bir potansiyel yıkıcı etkiden yıllar önce.)

Gezegenimizle çarpışabilecek kuyruklu yıldızları ve potansiyel olarak tehlikeli asteroitleri izleyen Jet Propulsion Laboratuvarı’nın Yakın Dünya Nesne Araştırmaları Merkezi’nin direktörü Paul Chodas.

“Ancak bu asteroitlerin çok azı uzayda tespit edildi ve çarpışmadan önce kapsamlı bir şekilde gözlemlendi, çünkü esas olarak son birkaç saate kadar çok soluklardı ve araştırma teleskopu gökyüzünün doğru noktasını doğru zamanda gözlemlemek zorunda. tespit edilecek biri.”

Asteroit, gökbilimci Kristian tarafından çarpmadan sadece iki saat önce tespit edildi. NASA, Sarneczky’nin Kuzey Macaristan’daki Piszkéstető Gözlemevi’nde Minor Planet Center’ın NEO onay sayfasında etiketlediğini söyledi.

Minor Planet Center veritabanını potansiyel yeni asteroitler veya diğer uzay nesneleri için otomatik olarak arayan NASA’nın “İzci” Çarpışma Riski Değerlendirme Sistemi, 2022 EB5 yörüngesini hesaplamak için bu erken ölçümleri yaptı.

Sistem, 2022 EB5’in Dünya’nın atmosferiyle çarpışacağını belirlediğinde, NASA, daha fazla gözlem sağlayabilen NEO gözlem topluluğunu bilgilendirmek için nesneyi Scout web sayfasında işaretledi.

“Gözcüler, nesneyi çarpıştırıcı olarak ilk belirlediklerinde çalışmak için bir gözlemevinden 40 dakikalık bir süre boyunca yalnızca 14 gözlem yapabildiler. Başlangıçta Batı Grönland’dan Norveç kıyılarına kadar uzanan potansiyel çarpışma alanlarını belirleyebildik. ,” Scout’u geliştiren JPL’de navigasyon mühendisi Davide Farnocchia. “Daha fazla gözlemevi asteroidi takip ettikçe, yörüngesi ve çarpma bölgesi ile ilgili hesaplamalarımız daha doğru hale geliyor.”

Eski astronot, Rus Uzay Ajansı başkanı ile Twitter savaşını geri çekti

NASA, “Bu gerçekçi olay”, “CNEOS’un çarpışma tahmin modellerinin daha büyük bir nesnenin potansiyel etkisine verilen yanıtı bildirme konusunda çok yetenekli olduğunu” gösteriyor.

READ  NOAA uydusu, çarpıcı bir panoramik görüntü sergilemek için Dünya'nın mozaiğini yakalar

Asteroitler ve Dünya’nın yakınındaki diğer nesneler haftada birkaç kez gezegenimizin yanından geçer. Eylül ayında, NASA kasıtlı olarak bir Uzaydaki hareketini değiştirmek için bir asteroide bir uzay aracı – bir asteroit çarpışmasını savuşturmak için geliştirilmiş bir test teknolojisi.

olarak bilinir DART. görevveya Çift Asteroid Yönlendirme Testi, uzay aracı, Dünya’ya yakın asteroit Didymos’un yörüngesinde dönen küçük bir ay olan Dimorphos’u hedefliyor.

NEO’lar, kendilerini Dünya’nın 30 milyon mil (48 milyon km) yakınına yerleştiren yörüngeleri olan asteroitler ve kuyruklu yıldızlardır.