Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Küçük bir asteroit, keşfinden saatler sonra Dünya’nın atmosferine çarptı

Küçük bir asteroit, keşfinden saatler sonra Dünya’nın atmosferine çarptı

Bu fotoğraf 2009’da Utah üzerinde patlayan ateş topunun çekildi. 11 Mart Cuma günü, benzer bir asteroid Arktik Okyanusu üzerinde patladı. Gökbilimciler bu asteroidi çarpışmadan sadece saatler önce keşfetti ve izledi. (ksl.com)

Tahmini okuma süresi: 4-5 dakika

TUZ GÖLÜ ŞEHRİ – GPS uydusundan daha küçük, ancak iki kat daha hızlı hareket eden bir asteroid, birkaç saat önce keşfedildikten sonra Cuma günü Arktik Okyanusu üzerinde Dünya’nın atmosferini etkiledi.

Bu zararsız çarpışma, gökbilimcilerin Dünya’ya çarpmadan önce bir nesne keşfettiği tarihte yalnızca beşinci kez işaret ediyor.

Çapı 10 ila 13 fit olan (veya Daily Mail’in dediği gibi, “bir zürafanın yarısı kadar”) olan asteroit, artık resmi olarak Küçük Gezegen 2022 EB5 İlk olarak, teleskobunda uçan minik beneği fark eden galaktik astronom K. Sarneczky tarafından keşfedildi.

İki saat sonra – Mountain Standard Time’a göre öğleden sonra bir zaman – İzlanda’nın kuzeyinde atmosfere yeniden giren nesne 2 kilotonluk bir patlamayla patladı. O zamana kadar, diğer gökbilimciler, kayayı gözlemleyerek ve nihai hedefini doğru bir şekilde takip ederek haberi yaymışlardı.

Küçük asteroitlerin Dünya’ya çarpması nadir olmasa da, çarpmadan önce bir nesneyi tespit etmek ve izlemek nadir değildir.

“Bu her zaman olur.” Utah’taki NASA/Jet Propulsion Laboratuvarı’nın Güneş Sistemi Elçisi Patrick Wiggins, asteroit etkisinden bahsetti. “Bunu farklı kılan şey, onun geldiğini görmemiz.”

Wiggins, bu büyüklükteki etkilerin ayda en az birkaç kez meydana geldiğini, ancak bunların çoğunun okyanus üzerinde görünmez bir şekilde meydana geldiğini söyledi.

Bir avuç astronom ve bilim adamının dikkati olmasaydı, Cuma günkü kaza gözden kaçmış olacaktı. İtalyan gökbilimci Ernesto Guido, küçük gezegenin keşiften parçalanmaya kadar olan zaman çizelgesini ortaya koydu. Blog yazısı de. Cumartesi günü.

Sarneczky, kime göre Vikipedi Benzer onlarca nesne keşfedilen asteroit, Macaristan’da bir dağın tepesinde 0,6 metrelik bir teleskopta görüntülendi. Sonra nesneyi koy Dünya gövdesi onay sayfasının yanında diğer gözlemcilerin vizyonunu doğrulaması için. Gökbilimci Bill Gray daha sonra nesnenin yörüngesini hesaplayarak Norveç’in Jan Mayen adasının güneybatısında bir yerde bir çarpışma olacağını tahmin etti.

Ancak Gray, kaybedecek zaman olmadığını da keşfetti. Küçük gezegenleri gözlemleyen arkadaşlarına, yaklaşan etki konusunda onları uyaran ve Avrupa’daki birine bir vizyon için çağrıda bulunan bir mektup gönderdi.

“Avrupalı ​​gözlemcileri bu nesneye bir göz atmaya şiddetle çağırıyorum” dedi. “(Etki) ‘şimdiden’ yaklaşık kırk dakika sonra.”

Kısa süre sonra Gray mektubuna Slovakya’dan daha fazla izleme verisi ve herhangi bir felaket korkusundan nefret eden bir “zorunlu tahliye” ile yanıt verdi.

“Bu şey muhtemelen bir ya da iki metre genişliğindedir… Çoğu zararsızdır” dedi. Mesajın konusu “Sar2953 = Küçük Etki Aracı” dır.

Çarpmanın ardından, Çin’in yanı sıra İzlanda’da da bir dizi not mesajının bildirildiği bildirildi. İpliğe katılanlar, çarpışmanın ayrıntılarını ayırt etmeye çalışarak sayıları ezmeye başladı. Bir katılımcı, vücut takibinin, yaklaşık yarısı kadar hızlı hareket eden GPS uydularını izlemeye benzer olduğunu belirtti.

Guido mektubunda, çarpma anında Grönland’da alınan düşük frekanslı gözlemin, yalnızca nesnenin bıraktığı patlamanın büyüklüğünü değil, aynı zamanda boyutunu da ortaya çıkardığını yazdı.

“Bu verilerden elde edilen verim yaklaşık 2-3 kiloton TNT. 15 km/s’de çapı yaklaşık 3-4 metre.” Rapor Grönland’dan geldi.

Wiggins, bunun kesinlikle onun kadar büyük bir etki olmadığını söyledi. Sibirya’da Tunguska etkisihatta daha yeni 2013 yılında Çelyabinsk etkisi, ayrıca Rusya’nın gökyüzünün üzerinde. Ancak, vizyon hala bize dersler veriyor.

Wiggins, “Bu konuda bir şey yapmak istiyorsak, neden iki saatten fazla bir bildirime ihtiyacımız olduğuna dair harika bir örnek.” Dedi.

Büyükelçi, bazı sosyal medya paylaşımlarının aksine “kurşun atlatmadık” dedi. Ancak daha büyük bir nesnenin gezegenimizle çarpışma rotasında olması durumunda, “yıllar olmasa da aylar” hazırlamak istediğimizi söyledi.

Ancak Wiggins, Dünya’nın küçük gezegenlere maruz kalmasını “kozmik bir görüntüleme galerisi” olarak nitelendirdi. 2022 EB5 düşünülüyor Apollo asteroityörüngeleri Dünya’nın yörüngesi etrafında dönen bir asteroit sınıfı.

2022 EB5 çarpışmasından sonra hiçbir göktaşı parçası keşfedilmedi. Wiggins, tahmin edilen meteorları bulmanın bile nadir olduğunu söyledi. Kaydedilen ilk çarpma, göktaşının küçük parçalarıyla sonuçlandı.

Utah ayrıca küçük asteroitler tarafından da hedef alındı. Bazı Utahlılar 2009’da bir gece gökyüzünün aydınlandığını hatırlayabilir. Batı çölüne bir göktaşı düştü. Wiggins, ateş topu gökyüzünde patladığında oturma odasında oturduğunu hatırlıyor. Wiggins, bu olayın beklenmedik olmasına rağmen, Utah’ta duyulan sonik patlamanın izini sürmeyi mümkün kıldığını söyledi. Bu meteor aynı zamanda gösterinin bir bölümünün de odak noktasıydı.”meteor adamlar2010 yılında.

Resimler

İlgili Öyküler

Etiketler

Bilim ve TeknolojiUtah

İlginizi çekebilecek daha fazla hikaye

READ  Kara delikler ve kuasarlar Büyük Patlama'dan bir milyar yıldan az bir süre sonra oluştu