Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Webb Telescope, optik dönüm noktasına ulaştıktan sonra yeni bir görüntü paylaşıyor

Webb Telescope, optik dönüm noktasına ulaştıktan sonra yeni bir görüntü paylaşıyor

Dünyanın ilk uzay gözlemevi, 18 Altın Ayna segmentini hizalamak için bir dizi kritik adımı başarıyla tamamladı. Webb’in listesinden bu başarıyı doğruladıktan sonra, teleskop ekibi, gözlemevinin ulaşması gereken hedefleri aşabileceğini umuyor.

11 Mart’ta Webb, Webb’in görsel yeteneklerinin amaçlandığı gibi çalışmasını sağlayan kritik bir aşama olan “ince evrelemeyi” tamamladı. Testler sırasında ekip hiçbir sorun yaşamadı ve Webb’in uzaktaki nesnelerden gelen ışığı gözlemleyebileceğine ve bu ışığı gözlemevindeki bilimsel araçlara getirebileceğine karar verdi.

Webb test için 2MASS J17554042 + 6551277 adlı bir yıldıza odaklandı. Kontrastı göstermek için kırmızı bir filtre kullanıldı. Webb’in gözlem yetenekleri o kadar hassas ki, tek tek galaksiler ve yıldızın arkasındaki yıldızlar da görüntüde görülebiliyor.

Baltimore’daki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nde Webb teleskop bilimcisi yardımcısı Marshall Perrin, “Görüntüler, fizik yasalarının izin verdiği ölçüde birbirine odaklanıyor” dedi. “Ama biz o parlak yıldızlara odaklanırken, ufuktaki en uzak yıldızları ve galaksileri görmek için evrenin geri kalanının onların arkasında odaklandığını görmeden edemedik.”

Webb’in evrenden topladığı ilk yüksek çözünürlüklü görüntülerin Haziran ayı sonuna kadar çıkması beklenmezken, NASA tarafından Çarşamba günü yayınlanan yeni test görüntüleri Webb’in aynasının tek tek parçalarını 21 fit, 4 6.5 metrelik dev bir ayna olarak kullanabileceğini gösteriyor. bir yıldızdan gelen ışığı yakalayan ayna.

James Webb Uzay Teleskobu'ndan alınan bu görüntüde, 2MASS J17554042 + 6551277 yıldızının arkasında galaksiler ve yıldızlar görülebilir.

“Bugün gördüğümüz geometrik görüntüler, Hubble’ın yakalayabileceği görüntüler kadar keskin ve net, ancak insanlar tarafından tamamen görülemeyen bir ışık dalga boyunda ve bu da görünmez evrenin çok keskin bir odak noktasına çekilmesine neden oluyor.” Greenbelt, Maryland’deki NASA, Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde Web Operasyonları Proje Bilimcisi Jane Rigby dedi.

Ayna o kadar büyük ki, 25 Aralık’ta fırlatıldığında roketin içine sığması için katlanması gerekiyordu. yörüngeye ulaştıktan sonra Dünya’dan bir milyon mil uzakta Ocak ayında Webb, aynasını tam olarak açma ve hizalama sürecine başladı.
Webb Teleskobu'nun ilk test görüntüleri beklenmedik bir özçekim içeriyor

NASA’nın Washington’daki müdürlüğünde bilim misyonunun yardımcı direktörü Thomas Zurbuchen dedi. “Bugün tasarımın başarılı olacağını söyleyebiliriz.”

READ  Daha önce düşünülenden daha akıllı - bilim insanları şaşırtıcı derecede gelişmiş bir Neandertal yapısı keşfetti

Süreç devam etse de, ekip Webb’in beklenenden daha iyi olduğunu görmeye teşvik ediliyor. Mikro gradyan aşaması tamamlandığına göre, teleskobun birincil görüntüleyicisi olarak hizmet veren yakın kızılötesi kamera ayna ile hizalanmıştır.

bu "  Selfie "  yeni "  Aynı yıldızdan gelen ışığı toplayan Webb'in birincil aynasının 18 bölümünün tamamını gösteriyor.

Webb ayrıca gerçek ayna parçalarının fotoğraflarını çekmeye odaklanan bir lens kullanarak yeni bir “selfie” çekti. Portre, yıldız ışığını uyum içinde yakalarken hizalanan ayna parçalarını gösterir.

Titiz bir aşamanın tamamlanması ve önündeki tüm kritik adımlar da ekibe rahat bir nefes aldırıyor.

Zurbuchen, “Uyuyamadığım tüm geceler ve yaşadığım korkular artık geride kaldı” dedi. “Daha tırmanmamız gereken bir dağ var ama biz artık o dağa tırmandık.”

Ekip, önümüzdeki iki ay içinde uyum sürecinin son adımlarını tamamlayacak ve tüm bilimsel araçların kalibre edilmesini sağlayacak.

Perrin, “Lansmandan yaklaşık üç ay sonra tam olarak bu noktada olacağımızı düşündüğümüz yerdeyiz ve bu da, devreye almanın geri kalanını lansmandan sonraki altı ay içinde tamamlama ve bu yazdan itibaren bilime geçme yolunda ilerlememizi sağlıyor.” Dedi.

Webb tam olarak faaliyete geçtiğinde, Rigby, “çok zor bir bilimsel operasyon yılına geçeceğini” söyledi.