Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

'Ev sahibi olmak hayal': Konut krizi seçim öncesinde Türkleri vuruyor | Ana Sayfa Haberler

'Ev sahibi olmak hayal': Konut krizi seçim öncesinde Türkleri vuruyor |  Ana Sayfa Haberler

Serhan Ülkusu ve eşi, İstanbul'un Bostancı semtindeki aile evlerinin yıllık kira sözleşmesini yenilemek için ev sahipleriyle sıkı pazarlık yapmak zorunda kaldı.

Yedi yaşındaki oğluyla birlikte bir ailenin iki odalı dairesinin aylık kirası bir yılda yüzde 147 artarak 4 bin 650 liradan 11 bin 500 liraya (yaklaşık 600 dolar) yükseldi. Bu rakam asgari tutarın yüzde 25 üzerinde. Türkiye'de ücretler

Bir e-ticaret şirketinde çalışan 41 yaşındaki Serhan, Al Jazeera'ye “Yakın zamanda işimi kaybettim ve eşimin maaşı ancak kiramı karşılayabiliyor” dedi.

“Yeni bir iş bulana kadar aldığım yasal kıdem tazminatıyla geçinmeye çalışacağız; alamazsam ne yapacağımızı bilmiyorum” dedi ve yeni kiracıların yaklaşık 15.000 dolar ödediğini ekledi. Onunki gibi daireler için lira (770 dolar).

Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a halk desteğini test edecek olan 14 Mayıs'taki önemli cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri öncesinde, geçen yıldan bu yana artan enflasyon ve ekonomik yavaşlamadan ağır darbe aldı.

Devam eden hayat pahalılığı krizi hayatın her alanını etkilerken, özellikle konut fiyatları zaten yüksek olan genel enflasyon oranının çok üzerinde gerçekleşti.

Merkez Bankası verilerine göre ülke genelinde emlak fiyatları Şubat ayında rekor seviyeye ulaştı (PDF'ler) Türk lirasında yıllık yüzde 141,5 artış yaşandı. ABD doları cinsinden emlak fiyatları aynı dönemde yaklaşık yüzde 75 oranında arttı.

Buna rağmen emlak fiyatları katlanarak artıyor Devam eden düşüş Gayrimenkul Satışlarında – Türkiye İstatistik Kurumu'na göre Mart ayında satış sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,4 düştü.

Türkiye genelinde konut kiralama maliyeti mart ayında yıllık yüzde 157 arttı. Rapor İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi'ne (BETAM) göre.

Bu arada, resmi veriler yıllık enflasyonun Ekim ayındaki yüzde 85,6'dan Mart ayında yüzde 50,5'e yükseldiğini gösterirken, bağımsız bir uzman grubu olan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) şunları söyledi: Kaydedildi Mart ayında enflasyon yüzde 112,5 ile iç piyasa oranının oldukça gerisindeydi.

Hükümet seçimler öncesinde konut krizini hafifletmek için çabalıyor.

Haziran 2022'de aynı konutta beş yıldan az yaşayanların kira artışı yüzde 25 oldu. Girişim Temmuz ayına kadar bir yıl süreyle geçerlidir.

Ancak Ülkücü'nün ailesi beş yıldan fazla bir süredir aynı apartman dairesinde yaşıyor ve bu da yasal olarak ev sahiplerine mevcut piyasa fiyatı üzerinden kira alma hakkı veriyor.

READ  Çıkış: Bob Turk, WJZ ile 50 yıl sonra izleyicilere veda ediyor

Yaklaşan seçimler öncesinde Erdoğan, daha fazla işçi ve orta sınıf Türk'ün konut merdivenine çıkmasını sağlamaya çalıştı. Özellikle mülksüzlere yönelik iki iddialı inşaat projesi açıklandı ve cumhurbaşkanı 2028 yılına kadar ülke çapında milyonlarca yeni ev inşa etme sözü verdi.

Salı günü Erdoğan, güneydeki Antalya kentinde yaptığı kampanya konuşmasında hükümetinin vatandaşları korumaya yönelik daha fazla konut projesi ve daha fazla düzenleme açıklayacağını söyledi.

“Yeni konut planları ve yasal kısıtlamalar aracılığıyla [protecting tenants] Cumhurbaşkanı, “Fazla kira sorununu bir kez daha çözeceğiz” dedi.

Satın alma gücünde düşüş

Bu arada Türkler de sıkıntıyı hissediyor.

Al Jazeera'ye konuşan 3 Türk vatandaşı, geçen yıldan bu yana satın alma güçlerinin önemli ölçüde düştüğünü, gelirlerindeki artışın ülke harcamalarındaki artışla birlikte konut fiyatlarını çok fazla yakalamadığını söyledi.

10 yıldır çalışan mühendis Bora Çıkıkçıoğlu, bir önceki dairesindeki kiranın bir yıl önce 4 bin liradan 10 bin liraya (yaklaşık 514 dolar) çıktığını söyledi.

Aynı mülkte uzun süre kalan kişilerin kiralarında düzenli artışlar yaşanacağını söyledi.

38 yaşındaki Al Jazeera'ye “Asıl sorun, birisinin içinde bulunduğu daireyi kaybetmesi durumunda fahiş kira fiyatları olmadan yaşayacak bir yer bulmaktır” dedi.

Çıkçıoğlu, “Kiracılar bu ortamda kendilerini güvende hissetmiyor” dedi.

Hem Çıkıkçıoğlu hem de uzun süredir İstanbul'da yaşayan Çağan, mülk satın almanın maaşlı Türkler için bir “rüya” olduğunu söyledi.

“20 yılı aşkın süredir aktif olarak çalışan bir birey için İstanbul'un banliyölerinde yalnız yaşamam mümkün değil. [for commuting to work]Soyadını paylaşmak istemeyen 42 yaşındaki Kagan, Al Jazeera'ye şunları söyledi:

“Kirayı ödeyemediğim için İstanbul'da yalnız yaşamak zorunda kalıyorum, mevcut piyasa koşullarında nasıl bir daire alabilirim?” O sordu.

Çağan, Ülkücü ve Çıkıkçıoğlu, enflasyonun sona ermeyeceğine ve yaklaşan seçim sonuçları ne olursa olsun konut kira fiyatlarının kısa vadede artmaya devam edeceğine inanıyor.

Türkiye'de aylık asgari ücret Ocak ayında 8.506,80 liraya (437 $) çıkarıldı; bu, Temmuz ayındaki bir önceki zamdan yaklaşık yüzde 55, Ocak 2022'den ise yüzde 100 daha yüksekti.

READ  Whirlpool Slovakia, 2023'ün sonlarında Slovakya'dan ayrılacak

Ancak Türk lirasının değer kaybetmesi paranın artık eskisi kadar değerli olmadığı anlamına geliyor.

Kur krizi ilk olarak 2018'de ortaya çıktı ve liranın ABD doları ve euro gibi rezerv para birimleri karşısında değer kaybetmesine neden oldu ve 2020'lerde ülkeyi sert bir şekilde etkiledi.

Lira, ABD doları karşısında 2022'nin başından bu yana yaklaşık yüzde 47, Ocak 2021'den bu yana yaklaşık yüzde 164 ve 2018'in başından bu yana da yüzde 400'den fazla değer kaybetti.

Konut krizinin kökleri

Ekonomi profesörü ve BETAM Direktörü Seyfettin Gürsel, bugün El Cezire'ye yaptığı açıklamada, Türkiye'nin konut sorunlarının köklerinin 2018 krizinde yattığını söyledi. Ülke.

“Daha sonra yeni konut projeleri büyük ölçüde azaldı [due to the crisis]. İnşaat sektörü iki yılda işlerinin üçte birini kaybetti. Sonuç olarak sonuçta satılık ev arzı azaldı” dedi.

Erdoğan'ın hükümeti yüksek enflasyonla nasıl başa çıkılacağına dair uluslararası konvansiyona meydan okudu. Faiz oranlarını yükseltmek yerine, merkez bankalarının son birkaç yıldır dünyanın birçok yerinde yaptığı gibi, harcama yerine tasarrufları teşvik ederek enflasyonu düşürme çabası içinde oranları düşürdü.

Ancak Türkiye cumhurbaşkanı, enflasyonun aslında yüksek faiz oranlarından kaynaklandığına inandığını birçok kez ifade etmiş ve kendisini “faiz oranlarının düşmanı” olarak nitelendirmiştir.

Geçtiğimiz ay kendisi iktidarda olduğu sürece faiz oranlarının düşeceğini ve enflasyonun da onlarla birlikte düşeceğini yineledi.

Merkez bankası, artan enflasyonu göz ardı ederek politika faizini 2021 sonlarından itibaren yüzde 19'dan yüzde 8,5'e düşürdü.

Uzmanlar, dövizdeki değer kaybının ve enflasyonun devam etmesi nedeniyle tasarruf edilen Türk lirasının değer kaybedeceği için bu durumun insanları gayrimenkul yatırımına yönelttiğini söylüyor. Bu arada, daha fazla insan gayrimenkule yatırım yapıyor ve ev fiyatları artıyor.

Kurcel, “Enflasyon hızla yükselirken Merkez Bankası faiz indirimine gidiyor. Türk lirası cinsinden tasarrufları enflasyondan korumak için konut talebi arttı.” diyen Kurcel, 2020'de konut kredisi faiz oranlarındaki önemli düşüşün de reel sektörü desteklediğini ifade etti. emlak talebi.

Bu, Kovid'in ekonomik şokunun ardından ekonomiyi canlandırmak amacıyla Türkiye'nin en büyük üç kamu bankasının tarihsel olarak düşük faiz oranlarıyla ipotek ve diğer kredi türlerini sunduğu bir hükümet girişiminin sonucuydu. 19 Pandemi.

READ  İçişleri Bakanlığı, halkın katılımını sağlamak için Turks ve Caicos Adaları yerel yönetim anketi başlattı - Magnet Media

Yabancı alıcılara tepki

Son birkaç yıldır Türk emlak piyasasına akın eden yabancı alıcılar da fiyat artışında etkili oldu.

Düşen liranın yanı sıra ev satın alarak Türk vatandaşlığına nispeten kolay ve kısa sürede erişebilmeleri de onları Türkiye'ye çekti.

Seyfettin Gürsel'e göre yabancılara konut satışlarındaki artış, özellikle güneydeki Antalya ve Mersin gibi turistik bölgelerde “fiyatlarda büyük artışa” yol açtı.

BETAM'ın mart ayı konut fiyatlarını kapsayan son raporunda yıllık artış oranı Antalya'da yüzde 137,5, Mersin'de ise yüzde 139 oldu.

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş ve son dönemde yaşanan bölgesel terhis, vatandaşlarını Türkiye'de mülk satın almayı düşünmeye itti.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre ev Yabancılara satış 2022'de bir önceki yıla göre yüzde 15,2 artış yaşandı.

Şirket, en fazla satışın Rus vatandaşlarına yapıldığını, bunu İranlılar ve Iraklıların izlediğini, Ukraynalıların ise altıncı sırada yer aldığını belirtti.

14 Mayıs seçimlerinde Erdoğan'ın baş rakibi olan Kemal Kılıçdaroğlu, konut krizinin sorumlusu olarak “Erdoğan'ın kapitalizmini” suçladı ve Türk vatandaşlarına, konut krizi çözülene kadar yabancılara mülk satışını yasaklama sözü verdi.

Katılımcılar A Yakın zamanda yapılan bir çalışma Kılıçdaroğlu'nun sözünün son seçimde AK Parti'yi destekleyen seçmenler tarafından da desteklendiği görüldü.

Kılıçdaroğlu geçtiğimiz günlerde sosyal konut stokunu beş yıl içinde dört katına çıkarma ve sosyal konut kira bedellerini asgari ücretin yüzde 20'si seviyesinde tutma sözü verdi.

Şubat ayında Türkiye'nin güneydoğusunda meydana gelen büyük depremler, etkilenen bölgelerde 200.000'den fazla binayı tahrip etti veya ciddi şekilde hasara uğrattı.

Depremin vurduğu 10 ilin sakinleri üzerindeki etkisi, yıkımın düzeyine göre değişiyor.

Kurzel, gelecekteki depremlerin ve pek çok Türk'ün konut piyasası konusunda kötümser olmasının gayrimenkul talebini azaltabileceğini söyledi.

İster yeni projeler ister depreme hazırlık amaçlı kentsel dönüşüm planları olsun, hükümetin konut artırma politikalarının piyasaya daha fazla arz getireceğini söyledi.

Al Jazeera'ye dinamiklerin “fiyatlardaki herhangi bir gerçek artışı durdurabileceğini” söyledi ve inşaat sektörü malzemeleri çoğunlukla döviz kullanılarak satın alındığından liranın döviz kurundaki hareketlerin fiyatları etkileyebileceğini ekledi.